Ключови фрази
Иск за признаване уволнението за незаконно * прекратяване на трудовото правоотношение * незаконно уволнение * възстановяване на длъжност * съкращаване на щата * подбор * обезщетение за оставане без работа


4


Р Е Ш Е Н И Е
№ 525/12


София, 15.01.2013 година



В И М Е Т О Н А Н А Р О Д А



ВЪРХОВЕН КАСАЦИОНЕН СЪД, Четвърто гражданско отделение в съдебно заседание на двадесет и втори ноември две хиляди и дванадесета година в състав:

Председател: СВЕТЛА ЦАЧЕВА
Членове: АЛБЕНА БОНЕВА
БОЯН ЦОНЕВ
при секретаря Стефка Тодорова, изслуша докладваното от съдията Цачева гр.д. № 1354 по описа за 2011 година и за да се произнесе, взе предвид следното:
Производство по чл. 290 ГПК.
С определение № 570 от 11.05.2012 година е допуснато касационно обжалване на решение от 10.06.2011 година по гр.д. № 2168/2011 година на Софийски градски съд, с което са уважени обективно съединени искове с правно основание чл. 344, ал.1, т.1, т.2 и т.3 КТ, предявени от В. З. М. от [населено място] против А. „М.”, [населено място].
Касационно обжалване е допуснато на основание чл. 280, ал.1, т.2 ГПК поради наличие на противоречива практика по обуславящия изхода на делото материалноправен въпрос по приложението на чл. 329, ал.1 КТ: следва ли при извършване на подбор да се преценява дисциплинарното минало на служителите, резултати от проведен от работодателя тест и периодични годишни оценки на работата им.
В обжалваното въззивно решение на Софийски градски съд е прието, че когато при подбора е съобразена последната годишна оценка следва да бъдат представени доказателства за начина на формирането и; че оценяването на тестово изпитване, проведено от работодателя не разкрива начина на изпълнение на реалните трудови задължения; както и че в при формиране на оценката не следва да бъде съобразявано дисциплинарното минало на работника, тъй като то няма пряко отношение към нивото на изпълнение на трудовите задължения.
В противоречие с това становище, в решение от 15.11.2010 година по гр.д. № 8238/2010 г. на Софийски градски съд и решение от 07.10.2010 г. по гр.д. № 9818/2010 г. на Софийски градски съд е прието, че извършеният подбор при съобразяване последна годишна оценка, проведен от работодателя тест и дисциплинарно минало на работника е законен, отговарящ на изисквания на чл. 329, ал.1 КТ.
По така формираната противоречива практика по приложението на чл. 329, ал.1 КТ, Върховният касационен съд се е произнесъл с решения, постановени по реда на чл. 290 ГПК, правните изводи в които се споделят и от настоящия съдебен състав. С решение № 63 от 21.02.2012г. по гр.д.№ 1298/11г. на ВКС, ІVг.о.; решение № 207 от 02.08.2012 г. по гр.д. № 1218/2011 г. ІІІ г.о.; решение № 106 от 09.05.2012 г. по гр.д. № 1275/2011 г. ІІІ г.о., Върховният касационен съд е приел, че при преценката за нивото на изпълнение на работата, работодателят съобразява показателите от значение за изпълнението на съответните трудови функции. Преценката може да бъде формирана при съпоставяне на предходни годишни оценки за работата на служителя с показателите за работата му през текущата година и резултатите от проведен тест, с който чрез писмен изпит е проверена професионалната му компетентност. В цялостната преценка на трудовата характеристика на служителя се включва и дисциплинарното му минало - допуснати дисциплинарни нарушения, без значение дали за тях са наложени наказания и заличаването им, сочещи за отношението на служителя към трудовата дисциплина.
В обжалваното въззивно решение на Софийски градски съд е прието за установено, че ищецът е изпълнявал длъжността „старши митнически специалист” в митница „К.” до 08.01.2010 г., когато трудовото му правоотношение е било прекратено от работодателя със заповед № 9898 от 16.12.2009 г. на основание чл. 328, ал.1, т.2 КТ. Със заповед № ЗМФ-1441 от 09.11.2009 г. на Министъра на финансите е била извършена структурна реорганизация на Агенцията, при която Митница „К.” е преминала в структурата на Регионална митническа дирекция София. Уволнението е било извършено след реално съкращаване на щата – съществуващите 56 щатни бройки за длъжността „старши митнически специалист” при Митница „К.” са били намалени на 30 щатни бройки. Извършен е бил подбор между изпълняващите длъжността по критерии образователна степен, допълнителни квалификации, трудов стаж, професионален опит, последна годишна оценка, резултат от проведен тест, спазване на етични норми и правила и дисциплинарно минало. При така установените факти, съдът е приел, че уволнението се явява незаконно – извършено в нарушение на чл. 329, ал.1 КТ. Приел е, че подборът е незаконен поради липса на доказателства как е определена последната годишна оценка; че оценяването на тестовете не разкрива начина на изпълнение на реалните трудови задължения; в подбора не са били включени служители изпълняващи сходни трудови функции, както и че в нарушение на закона при формиране на оценката е било съобразявано дисциплинарното минало на служителите, което няма пряко отношение към нивото на изпълнение на трудовите задължения. Въз основа на изводите за допуснати нарушения при извършване на подбора по чл. 391 ал.1 КТ, съдът е отменил уволнението като незаконно извършено; възстановил е ищеца на заеманата преди уволнението длъжност в митница „К.” и е присъдил обезщетение по чл. 225, ал.1 КТ в размер на 1478,40 лева.
В касационната жалба против въззивното решение, подадена от А. „М.” се поддържа, че съдът е приложил неправилно чл. 329, ал.1 КТ, тъй като подборът е извършен при спазване на законоустановените критерии.
Ответникът по касационната жалба В. З. М. я оспорва като неоснователна.
Върховния касационен съд, състав на Четвърто гражданско отделение намира, че касационните оплаквания за неправилно приложение на чл. 329, ал.1 КТ са основателни. Подборът е извършен при спазване на изискванията за преценка нивото на изпълнение на работата и притежаваната от служителите квалификация. Преценени и съпоставени с участващите в подбора митнически служители са притежаваната от ищеца образователна степен, допълнителна квалификация, професионален опит, в т.ч. и на база показатели през годината, предхождаща съкращаването на щата, резултатите от писмения тест за проверка на професионалната компетентност (резултат „добър”) и дисциплинарното му минало (наказван за нарушение на трудовата дисциплина с „предупреждение за уволнение”). Така формираната цялостна оценка на проявените качества при изпълнение на работата е по-ниска в сравнение с предпочетените да останат на работа, поради което изводът на въззивният съд за допуснато от работодателя нарушение на чл. 329, ал.1 КТ е неправилен.
Неправилен е и изводът, че в подбора не са били включени всички служители изпълняващи сходни трудови функции. Видно от доказателствата по делото, в подбора са били включени всички служители изпълняващи длъжностите „главен митнически специалист”, „старши митнически специалист” и митнически сътрудник”, оценявани съобразно единни критерии за образователна степен, допълнителна квалификация и професионален опит, съобразно спецификата на трудовите функции за съответната длъжност.
Предвид изложеното, обжалваното въззивно решение следва да бъде отменено като постановено в нарушение на материалния закона на основание чл. 293, ал.2 ГПК и постановено ново решение по съществото на гражданскоправния спор, с което предявеният иск с правно основание чл. 344, ал.1, т.1 КТ се отхвърли като неоснователен. Трудовият договор с ищеца е прекратен след реално съкращаване на щатни бройки за заеманата длъжност и след законно извършен подбор по чл. 329, ал.1 КТ. Неоснователен е и доводът, че подборът е извършен във връзка с предходно съкращаване на щата на А. „М.”. Както вече Върховният касационен съд се е произнесъл в решение № 361 от 25.09.2012 г. по гр.д. № 1626/2011 г. ІV г.о., когато няма промяна в правно значими факти в периода между подбора и уволнението, работодателят може да извърши подбор за квалификацията и нивото на справяне с работата на оценяваните служители както непосредствено, така и в разумен срок преди уволнението. Независимо от изложеното, в конкретният случай, подборът е извършен на 01.12.2009 г. (протокол № 4416-0959 от същата дата) с оглед извършеното съкращаване на щата от 15.12.2009 г., с което са премахнати 30 от общо 56 щатни бройки за длъжността „старши митнически специалист”.
С оглед обусловеният им характер, като неоснователни следва да бъдат отхвърлени и исковете с правно основание чл. 344, ал.1, т.2 и т.3 КТ за възстановяване на заеманата длъжност и присъждане на обезщетение по чл. 225, ал.1 КТ.
Воден от изложеното и на основание чл. 293, ал.1 ГПК, Върховният касационен съд, състав на Четвърто гражданско отделение

Р Е Ш И :

ОТМЕНЯВА решение от 10.06.2011 година по гр.д. № 2168/2011 година на Софийски градски съд, ІV а въззивен състав.
ОТХВЪРЛЯ предявените от В. З. М. от [населено място], ЕГН [ЕГН] против А. „М.”, [населено място] обективно съединени искове с правно основание чл. 344, ал.1, т.1, т.2 и т.3 КТ за отмяна на уволнение, извършено със заповед № 9898 от 16.12.2009 г.; за възстановяване на заеманата преди уволнението длъжност „старши митнически специалист” и присъждане на обезщетение по чл. 225, ал.1 КТ в размер на 1478,40 лева.
Решението не подлежи на обжалване.






ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЧЛЕНОВЕ: