Ключови фрази
Касационни частни дела по спорове за подсъдност * спор за подсъдност

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

№ 41

гр. София, 29 март 2022 г.


Върховният касационен съд на Република България, I НО, в закрито заседание, в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: МИНА ТОПУЗОВА
ЧЛЕНОВЕ: РУМЕН ПЕТРОВ
СПАС ИВАНЧЕВ

при секретар…… при становището на прокурора Тома Комов при ВКП, изслуша докладваното от съдия Спас Иванчев наказателно дело (ч.пр.) № 215 по описа за 2022г.
Производството е с правно основание чл. 44, ал.1 от НПК.
Образувано е съдебно производство - ЧНД № 737/22г. по описа на Софийски градски съд, н.о., 28-ми състав, по подадена молба за условно предсрочно освобождаване. С разпореждане № 381/07.03.2022г. съдия-докладчик по делото е прекратил съдебното производство и е изпратил делото по компетентност на Софийски военен съд.
По образуваното там ЧНД 37/2022г,, по описа на Софийския военен съд съдията докладчик не се е съгласил с придадената му компетентност и с довод, че осъденото лице няма качеството на такова по чл.396 от НПК, е прекратил съденото производство с разпореждане № 57/11.03.2022г.

Прокурорът от ВКП е дал становище, че компетентен да разгледа молбата за условно предсрочно освобождаване е СВС, тъй като осъденото лице изтърпява наказание лишаване от свобода, постановено с определение № 26/30.05.2018г.,по ЧНД № 48/2018г., по описа на СВС.
Съставът на ВКС счете, че няма основание досегашната практика, посочена от инстанционните съдилища и прокурора – Определение № 126/09.12.2020г. по к.д. № 973/20г.(ч.пр.) на ВКС, НК, 1-во отделение да бъде коригирана.
В нормата на чл.438 от НПК изрично е предвидено по молбата, какъвто е настоящия казус, да се произнесе окръжния, съответно военния съд по местоизпълнение на наказанието. Правната логика изисква военните съдилища да се произнасят по предложенията и молбите за условно предсрочно освобождаване от изтърпяване на наложено с влезли в сила съдебни актове наказание лишаване от свобода, по делата, който са постановени от тях съобразно придадената им особена подсъдност. Молителят е осъден именно по дело, което е разгледано от СВС.
Изложеният довод от повдигналия спорът за подсъдност съдия-докладчик не може да бъде споделен, тъй като принципно осъдените вече лица не могат да бъдат лица по чл.396, ал.1 от НПК. Те винаги губят особеното си качество при осъждане и са граждански лица при изтърпяване на наказанието си. По силата на изложения довод военен съд никога не би могъл повече да разгледа предложение или молба за условно предсрочно освобождаване, тъй като което и да е осъдено лице губи качеството си по чл.396, ал.1 от НПК. По чл.396, ал.2 от НПК пък винаги осъдените лица са граждански такива. Смисълът на закона очевидно не е такъв, а и изрично е предвидена компетентност на военните съдилища, която би била напълно обезпредметена, ако се възприеме възражението на съдията-докладчик от СВС..

Като прецени изложеното дотук, съставът на ВКС намери че по повдигнатия спор за подсъдност, делото следва да бъде разгледано от Софийския военен съд.
Воден от тези съображения, Върховният касационен съд, първо наказателно отделение

О П Р Е Д Е Л И :

ОТМЕНЯ разпореждане № 57/11.03.2022г. ЧНД 37/2022г,, по описа на Софийския военен съд, с което е прекратено съдебното производство и ИЗПРАЩА делото за разглеждане от същия съд и състав.
Препис от определението да се изпрати на Софийски градски съд за сведение.
Определението не подлежи на обжалване.


ПРЕДСЕДАТЕЛ:




ЧЛЕНОВЕ:

1.





2.