Ключови фрази
Убийство по чл.115 НК * липса на анализ и съпоставка на доказателства * балистична експертиза * противоречия в обяснение на подсъдим * косвени доказателства и косвено доказване * порок при формиране на вътрешното убеждение на съда

 

 

                                 Р Е Ш Е Н И Е

                                

                                        464

 

              София, 09 декември 2009година

 

 

 

                 В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

            Върховният касационен съд на Република България, първо наказателно отделение, в открито заседание на  4 ноември  две хиляди и девета година, в състав:

 

 

                                               ПРЕДСЕДАТЕЛ:ЕЛЕНА  ВЕЛИЧКОВА

                                             ЧЛЕНОВЕ: КАПКА КОСТОВА

                                                                    БЛАГА ИВАНОВА

                                                                    

                                                                        

 

при участието на секретаря:Румяна Виденова

и в присъствието на прокурора:Петя Маринова

изслуша докладваното от Съдия Елена Величкова

касационно нох.дело №543 по описа за 2009 година

 

Касационното производство е образувано по протест на Апелативна прокуратура гр. П. и жалба на частните обвинители и граждански ищци ,срещу решение по внохд. №189/2009 г. на Апелативен съд гр. П..

В протеста ,който се поддържа в съдебно заседание от представителят на Върховната касационна прокуратура е направено оплакване за съществени процесуални нарушения,при оценката на доказателствата,нарушен основен принцип на чл.14 НПК,довели до неправилно приложение на закона.

Частните обвинители не са взели участие в съдебно заседание.

Подсъдимия и защитата му, в писменно становище намират постановеното решение правилно и законосъобразно,а подадените протест и жалба неоснователни.

 

Върховният касационен съд на РБ първо наказателно отделение ,като съобрази становищата на страните и за да се произнесе взе предвид следното:

С решение от 29.06.2009 г. постановено по внохд. №189/2009 г. на Апелативен съд гр. П. е потвърдена присъда по нохд. №1208/2006 г. на Окръжен съд гр. Ст. Загора.

С посочената присъда подсъдимия Е е признат за невиновен, на 24/25.01.1997 г.в гр. К. умишлено да е умъртвил П. В. ,поради което е оправдан по обвинението по чл.115 НК.

С присъдата ,като неоснователни са отхвърлени гражданските искове за имуществени и неимуществени вреди.

 

ПО ПРОТЕСТА на Апелативна прокуратура гр. П. и жалбата на частните обвинители и граждански ищци ,които ще бъдат разгледани заедно ,тъй като са ангажирали едни и същи основания.

Акцента в протеста,а и в жалбата се поставя върху доказателствения анализ извършен от въззивния съд,като се твърди че този съд е оценил превратно събраните доказателства и най-вече гласните такива. Направил е вътрешно противоречиви изводи по фактите и без основание, не е кредитирал показанията на част от свидетелите.

Другото основно оплакване е за нарушение на чл.14 НПК,тъй като решението не е взето след обективно ,всестранно и пълно изследване на всички обстоятелства по делото.

 

Протеста и жалбата на частните обвинители са основателни.

Изводите и на въззивния и на първоинстанционния съд по фактите са вътрешно противоречиви,фрагментарни ,като са игнорирани обстоятелства от значение,липсва анализ и съпоставка на всички доказателства ,надценени са някои от фактите,на които е отделено изключително внимание-кой от свидетелите, колко изстрела е чул,вида и броя на увредите по подсъдимия и др.,а липсват съображения по главния факт –кога е стреляно с пистолета на подсъдимия,къде е бил пострадалия в този момент,кой е бил в близост до подсъдимия и пострадалия и кой какви действия е извършвал в този и следващите моменти.

Така въззивния съд приема от една страна ,че –“подсъдимия бил съборен на земята,където продължили да го ритат и блъскат/т.е. биещите в това число и пострадалия са прави /,при което пистолета му бил отнет или изпуснат от него...последвал трети изстрел” и от друга –“св. Иванов се опитал да разтърве биещите се/т.е. всички са на земята / и първоначално от купчината хора хванал и със сила повдигнал св. Л,след това подсъдимия и накрая лежащия на земята пострадал В. “,който не само ,че не е бил прав ,а и е под подсъдимия в кълбото от хора.

Без анализ и съпоставка е и извода ,че “св. Иванов след изстрела и след като видял простреляния В. “ подгонил подсъдимия ,а не някои от другите участвали в “кълбото”,които преди това дръпнал.

Напълно произволен е и извода ,че “ фаталния изстрел” е възпроизведен от “далечно разстояние “,най малко един метър като се вземе предвид ,че нито един от свидетели не твърди да е имало човек на разстояние от кълбото с хора,а установеното от балистичната експертиза разстояние от 225 мм няма как да се приеме за далечно.

Не е изяснено и противоречието в обясненията на подсъдимия,/които в други части подробно са обсъдени и приети за достоверни/ който е категоричен ,че първия път когато е извадил пистолета не е успял да възпроизведе изстрел,тъй като не е заредил,възпроизвел втори изстрел,след което бил нападнат от трети човек/пострадалия/ в гръб и от двамата, които първоначално “предупреждавал”,успял да се откопчи и да произведе още един “предупредителен “ изстрел ,след което го съборили на земята. За този трети предупредителен изстрел не споменава нито един от свидетелите ,които са видели групата при включването на пострадалия в нея.

Няма как да бъде споделен и извода ,че правилно първоинстанционния съд не е дал вяра на показанията на св. Л св. Александров, тъй като “ се стремят да отграничат участието си в инцидента предизвикан от тях самите , и в тази част /коя/ са в противоречие с показанията на св. И св. М. З. ”,който извод не намира опора в показанията на тези двама свидетели.

Неправилни са и изводите за липса на възможност да се направи категоричен извод по делото ,тъй като събраните косвени доказателства, не водели до единствено възможния извод.

Вярно е ,че за установяване на предмета на доказване по делото са събрани /с всичките уговорки,предвид негодното според Върховния касационен съд досъдебно производство / необходимия обем, преки и косвени доказателства . Неверен е извода ,че гласните доказателства са изцяло косвени. Обсъдени макар и неправилно,избирателно,дори превратно в голямата си част те са преки доказателства ,например за мястото и времето на извършеното деяние. В друга част - относно участието на подсъдимия в изпълнителното деяние ,те биха могли да послужат за доказателство/косвено/,ако бяха подложени на задълбочен анализ и съпоставяне и беше потърсена връзката им с другите установени по делото факти,което както бе посочено по горе не е направено.

Всичко изложено ,макар и не изчерпателно, дава основание на извод за допуснати от страна на инстанционните съдилища на нарушения на правилата за проверка, и най вече оценка на доказателствата по делото ,които са съществени защото възпрепятстват изграждане на вътрешно убеждение основано на обективно всестранно и пълно изследване на всички обстоятелства по делото по смисъла на чл.14 ал.1 НПК .

Доколкото въпросите за вината и отговорността на подсъдимия ,са такива по установяване на обстоятелства от значение по смисъла на чл.102 НПК,допуснатите нарушения са довели и до нарушение на закона.

 

По изложените съображения Върховният касационен съд на РБ първо наказателно отделение намира постановеното решение при съществени процесуални нарушения,а подадения протест и жалба на частните обвинители основателни.

 

 

 

Ето защо и на основание чл.354 ал.3 т.2 и 3 НПК Върховният касационен съд на РБ първо наказателно отделение

 

 

 

 

 

 

 

Р Е Ш И :

 

 

ОТМЕНЯВА решение по внохд. №189/2009 г. на Апелативен съд гр. П. и връща делото за ново разглеждане от стадия на съдебното заседание на същия съд.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ :

 

 

ЧЛЕНОВЕ :