Ключови фрази
Иск за признаване уволнението за незаконно * прекратяване на трудовото правоотношение * незаконно уволнение * възстановяване на работа * надлежна страна * правоприемство * запазване на трудовото правоотношение при промяна на работодателя * закриване на предприятието


Р Е Ш Е Н И Е

№ 353

София, 01.10.2012 година

В И М Е Т О Н А Н А Р О Д А


Върховният касационен съд на Република България, четвърто гражданско отделение, в открито съдебно заседание на деветнадесети септември две хиляди и дванадесета година, в състав

ПРЕДСЕДАТЕЛ: БОРИСЛАВ БЕЛАЗЕЛКОВ
ЧЛЕНОВЕ: МАРИО ПЪРВАНОВ
ДИАНА ХИТОВА

при участието на секретаря Райна Пенкова разгледа докладваното от съдия Диана Хитова гр.дело N 1343 /2011 г. и за да се произнесе, взе пред вид следното:

Производството е по чл. 290 ГПК.
Образувано е по касационна жалба от М. на в. р. /МВР/, представлявано от главен юрисконсулт Т. Ц. срещу въззивно решение № 104/09.06.2011 г. по гр.д.№195/2011 г. на Ямболския окръжен съд, втори гр.състав.
С определение № 526/02.05. 2012 г. постановено по делото, е допуснато касационно обжалване на въззивното решение.
В касационната жалба е направено оплакване, че при постановяването му е допуснато нарушение на материалния закон,съществено нарушение на съдопроизводствените правила и е налице необоснованост.Твърди се, че неправилно въззивният съд е приел, че МВР е пасивно легитимиран ответник по исковете на ищеца с правно основание чл.344 ал.1 т.т.1 и 2 КТ, като правоприемник на закритото М. на извънредните ситуации/МИС/,че не е налице хипотезата на чл.123 ал.1 т.7 КТ и че неправилно е тълкуван и приложен §64 от ЗИД на ЗМВР.Иска се произнасяне по същество,като се отхвърлят предявените от ищеца искове.
Ответникът по касационната жалба Р. М. Д.,чрез процесуалния си представител адв.С. В. я оспорва . Претендира направените разноски по делото за тази инстанция.
Касационно обжалване е допуснато по следните въпроси: дали със закриването на МИС е прекратена и неговата Главна дирекция Н. служба „Гражданска защита” или по силата на ЗИД на ЗМВР /ДВ бр.93/2009 г./ е преминала към Главна дирекция „Гражданска защита” към МВР и дали трудовите отношения с работниците и служителите ,визирани в §64 от ЗИД ЗМВР в този случай се запазват. Прието е, че отговорите на тези въпроси имат значение за точното прилагане на закона и за развитие на правото, представляващи касационно основание по чл. 280 ал.1 т.3 ГПК.
По така поставените правни въпроси ВКС, ІV г.о. приема следното:
С Решение на Народното събрание от 27.07.2009 г.за приемане структурата на Министерския съвет на Р България - т.3 и 6 е закрито МИС и е възложено на Министерския съвет в едномесечен срок да уреди всички правоотношения във връзка с преобразуването и закриването на министерства, включително и преразпределението на функциите им.С Постановление № 190/30.07.2009 г. на Министерския съвет за назначаване на комисия за уреждане на правоотношенията във връзка със закриването на МИС- чл.1, е назначена комисия за уреждане на правоотношенията във връзка със закриването на МИС.Съгласно чл.3 ал.1 т.3 от постановлението, председателят на комисията урежда служебните и трудовите правоотношения със служители на закритото министерство, а съгласно чл.4 ал.1 изпълнението на законово възложените функции и задачи на закритото министерство продължават по досегашния ред, до приемане на съответни законодателни промени.Съгласно преходни и заключителни разпоредби в ЗИД на ЗМВР /ДВ бр.93/2009 г./ § 63, в сила от 24.11.2009 г. МВР е правоприемник на активите, пасивите, правата и задълженията на МИС, както и на документите, които не подлежат на архивиране по реда на ЗНАФ.Съгласно §64 държавни служители в служебни правоотношения и служители по трудови правоотношения с министъра на извънредните ситуации, които осъществяват функции, свързани със защита при бедствия и осигуряване на гражданите на достъп до службите за спешно реагиране чрез Националната система за спешно повикване с единен европейски номер 112 към дата на влизане в сила на Решението на Народното събрание за приемане структурата на Министерския съвет на Р България, с което МИС се закрива, се назначават в МВР без провеждане на конкурс и без да са налице специфичните изисквания на чл. 179 ал.1 т.4 и ал.3.
До закриването на МИС, чрез своята Главна дирекция „Н. служба „Гражданска защита” същото осъществява редица дейности , изброени в Закона за защита при бедствия/ЗЗБ/ –чл.71 /отм/.С посочения по-горе ЗИД на ЗМВР са направени промени , уреждащи преминаване на дейности и структури от закритото МИС към МВР.Съгласно чл.7 т.т. 9,10,11 ЗМВР в сила от 25.12.2009 г.основни дейности на МВР стават защита при бедствия, подпомагане и възстановяване, ресурсно осигуряване и приемане на помощи по ред, определен със закон; координация на действията на единната спасителна система, приемане, обработка и регистриране на спешни повиквания към ЕЕН 112 и обмен на информация със службите за спешно реагиране.Съгласно чл.10 т.7/отм/ ЗМВР,също в сила от 25.12.2009 г. една от дирекциите в МВР е Главна дирекция „Гражданска защита”. В чл.52-д ал.1/отм/ЗМВР тя е определена като национална специализирана структура на МВР за изпълнение на задачи по защита при бедствия ; в ал.2 са изброени дейностите, които извършва и те съвпадат с уреденото в чл.71 /отм/ от ЗЗБ относно закритата Главна дирекция „Н. служба „Гражданска защита” към МИС.Впоследствие Главна дирекция „Гражданска защита” към МВР претърпява нови структурни промени, като съгласно чл.52-г ЗМВР в сила от 01.01.2011 г. е създадена Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението”- национална специализирана структура на МВР за осигуряване на пожарна безопасност, спасяване и защита при бедствия.
При така изложените законодателни промени настоящият състав на ВКС, ІV г.о. приема, че Главна дирекция Н. служба „Гражданска защита” към МИС е преминала към Главна дирекция „Гражданска защита” към МВР. След като законово възложените функции и задачи на закритото МИС ,осъществявани чрез неговата структура Главна дирекция Н. служба „Гражданска защита”са преминали и се изпълняват от МВР чрез неговата Главна дирекция „Гражданска защита” , а МВР е обявено от законодателя за правоприемник на активите, пасивите, правата и задълженията на МИС, очевиден е изводът, че и в частност Главна дирекция „Гражданска защита” към МВР се явява правоприемник на Главна дирекция Н. служба „Гражданска защита” към МИС.
Положителният отговор на първия въпрос предопределя и отговора на втория въпрос, допуснат до касационно обжалване, а именно, че трудовите отношения с работниците и служителите , визирани в §64 от ЗИД ЗМВР се запазват.
По касационната жалба съдът приема следното:
Ищецът е работел по трудово правоотношение с МИС като младши специалист-спасител в отдел „Аварийно-спасителни дейности” в Д. „Г. з.”-Я., към Г. д. „Н. служба „Г. з.”. Със заповед № ЧР-**-****/**.**.200* г. на председателя на К. за уреждане на правоотношенията във връзка със закриването на МИС е прекратено трудовото му правоотношение на основание чл.328 ал.1т.1 КТ,поради закриване на предприятието,считано от 28.12.2009 г.Предмет на настоящия спор са исковете,които той е предявил срещу МВР по чл.344 ал.ал.1 т.1,2 и 4 КТ за признаване уволнението за незаконно и неговата отмяна, за възстановяване на предишната работа и за поправка на записаното в трудовата му книжка.С решение № 159/16.03.2011 г. по гр.д.№3367/2010 г. на Ямболския районен съд исковете са отхвърлени, по съображения,че МВР няма задължение да преназначава работниците и служителите на закритото МИС.С обжалваното въззивно решение е отменено решението на първоинстанционния съд, като уволнението е признато за незаконно, заповедта за прекратяване на трудовото правоотношение е отменена като незаконосъобразна и ищецът е възстановен на заеманата преди уволнението длъжност в МВР.Въззивният съд е приел, че не е налице закриване на предприятието, изразяващо се в прекратяване съществуването на работодателя и пълно преустановяване на дейността му.
С оглед отговорите на поставените въпроси, довели до допускане на касационното му обжалване,въззивното решение е правилно. Следва да се приеме,че независимо от промените настъпили при работодателя трудовото правоотношение на ищеца е запазено съгласно на чл. 123 ал.1 КТ , а МВР като правоприемник на закритото МИС е пасивно легитимиран ответник по исковете на ищеца.
Представени са доказателства за сумата 850 лв. направени разноски от ответника по касационната жалба за тази инстанция,които следва да му бъдат присъдени.
По изложените съображения и на основание чл.293 ал.1 ГПК ,ВКС състав на ІV г.о.

РЕШИ:

ОСТАВЯ В СИЛА решение № 104/09.06.2011 г. по гр.д.№195/2011 г. на Ямболския окръжен съд, втори гр.състав.
ОСЪЖДА М. на в. р. да заплати на Р. М. Д. сумата 850 лв. направени разноски по делото за тази инстанция.
Решението е окончателно.



ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЧЛЕНОВЕ: