Ключови фрази
Отмяна на влязло в сила решение по чл. 303, ал. 1, т. 5 ГПК * отмяна-нови писмени доказателства

Р Е Ш Е Н И Е

Р Е Ш Е Н И Е

 

 228

 

София, 02.02. 2010 година

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

Върховният касационен съд на Република България, второ отделение, търговска колегия в съдебно заседание на 11.12.2009 година, в състав:

 

         ПРЕДСЕДАТЕЛ: ВАНЯ АЛЕКСИЕВА

                                                ЧЛЕНОВЕ: МАРИЯ СЛАВЧЕВА

                                                                       ЕМИЛИЯ ВАСИЛЕВА

                                                                                                                                          

при участието на секретаря  Л.Златкова

и в присъствието на прокурора

изслуша докладваното от съдията   ВАНЯ  АЛЕКСИЕВА

т.дело № 601 /2009 година

 

Производството е по чл.231, ал.1, б.”а” ГПК/ отм./, във вр. с § 2, ал.12 от ПЗР на ГПК.

Образувано е по молбата на Е. А. А. А. , упражняващ търговска дейност под фирма „ Ф.К.А. адрес на управление - гр. С., за отмяна на влязлото в сила решение на Софийски градски съд от 12.11.2004 год., по т.д. № 476/2004 год., с което е уважен предявеният от „С” срещу молителя иск с правно основание чл.87, ал.3 ЗЗД и развалена, поради виновно неизпълнение от страна на купувача, сключената на 01.02.2001г. между страните, чрез С. агенция за приватизация, приватизационна продажба на фотоателие/ магазин № 2/, находящ се в гр. С., ж.к.”Л”, кв.30 А от действащия ЗРП на същия, ул. ”. бл.144, със застроена площ от 90. 94 кв.м., заедно с 1.917% от общите части на сградата и от правото на строеж, при съседи: изток- тревни площи; запад-тревни площи; север – апартамент и вход на бл.144 и юг- магазин.

За да обоснове молбата си за отмяна, основана на чл.231, ал.1, б.”а” ГПК / отм./, молителят поддържа съществуването на новооткрити писмени доказателства- 2 бр. вносни бележки до „О.б. АД от 07. 01. 2004 год. и от 21.12.2004 год., както и служебна бележка на С. общинска агенция за приватизация, изх. №- ФО- 2774/26.02.2007 год., които са от съществено значение за изхода на делото, но които при решаването му, като удостоверяващи извършено от трето на чуждия правен спор лице- сина на купувача, плащане задължението на последния, не са могли да му бъдат известни и своевременно представени в инстанционното производство.

Ответната по молбата страна не е взела становище по нейната основателност по реда на чл.232 ал.4 ГПК/ отм./.

Настоящият състав на ВКС, второ търговско отделение, като взе предвид доводите на страната и провери правилността на решението, чиято отмяна се иска съобразно правомощията си по чл.234 ал.1 и сл. ГПК/ отм./ и данните по делото, намира:

Молбата за отмяна е подадена в рамките на преклузивния срок по чл.232 ал.1 ГПК/ отм./ от надлежна страна в процеса, срещу влязъл в сила съдебен акт и е процесуално допустима.

Разгледана по същество, тя е неоснователна.

Съгласно чл.231, ал.1, б.”а” ГПК /отм./, за да е осъществено соченото основание за отмяна, е необходимо твърдяното от страната обстоятелство или представено писмено доказателство да има характеристиката на новооткрито, т.е. да е съществувало до постановяване на решението в инстанционното производство, но което същата поради обективна невъзможност, въпреки положената дължима процесуална грижа да охрани интересите си, да не е могла да представи, респ. да не е могла да се позове на него пред инстанцията по същество.

Същевременно дори и когато съответното писмено доказателство е новооткрито по вложения от законодателя смисъл, изяснен по- горе, то за да настъпят предвидените с разпоредбата на чл.231, ал.1, б.”а” ГПК /отм./ правни последици е необходимо това ново обстоятелство или писмено доказателство да е релевантно за изхода на спора.

Това означава, че същото следва да подкрепя изцяло твърдените от страната- молител обстоятелства, които са останали недоказани единствено и само поради липсата му, т.е. съществуването му да е достатъчно, за да обоснове друг правен резултат по делото.

В разглеждания случай така предвидените от законодателя с нормата на чл.231, ал.1, б.”а” ГПК/ отм./ предпоставки не са налице.

Сочените от молителя писмени доказателства- 2 бр. вносни бележки, удостоверяващи, първата – плащане на 07.01.2004 год. от „Ф” ООД по сметка на С. общинска агенция за приватизация сума в размер на три хиляди и петстотин лева по договор от 01.02. 2001 год., а втората, че на 21.12.2004 год. по същата сметка и на същото основание е направено плащане от „Ф” ООД на 13 146.33 лв., както и служебна бележка от С. общинска агенция за приватизация със съдържание, че към 23. 02. 2007 год. закупеният обект е изцяло изплатен, не могат да бъдат възприети като новооткрити по смисъла на чл.231, ал.1, б.”а” ГПК/отм./..

От една страна по делото липсват данни страната обективно да е била в невъзможност да представи първата вносна бележка, която към датата на последното проведено по делото съдебно заседание 26.10.2004 год. е съществувала, а от друга, дори и да се възприеме становището изложено в обстоятелствената част на молбата за отмяна за обективната невъзможност молителят да се снабди с представените в извънинстанционното производство писмени доказателства, то обстоятелството, че окончателното плащане на покупната цена е осъществено след датата на постановеното съдебно решение- 12.11.2004 год., изключва възприемането им за новооткрити, а новосъздадените, какъвто е характерът на разглежданите, са неотносими към отменителното основание по чл.231, ал.1, б.”а” ГПК.

Същевременно съобразена датата на отправената до молителя и получена от същия на 03.04.3003 год. нотариална покана за изпълнение, както и даденият с нея краен 14 дневен срок за изпълнение, изтичащ за длъжника на 18. 04. 2003 год., обосновава правен извод, че така сочените доказателства са и без значение за крайния правен извод на съда в инстанционното производство- наличие на длъжниково неизпълнение по причина, за която последният отговаря. Следователно и на това основание – невъзможност визираните писмени доказателства да обусловят различен правен резултат по предявения от С. о. иск с правно основание чл.87, ал.3 ЗЗД, процесуалното правило на чл.231, ал.1,б.”а” ГПК/ отм./ не намира приложение.

Водим от горното и на осн. чл.231 б.”а” ГПК, настоящият състав на ВКС, второ отделение, търговска колегия

 

Р Е Ш И:

 

ОСТАВЯ без уважение като неоснователна молбата на Е. А. А. А. , упражняващ търговска дейност под фирма „Ф”, гр. С. за отмяна на влязлото в сила решение на Софийски градски съд от 12.11.2004 год., по т.д. № 476/2004 год., по описа на с.с..

РЕШЕНИЕТО е окончателно.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

ЧЛЕНОВЕ: