Ключови фрази
допустимост на иск * установителен иск * дисциплинарно наказание * дисциплинарно наказание предупреждение за уволнение * имуществена отговорност на работник или служител

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

   О         П         Р          Е          Д           Е          Л           Е         Н        И          Е

 

                                   №                          365

 

                        ГР. София,                 24.10.2008 г.

 

 

                        Върховният касационен съд на Република България, трето гр. отделение, в закрито съд. заседание на 17 октомври през 2008 г. в състав:

 

                                               ПРЕДСЕДАТЕЛ: ТАНЯ МИТОВА

                                                           ЧЛЕНОВЕ:  БОРИСЛАВ БЕЛАЗЕЛКОВ

                                                                                    МАРИЯ  ИВАНОВА

 

 като разгледа докладваното от съдия Иванова ч.гр.д. №1612/08 г.,

за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по чл.274, ал.3, т.1 от ГПК.

Образувано е по частна касационна жалба на „М” А. , гр. В. срещу въззивното определение на Окръжен съд В. /ОС/ по ч.гр.д. №687/08 г., с което е потвърдено първоинстанционното за прекратяване производството по установителния иск на дружеството с пр. осн. чл.210, ал.3 от КТ, поради недопустимостта му.

Ответникът по частна жалба С. С. оспорва допускането и основателността й.

Частната жалба е подадена в срока по чл.275 от ГПК срещу подлежащо на касационно обжалване въззивно определение и е допустима.

Налице са и предпоставките по чл.280, ал.1, т.3 от ГПК за допускане на обжалването – същественият по делото процесуалноправен въпрос за допустимостта на иска по чл.210, ал.3 от КТ е решен в противоречие с трайната и установена съдебна практика, обезпечаваща точното прилагане на закона.

С обжалваното въззивно определение е прието, че искът по чл.210, ал.3 от КТ, предявен от работодателя, след като работникът в едномесечен срок от връчването на заповедта по ал.2 писмено е оспорил основанието и размера на вменената му с нея ограничена имуществена отговорност, може да е само осъдителен. Предявеният от работодателя в случая установителен иск – за установяване на оспорените от работника основание и размер на ограничената отговорност, така както са постановени в заповедта за налагането й, според въззивният съд е недопустим, тъй като съществува друг, по –интензивен ред за защита с осъдителен иск.

Изводите на въззивния съд са незаконосъобразни: със заповед №162/27.08.07 г. работодателят е наложил на работника С. С. дисциплинарно наказание „предупреждение за уволнение” и ограничена имуществена отговорност по чл.210, ал.1 от КТ в трикратния размер на месечното му трудово възнаграждение. Разпоредил е отговорността да се осъществи чрез удръжки от тр. възнаграждение на работника за м.юли и август. Работникът в едномосечения срок е оспорил с писмено възражение пред работодателя основанието и размера на отговорността. Завел е и иск за връщане на удържаните по заповедта суми, като незаконно прихванати, по арг. от чл.210, ал.4 от КТ, преди работодателят да е отнесъл спора пред съда на осн. чл.210, ал.3 от КТ.

При тези данни очевиден и безспорен е интересът на работодателя от заведения иск по чл.210, ал.3 от КТ, за установяване на оспорените от работника основание и размер на ограничената имуществена отговорност. За защита правата на работодателя в случая е достатъчен установителният иск, тъй като тр. правоотношение с работника не е прекратено. Така работодателят разполага с възможността да удържи вземането си от обезщетение по чл.210, ал.1 от КТ, след евентуалното му съдебно признаване, от възнаграждението на работника / а в случая - да отблъсне искането на работника за връщане на удържаното/ и не е необходимо да заведе иска си непременно като осъдителен, като в хипотезата на чл.210, ал.5 от КТ.

Обжалваното определение е неправилно – незаконосъобразно, следва да се отмени и делото – върне на районния съд за продължаване съдопроизводствените действия.

Поради изложеното ВКС на РБ, трето гр. о.

 

О П Р Е Д Е Л И :

 

ДОПУСКА касационно обжалване на въззивното определение на Окръжен съд В. по ч.гр.д. №687/08 г. от 8.04.08 г.

ОТМЕНЯ посоченото въззивно определение.

ВРЪЩА делото на районен съд В. за продължаване на съдопроизводствените действия по иска на „М” А. , гр. В. с пр. осн. чл.210, ал.3 от КТ.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

ЧЛЕНОВЕ: