Ключови фрази
Неоснователно обогатяване * електроенергия * корекция на сметка


Р Е Ш Е Н И Е

№. 205

София,.03.09.2013 година

В ИМЕТО НА НАРОДА


Върховният касационен съд на Република България, Търговска колегия, Второ отделение в съдебно заседание на двадесети ноември две хиляди и дванадесета година в състав:


ПРЕДСЕДАТЕЛ: ВАНЯ АЛЕКСИЕВА
ЧЛЕНОВЕ: МАРИЯ СЛАВЧЕВА
БОЯН БАЛЕВСКИ

при секретаря Лилия Златкова
в присъствието на прокурора
изслуша докладваното от съдията М.Славчева
т.дело N 37/2011 година
Производство по чл. 290 ГПК.
Образувано е по касационна жалба на Р. С. С. от [населено място] срещу въззивно решение № 267 от 20.10.2010 г. по в.гр.д.№ 853/2010 г. на Великотърновския окръжен съд, с което е потвърдено решение № 590 от 17.06.2010 г. по гр.д.№ 801/2010 г. на Великотърновския районен съд. С последното първоинстанционният съд отхвърлил предявения от касатора срещу [фирма] иск с правно основание чл.55, ал.1 ЗЗД за връщане на сумата 1 950.01 лв. като недължимо платена цена на ел.енергия по два констативни протокола.
В касационната жалба са въведени доводи за необоснованост на на въззивното решение и за постановяването му в нарушение на материалния закон и процесуалния закон. Касаторът поддържа, че изработените от ответника ОУ за доставка на електроенергия съдържат неравноправна клауза, позволяваща му да извършва корекции за изминал период, при това на измервателни средства, за които той има задължението да осигури правилното и коректното функциониране. В тази връзка счита, че предвиденото в чл.24 от Общите условия за плащане е нищожна, тъй като е предвидено заплащане на суми в определяем размер, без да се изисква виновно поведение като основание за възникване за налагане на имуществената санкция при предвидена от електроразпределителното дружество обективна отговорност на потребителя.
Ответната страна оспорва основателността на касационната жалба. Изразява становище, че правото за корекция на сметки за изминал период е нормативно закрепено, като се позовава се на практика на ВКС. Претендира разноските в настоящото производство.
С определение № 588 от 02.08.2012 г., постановено по настоящето дело, касационното обжалване е допуснато на основание чл.280, ал.1, т. ГПК по въпроса предоставено ли е надлежно правомощие на доставчика на електрическа енергия за извършване на корекция на дължими от потребителя суми за изминал период.
Настоящият състав на Второ търговско отделение на ВКС, като взе предвид изложените доводи, във връзка с наведените оплаквания и провери данните по делото, съобразно правомощията си по чл. 290, ал. 2 ГПК, намира следното:
При постановяване на обжалваното решение, съдът е приел, че ищецът е потребител на електрическа енергия и че служители на ответника са констатирали неправомерно ползване на такава и въз основа на направените констатации са направили корекции в дължимата цена, заплатена от ищеца и която е предмет на предявения иск за нейното връщане.
Въз основа на установените факти съдът приел от правна страна, че проверката на измервателното устройство на ищеца е извършена от ответното дружество в рамките на правомощията му по чл.37 от Общите условия, като отклонението е сред предпоставките за едностранни корекции за изминал период, от което е направен извод, че начислените и платени суми са дължими от ищеца на основание договорните правоотношения между страните и в този смисъл липсват предпоставките на чл.55, ал.1, пр.1 ЗЗД, което сочи и на неоснователност на иска за тяхното връщане. По отношение на довода, направен с въззивната жалба за недействителност на клаузата, вменяваща на потребителя да заплаща едностранно определената от доставчика на ел.енергия корекционна цена въззивният съд приел, че същият касае недействителността на договорното правоотношение, който е в пряко противоречие с правилото на чл.98а, ал.4 от Закона за енергетиката.
По правния въпрос, по който е допуснато касационното обжалване за възможността за едностранна промяна от страна на доставчика в сметките на потребителите за вече доставена и ползвана електроенергия, е налице задължителна за съдилищата практика на ВКС по аналогичен правен спор Р № 177 от 12.12.2011 г. по т. д. № 1008/2010 г. В това свое решение, както и в цитираните в него други постановени по реда на чл. 290 ГПК съдебни актове - Решение № 165 от 19.11.2009 г. по т. д. № 103/2009 г., Решение № 104 от 5.07.2010 г. по гр. д. № 885/2009 г., Решение № 26/04.04.2011 г. по т. д. № 427/2010 г., Решение № 189 от 11.04.2011 г. по т. д. № 9/2010 г. е застъпено становището, че извършването на едностранна промяна в сметките на потребителите за вече доставена и ползвана електрическа енергия от доставчика на електроенергия е лишена от законово основание - както при действието на отменените Закон за енергетиката и енергийната ефективност и Наредба за присъединяване към преносната и разпределителните електрически мрежи на производители и потребители, така и след влизане в сила на Закона за енергетиката (обн. в ДВ бр. 107/09.12.2003 г.) и подзаконовите нормативни актове по неговото прилагане. Прието е, че коригирането на сметките само въз основа на обективния факт на констатирано неточно отчитане на доставяната електроенергия от принадлежащите на доставчика средства за търговско измерване, без да е доказано виновно поведение на потребителя, препятствало правилното отчитане на ползваната енергия, е недопустимо, тъй като нарушава принципа за равнопоставеност на страните в договорното правоотношение и установения в чл. 82 ЗЗД принцип за виновния характер на договорната отговорност. В Решение № 189/11.04.2011 г. на ВКС по т. д. № 39/2010 г. е отречена възможността доставчикът да обосновава правото си на едностранна корекция с клаузи, съдържащи се в приети от самия него и обвързващи потребителя общи условия, като е изразено разбиране, че заради неравноправния им характер подобни клаузи са нищожни по силата на чл. 146, ал. 1 З. и чл. 26, ал. 1 ЗЗД и не обвързват потребителите
По основателността на касационната жалба:
Касационната жалба е основателна.
С оглед задължителния за съдилищата характер на цитираните по-горе съдебни актове по поставения въпрос настоящият състав намира, че отсъствието както на законово, така и на договорно право на електроразпределителното дружество едностранно да извършва корекции на сметките за електроенергия за изминал период дава основание да се приеме, че извършеното плащане от ищеца е лишено от основание. Като е приел противното, въззивният съд е постановил неправилен съдебен акт, който следва да се отмени. Тъй като не е налице хипотезата в чл. 293, ал. 3 ГПК, настоящият състав на ВКС следва да се произнесе по същество на спора като уважи изцяло предявения иск с правно основание чл.55, ал.1, пр.1 ЗЗД като основателен по вече изложените съображения.
Съобразно изхода на спора и на основание чл.78, ал.1 ГПК на касатора следва да се присъдят разноските, направени за инстанциите по същество, както и за настоящето производство в размер общо на 1 694 лв. по представения списък по чл.80 ГПК.
Водим от горното Върховният касационен съд, състав на Второ търговско отделение

Р Е Ш И:


ОТМЕНЯ решение № 267 от 20.10.2010 г. по в.гр.д.№ 853/2010 г. на Великотърновския окръжен съд, както и потвърденото с него решение № 590 от 17.06.2010 г. по гр.д.№ 801/2010 г. на Великотърновския районен съд, и вместо него ПОСТАНОВЯВА:
ОСЪЖДА [фирма] (с предишно наименование [фирма]), със седалище и адрес на управление [населено място] да заплати на Р. С. С. със съдебен адрес [населено място]”, ул.Х. А.” № 2-А, чрез адв. Н. Н. на основание чл.55, ал.1, пр.1 ЗЗД сумата 1 950.01 лв., представляваща недължимо платена корекционна сума по констативни протоколи от 31.08.2009 г. и 15.01.2010 г., както и съдебни разноски за всички инстанции в размер на 1 694 лв.
Решението е окончателно.


ПРЕДСЕДАТЕЛ:

ЧЛЕНОВЕ: