Ключови фрази
Касационни дела по глава тридесет и трета НПК * периодичност на пробационни мерки

Р Е Ш Е Н И Е

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е

 

 №84

 

София, 25 февруари  2010 година

 

Върховният касационен съд на Република България, трето наказателно отделение, в съдебно заседание на единадесети февруари две хиляди и десета година, в състав:

 

             ПРЕДСЕДАТЕЛ: САША РАДАНОВА

                      

                       ЧЛЕНОВЕ: КРАСИМИР ХАРАЛАМПИЕВ

                                         

                                            ПАВЛИНА ПАНОВА   

 

 

при участието на секретаря Иванка Илиева

и в присъствието на прокурора Искра Чобанова

изслуша докладваното от съдията Красимир Харалампиев

н. дело № 737/2009 година.

 

Производството пред ВКС е по реда на чл. 420, ал. 1, вр. чл. 422, ал. 1, т. 5 от НПК и е образувано по искане на Главния прокурор на Република България за възобновяване на нохд № 88/2009 год. по описа на Окръжен съд-Монтана и отмяна на постановеното по него определение от 29.07.2009 год. Иска се връщане на делото за ново разглеждане с оглед правилното приложение на материалния закон. В искането се изтъкват доводи за това, че при постановяването на решението е било допуснато съществено нарушение на материалния закон, тъй като не е бил приложен правилно чл. 42б, ал. 1 от НК - не е била определена периодичността на пробационната мярка "задължителна регистрация", което следва да бъде отстранено чрез възобновяване на производството по делото.

Представителят на Върховната касационна прокуратура поддържа искането по изложените в него съображения.

Защитникът на осъдения изразява становище, че искането е основателно и следва да се уважи.

Върховният касационен съд, като прецени изложените доводи и доказателствата по делото, проверявайки определението в пределите на искането за възобновяване, за да се произнесе, взе предвид следното:

С определение от 29.07.2009 год. постановено по нохд № 88/2009 год. Монтанският окръжен съд е одобрил споразумение между прокурор при Окръжна прокуратура-Монтана, обвиняемия Р. Ю. М. и защитника му адв. И, с което М. се е признал за виновен в това, че на 01.08.2008 год. край с. Б. речка, общ. Вършец, обл. Монтана, при управление на л.а.м. ”Форд Мондео” с рег. № Е* нарушил правилата за движение-чл. 20, ал. 1 от ЗДвП и по непредпазливост причинил смъртта на Г. Р. Георгиева, поради което на основание чл. 343, ал. 1, б. „в” и чл. 55, ал. 1, т. 1 НК е осъден на наказание "пробация", което да бъде изпълнено чрез пробационните мерки „задължителна регистрация по настоящ адрес”, „периодични срещи с пробационен служител” за срок от по 10 /десет/ месеца и включване в програма за обществено въздействие за срок от шест месеца.

На основание чл. 343г НК подсъдимият е лишен от право да управлява МПС за срок от една година и пет месеца, считано от влизане в сила на споразумението.

Определението е влязло в сила на датата от неговото постановяване - 29.07.2009 г.

Искането на Главния прокурор за възобновяване на производството и отмяна на решението е подадено в законоустановения шестмесечен срок, а разгледано по същество и основателно.

Доводът за допуснато съществено нарушение на материалния закон е основателен.

В хода на производството по разглеждане на съда не е отчел обстоятелството, че към датата на произнасянето му по предложението за споразумение е настъпила промяна в разпоредбата на чл. 42б от НК. Тя е създадена с § 2 ЗИД на НК, ДВ, бр. 27/2009 г. и е в сила от 01.06.2009 г. Съгласно изменението на разпоредбата същата е била допълнена с текста „в съответствие с определената от съда периодичност, но не по-малко от два пъти седмично”. Това изменение на закона касае наказанието „пробация”, изпълнявано чрез една от пробационните мерки-„задължителна регистрация по настоящ адрес” и определя начина, по който тя трябва да се изпълни. Като не е съобразил измененията в нормата на чл. 42 б от НК, която в новата й редакция по смисъла на чл. 2, ал. 2 НК се явява по-благоприятен за дееца закон, съдът е допуснал съществено нарушение на материалния закон, тъй като той не е приложен правилно.

Това нарушение налага възобновяването на производството по делото с оглед правилното прилагане на материалноправната разпоредба. В съответствие с правомощията си по чл. 425, ал. 1, т. 3 НПК настоящата инстанция може да отстрани допуснатото нарушение като определи периодичност на пробационната мярка „задължителна регистрация по настоящия адрес” при минимума предвиден в закона-два пъти седмично, което е в полза на осъдения. Затова, в конкретния случай не се налага отмяна на определението и връщане на делото за ново разглеждане на друг състав на съда.

С оглед изложеното, Върховният касационен съд, трето наказателно отделение на основание чл. 422, ал. 1, т. 5, във вр. чл. 348, ал. 1, т. 1, във вр. 425, ал. 1, т. 3 от НПК

 

 

Р Е Ш И:

 

 

ВЪЗОБНОВЯВА наказателното производство по нохд 88/2009 год. на Окръжен съд-Монтана, като ИЗМЕНЯВА постановеното по него определение от 29.07.2009 год. и ОПРЕДЕЛЯ периодичност на изпълнение на определената на осъдения Р. Ю. М. пробационна мярка „задължителна регистрация по настоящ адрес” два пъти седмично.

Решението не подлежи на обжалване.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

ЧЛЕНОВЕ: