Ключови фрази
Касационни дела по глава тридесет и трета НПК * незаконосъобразно групиране на наказания * условно предсрочно освобождаване * пробационни мерки * незаконосъобразно приспадане на наказание

Р Е Ш Е Н И Е

Р Е Ш Е Н И Е

 

  539

 

София,  07 януари 2009 година

 

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

Върховният касационен съд на Република България, Второ наказателно отделение, в открито съдебно заседание на четиринадесети декември две хиляди и девета година, в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: САВКА СТОЯНОВА

                                                    ЧЛЕНОВЕ: ЮРИЙ КРЪСТЕВ

                                                                           БИЛЯНА ЧОЧЕВА

 

 

при участието на секретаря Кристина Павлова

и в присъствието на прокурора Искра Чобанова

изслуша докладваното от председателя (съдията) Савка Стоянова

дело № 504/2009 година

Производството е по реда на чл.422, ал.1, т.5 НПК.

 

Главният прокурор на Република България е направил искане за възобновяване на в.ч.н.д. № 218/ 2009г.по описа на Окръжен съд гр. Р., отмяна на постановеното по него решение от 18.06.2009г., с което е потвърдено определението на Районен съд- Русе и връщане на делото за ново разглеждане от друг състав на въззивния съд.

В искането се прави довод за допуснато нарушение на закона- касационно основание по чл.348, ал.1 т.1 НПК.

Прокурорът при Върховната касационна прокуратура поддържа искането по изложените в него съображения.

Осъденият, чрез назначения му служебен защитник, намира искането за неоснователно и моли то да се остави без уважение.

 

Върховният касационен съд, второ наказателно отделение, за да се произнесе, съобрази следното:

Искането за възобновяване на наказателното дело е процесуално допустимо, тъй като е направено от легитимна страна, касае съдебен акт, подлежащ на проверка по този ред и в предвидения в чл.421 НПК срок.

Разгледано по същество то е основателно по следните съображения:

Районен съд гр. Р. с протоколно определение от 31.03.2009г. постановено по ч.н.д. № 620/2009г. образувано по молба на осъдения Е. С. Я. по реда на чл.306, ал.1, т.1 НПК на основание чл.25, ал.3 НК е приспаднал изтърпяната част от наказанието „пробация” , постановено с определение № 451 от 27.03.2008г. по ч.н.д. № 128/2008г. на Окръжен съд гр. В., от определеното с присъда № 156/ 18.09.2008г. по н.о.х.д. № 1585/2008г. на Районен съд- Русе, общо наказание „лишаване от свобода” в размер на две години. За да приложи разпоредбата на чл.25, ал.3 НК съдът е приел, че изтърпяната пробация е санкционна последица от осъжданията на Е. Я. по н.о.х.д. №№ 621/2007г.,1133/2007г. 1391/2007г. всички по описа на Районен съд-Русе, за които с определение по ч.н.д. № 2063/2007г. на Районен съд-Русе е било наложено общо най- тежко наказание от една година и девет месеца лишаване от свобода. Този извод на съда е незаконосъобразен, тъй като приемайки, че изтърпяната от осъдения Е. Я. пробация е наказание по смисъла на чл.37, ал.1, т.2 НК, а на особен надзор спрямо осъдено лице, в рамките на установен за него изпитателен срок, съдебните инстанции не са отчели,че тя е последица от извършеното в процедура по чл.70 НК условно предсрочно освобождаване от изтърпяване на останалата част от наложеното на осъдения общо наказание за изтърпяване.

Видно от приложеното по делото определение № 451 от 27.03.2008г. на Окръжен съд гр. В. съдът след като освободил условно предсрочно осъдения Е. Я. от изтърпяване на остатъка от наложеното общо наказание лишаване от свобода в размер на пет месеца и двадесет и седем дни, определил на основание чл.70, ал.6 НК изпитателен срок от шест месеца и наложил в този срок да се прилагат пробационнните мерки „задължителна регистрация по настоящ адрес” и „ задължителни периодични срещи с пробационен служител”. Производството, в което са определени тези две мерки налага извод, че не се касае до наказанието „ пробация” включено в системата на наказания по чл.37 НК и се явява съвкупност от мерки за контрол и въздействие без лишаване от свобода, които се налагат заедно или поотделно. Това наказание е основно по своя характер и никога допълнително. То винаги е алтернатива на наказанието лишаване от свобода, поради което и никога не се налага заедно с него, нито се присъединява по чл.23, ал.2 и ал.3 НК. След последното изменение на чл.70, ал.6 НК, което предшества определението на Окръжния съд, разликата между наказанието „пробация” и мерките на пробационен надзор е ясно изразена. Когато се касае до последните те са ограничени само до предвидените в чл.42а, ал.2, т.1-4 НК, докато при налагане на „пробация” като наказание единственото ограничение е, че първите две мерки по закон трябва задължително за се наложат, а за останалите съдът е свободен да реши колко от тях да наложи. Освен това при предсрочно условно освобождаване по чл.70 НК съдът не е длъжен да определя пробационни мерки, той разполага само с една възможност. Различни са и последиците от неизпълнението на задълженията, които произтичат от съответните пробационни мерки. При нарушаване на условията на наказанието „ пробация” последиците се изразяват в налагане на друга пробационна мярка или замяна на наказанието с „лишаване от свобода”. Когато в определения изпитателен срок, се нарушава пробационна мярка, определена в производство по чл.70 НК последицата е, че се постановява изтърпяване на наказанието, от което осъденият е бил предсрочно условно освободен.

 

Поради изложените съображения настоящият състав намери, че искането е основателно, неправилно в производството по чл.25 ,ал.3 НК срокът, за който осъденият е бил предсрочно условно освободен и по отношение на него са били възложени мерки на пробационен контрол е бил приспаднат от общо наложеното наказание. Следвало е да се приспадне единствено реално изтърпяното наказание „ лишаване от свобода”.

 

Допуснатото нарушение на закона е съществено и е основание за отмяна по реда на възобновяването на влязлото в сила решение от 31.03.2009г. постановено по в.н.ч.д. № 218/2009г. на Окръжен съд гр. Р. и връщане делото за ново разглеждане от друг състав на въззивния съд., който извърши законосъобразно групиране на наказанията по чл.25 вр. чл.23, ал.1 НК.

 

Водим от гореизложеното и на основание чл.425,ал.1,т.1 НПК Върховният касационен съд,второ наказателно отделение

 

 

 

 

Р Е Ш И :

 

 

 

ВЪЗОБНОВЯВА производството по в.ч.н.д. № 218/ 2009г. по описа на Окръжен съд гр. Р..

 

 

ОТМЕНЯ влязлото в сила на 18.06.2009г.решение по посоченото по- горе дело, с което е потвърдено определението на Районен съд гр. Р. от 31`.03.2009г. постановено по ч.н.д. № 620/2009г.

ВРЪЩА делото за ново разглеждане от друг състав на Окръжен съд гр. Р., от стадия на съдебното заседание.

Решението е окончателно.

 

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

ЧЛЕНОВЕ: