Ключови фрази
Лека телесна повреда * административно наказание по чл. 78а НК

Р Е Ш Е Н И Е
№ 203

гр.София, 27 юни 2011 година

В ИМЕТО НА НАРОДА

Върховният касационен съд на Република България, Трето наказателно отделение в съдебно заседание на седми април две хиляди и единадесета година в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: САША РАДАНОВА
ЧЛЕНОВЕ: ВЕРОНИКА ИМОВА
ПАВЛИНА ПАНОВА

със секретар Иванка Илиева
при участието на прокурора РУСКО КАРАГОГОВ
изслуша докладваното от
председателя (съдията) САША РАДАНОВА
наказателно дело под № 1077/2011 година

Производството пред ВКС е образувано по искане на главния прокурор за възобновяване на внчхд № 1153/2010 год. на Старозагорския окръжен съд, отмяна на постановеното по това дело решение № 159 от 20.Х.2010 год. и връщане делото на същия съд за ново разглеждане. Соченото в искането касационно основание е това по чл.348, ал.1, т.2 НПК: окръжният съд е прекратил образуваното по тъжбата на П. Т. П. против П. Н. К. наказателно производство, приемайки, че тъжбата не отговаря на поставените в чл.81, ал.1 НПК изисквания и като не е дал на П. възможност да отстрани констатираните пропуски, а нарушил основното начало на чл.13 НПК и „по същество на тъжителя е отказано правосъдие”.
В съдебно заседание прокурорът поддържа искането за възобновяване.
П. и К. не се явяват, не се представляват и нямат изразено становище по искането.
Върховният касационен съд установи:
С присъда № 83 от 28.ІV.2010 год. по нчхд № 1216/2008 год. на Казанлъшкия районен съд П. Н.К. е признат за виновен в това, че на 4.Х.2008 год. в К. е причинил на П. Т.П. лека телесна повреда по смисъла на чл.130, ал.1 НК, на основание чл.78а НК е освободен от наказателна отговорност и му е наложено административно наказание от 1 500 лева глоба. За причинените на П. страдания К. е осъден да му заплати обезщетение от 2 000 лева.
С решение № 159 от 20.Х.2010 год. по внчхд № 1153/2010 год., образувано по жалбата на К. против първоинстанционната присъда, тази присъда е отменена и наказателното производство – прекратено на основание чл.334, т.4 във вр. с чл.24, ал.4, т.2 НПК: в тъжбата не били посочени мястото на извършване на вмененото на К. престъпление, нито били описани „конкретните фактически действия”, с които К. е причинил описаните от пострадалия телесни увреждания.
Искането за възобновяване на наказателното дело е основателно, а твърдяното в него нарушение, ограничило процесуалните права на тъжителя като страна в процеса и съставляващо касационно основание по чл.348, ал.3, т.1 НПК-налице.
Неправилно въззивният съд е мотивирал взетото от него решение с липсата в НПК на „процедура да се дава срок за отстраняване на нередовности в тъжбата, когато се отнасят до изискуемо от закона съдържание на същата”. Тази именно непълнота е наложила още през 1990 година ОСНК на ВС да постанови т.р. 34-90 год., в мотивната част на което е прието, че „по наказателните дела от частен характер…всички спорни въпроси, възникнали по възражения или искания…или констатирани служебно от…съда във връзка с предявените обвинения…, подлежат на изясняване при разглеждане на делото” като „съдът е длъжен в пределите на своята компетентност да вземе всички мерки за разкриване на обективната истина”. Застъпеното в решението на ВС разбиране, задължително за правоприлагащите органи, изхождащо включително от едно от основните начала в наказателния процес, този на /сега/ чл.13 НПК, е последователно прилагано в ръководната практика на върховната съдебна инстанция, а към изброените в искането за възобновяване решения, всичките публикувани, може да се добави още и р.93 от 2.ІІІ.2011 год. по нд № 19/2011 год. на първо н.о., в което е обсъден сходен на разглеждания казус и оспорена правилността на съждения, аналогични на тези, които Старозагорският окръжен съд е изложил.
В резюме недостатъците на тъжбата, какъвто е и констатираният от въззивния окръжен съд, подлежат на отстраняване в даден от съда срок и само ако това не бъде сторено без уважителна причина, делото може да се прекрати. Като е сторил противното, въззивният съд е допуснал съществени процесуални нарушения, които могат да се отстранят единствено с отмяна на неправилния му акт и връщане на делото за ново разглеждане.
С оглед на горното и на основание чл.425, ал.1, т.1 НПК, ВКС в състав от трето наказателно отделение
Р Е Ш И:

ВЪЗОБНОВЯВА внчхд № 1153/2010 год. на Старозагорския окръжен съд, ОТМЕНЯ постановеното по това дело РЕШЕНИЕ № 159 от 20.Х.2010 год. И ВРЪЩА делото на същия съд ЗА НОВО РАЗГЛЕЖДАНЕ от друг състав и от съдебното заседание.
Решението е окончателно.

ПРЕДСЕДАТЕЛ: /п/
ЧЛЕНОВЕ: /п/





/СЛ