Ключови фрази
допълване на решение * изменение на решението в частта относно разноските * преклузивен срок


3






О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

№ 519

[населено място], 27.10.2010 год.



Върховният касационен съд на Република България, IІІ гражданско отделение в закрито съдебно заседание на двадесет и втори октомври две хиляди и десета година в състав:



ПРЕДСЕДАТЕЛ: НАДЯ ЗЯПКОВА
ЧЛЕНОВЕ: ЖИВА ДЕКОВА
ОЛГА КЕРЕЛСКА

разгледа докладваното от съдията Д.
ч.гр.дело №412 по описа за 2010 год.

Производството е по чл.274, ал.3 от ГПК.
Образувано е по частна касационна жалба на С. „Н. бюро на българските застрахователи”,[населено място], срещу определение от 02.06.2010г. по в.ч.гр.д.№252/2010г. на В. апелативен съд, с което е обезсилено определение от 08.03.2010г. по гр.д.№№983/2009г. на В. окръжен съд и е оставена без разглеждане като просрочена молбата на С. „Н. бюро на българските застрахователи” за допълване на прекратителното определение от 20.01.2010г. в частта за разноските.
Ответникът по частната жалба А. Я. М. оспорва частната жалба като неоснователна. Останалите ответници по частната жалба не вземат становище по частната жалба.
Върховния касационен съд, състав на ІІІ гражданско отделение, при данните по делото, намира следното:
Частната касационна жалба е подадена в срока по чл.275, ал.1 от ГПК и са процесуално допустими.
Въззивният В. апелативен съд е обезсилил определението на В. окръжен съд, с което е разгледана молбата на С. „Н. бюро на българските застрахователи” за допълване на прекратителното определение в частта за разноските, и е оставил без разглеждане същата молба.
Въззивният съд е приел молбата за процесуално недопустима, тъй като е подадена след изтичане на срока за обжалване на определението за прекратяване на делото по отношение на сдружението, в който според чл.248, ал.1 от ГПК може да се иска допълване на определението в частта за разноските.
Касационното обжалване следва да бъде допуснато поради противоречиво решаване, предвид представената с частната жалба съдебна практика, на разрешения от въззивния съд въпрос относно приложимата разпоредба – на чл.248, ал.1 от ГПК /за изменяне на решението в частта за разноските/ или на чл.250, ал.1 от ГПК /за допълване на решението/, при искане за допълване на прекратителното определение в частта за разноските.
Съгласно чл.78, ал.4 от ГПК ответникът има право на разноски и при прекратяване на производството по делото. Според разпоредбата на чл.248 от ГПК, която намира приложение и за определението за прекратяване на делото, съдът може както да го измени, така и да го допълни в частта му за разноските. Това следва от ясното съдържание на разпоредбата, в която изрично се сочи и възможността за допълване.
Срокът, в който ответникът може да иска допълване или изменение на прекратителното определение в частта за разноските е едноседмичен, съгласно чл.248, ал.1, във връзка с чл.275, ал.1 от ГПК. Срокът започва да тече от съобщаване на определението, а ако се обжалва определение, постановено в съдебно заседание, за страната, която е присъствала, срокът започва да тече от деня на заседанието. В разглеждания случай определението за прекратяване е постановено в закрито заседание на 20.01.2010г. и препис от определението му е връчен редовно на 27.01.2010г. Молбата за допълване на определението за прекратяване в частта за разноските е подадена на 17.02.2010г. по пощата, поради което правилно въззивният съд е приел, че е подадена след изтичане на законовия едноседмичен срок. Не намират опора в закона доводите в частната жалба, че намира приложение едномесечния срок по чл.248, ал.1 от ГПК, приложим за необжалваемите решения. Неоснователни са и доводите за незаконосъобразно влошаване положението на жалбоподателя. В правомощието на въззивния съд е да следи служебно за допустимостта на обжалвания съдебен акт, поради което правилно е обезсилено обжалваното определение, с което недопустимо е разгледана молбата за допълване на определението за прекратяване в частта за разноските, която е просрочена. Срокът по чл.248, ал.1 от ГПК е преклузивен и неспазването му има е пречка за разглеждане на молбата.
Предвид изложеното обжалваното определение е правилно и следва да бъде оставено в сила.
По изложените съображения Върховният касационен съд, състав на IІІ гр. отделение

О П Р Е Д Е Л И:

ДОПУСКА касационно обжалване на определение от 02.06.2010г. по в.ч.гр.д.№252/2010г. на В. апелативен съд.
ОСТАВЯ В СИЛА определение от 02.06.2010г. по в.ч.гр.д.№252/2010г. на В. апелативен съд, с което е обезсилено определение от 08.03.2010г. по гр.д.№№983/2009г. на В. окръжен съд и е оставена без разглеждане като просрочена молбата на С. „Н. б. на б. з.” за допълване на определението за прекратяване от 20.01.2010г. в частта за разноските.
Определението е окончателно и не подлежи на обжалване.

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЧЛЕНОВЕ: