Ключови фрази
Kвалифицирани състави на производство, пренасяне , изготвяне , търговия и др. на наркотични вещества * Искане за възобновяване на наказателно дело от Главния прокурор на РБ


Р Е Ш Е Н И Е


№ 178

гр.София, 10.12.2020г.


В И М Е Т О Н А Н А Р О Д А



Върховният касационен съд на Република България, второ наказателно отделение, в съдебно заседание на двадесет и пети ноември през две хиляди и двадесета година, в състав:
ПРЕДСЕДАТЕЛ:БИЛЯНА ЧОЧЕВА
ЧЛЕНОВЕ: ЖАНИНА НАЧЕВА
НАДЕЖДА ТРИФОНОВА

при секретар Г.ИВАНОВА
и в присъствието на прокурора Ат.ГЕБРЕВ
изслуша докладваното от съдията Н.Трифонова н. д. № 695/2020 година.

Производството е образувано по искане на Главния прокурор на Р. България за проверка по реда на възобновяването на определение от 16.06.2020г. за одобряване на споразумение по НОХД № 322/2020г. по описа на Окръжен съд - гр. Благооевград. Според искането е налице основание за възобновяване по чл.422, ал.1,т.5, вр. чл.420, ал.1, пр.последно, вр. чл.348, ал.1,т.1 и т.2 НПК - допуснато съществено нарушение на материалния закон и процесуалните правила. Иска се отмяна на определението по реда на възобновяването и връщане на делото за ново разглеждане от друг състав на окръжния съд.
В съдебното заседание пред настоящия състав представителят на Върховната касационна прокуратура поддържа искането.
Защитникът на осъденото лице - адв. Б., изказва становището, че принципно искането на Главния прокурор е основателно, но в случай на уважаването му ще се стигне до повторно изтърпяване на наказанието, вече при „строг“ режим. Това би поставило осъденият в неблагоприятно положение.
Осъденият С. П. П. моли съдът да не уважава искането. Доволен е от режима, при който търпи наказанието.
Настоящият състав на Върховния касационен съд, след като обсъди доводите на страните и извърши проверка за наличие на претендираните основания за възобновяване, за да се произнесе, взе предвид следното:
Искането е процесуално допустимо, изхожда от орган, легитимиран да иска възобновяване на наказателното дело, направено е в законоустановения 6-месечен срок от влизане в сила на определението и визира акт, подлежащ на проверка по реда на глава тридесет и трета от НПК .
Разгледано по същество, искането е основателно.
С определение № 2609 от 16.06.2020г. по НОХД № 322/2020 г. по описа на Окръжен съд - гр. Благоевград е одобрено споразумение, с което осъденият С. П. П. се е признал за виновен в извършване на престъпление по чл.354а ал.1, пр.4 НК. Наложено му е наказание от 1 година, „лишаване от свобода“, което да се изтърпи при първоначален „общ“ режим.
С отделно определение от същата дата съдът е постановил на основание чл.68 НК осъденият да изтърпи и отложеното по НОХД № 493/2018г. на ОС Благоевград наказание от 1г. и 6м. „лишаване от свобода“ при първоначален „общ“ режим.
Налице е допуснато съществено нарушение на материалния закон и процесуалните правила в смисъла, твърдян от прокуратурата. Според разпоредбата на чл.57, ал.1,т.2 ЗИНСЗС съдът определя първоначален „строг“ режим в случай, когато се касае за осъждане за умишлено престъпление, извършено в изпитателния срок на условно осъждане, за което е постановено отложеното наказание да се изтърпи отделно, ако сборът от двете наказания надвишава две години. Видно от сроковете на двете наказания - по НОХД № 322/2020г. и по НОХД № 493/2018г., сборът им надхвърля 2 години. Безспорно е и обстоятелството, че деянието по НОХД № 322/2020г. е извършено в изпитателния срок на отложеното по реда на чл.66 НК наказание по НОХД № 493/2018г, което води и до законосъобразния извод, че режимът, при който трябва да се изтърпи наказанието по НОХД №322/2020г. следва да е „строг“. В този случай съдът е следвало да не одобрява така депозираното споразумение във вида, в който е било представено на съда, а да предложи на страните корекция, както е сторил с въпросите относно веществените доказателства. Не са изложени и мотиви, които биха могли да аргументират приложението на чл.57, ал.3 НПК, даващ възможност на съда да определи по-лек от предписания режим.
След като не е изпълнил тези свои задължения да одобри споразумението само ако същото не противоречи на закона и морала, съдът е допуснал съществено нарушение на процесуалните правила и на материалния закон.
Ето защо искането за възобновяване има своето доказано правно основание по чл. 422, ал. 1, т. 5, вр. чл.348, ал.1,т.1 и 2 НПК. Производството по НОХД № 322/2020г. по описа на ОС Благоевград следва да се възобнови, определението, с което е одобрено споразумението да се отмени в частта, с която е определен първоначален режим за изтърпяване на наложеното наказание „лишаване от свобода“, и делото да се върне за ново разглеждане на друг състав на окръжния съд за произнасяне по реда на чл.306, ал.1 ,т.2 НПК.
Неоснователни са тревогите на защитата, че при корекция на определението в посочения смисъл ще се наложи осъденият да търпи отново наказанието си изцяло при „строг“ режим. Това е така, защото произнасянето на съда няма обратно действие и не би предизвикало отново повторно изтърпяване на наказание само за да се приложи законосъобразния режим, в случай че изпълнението вече е започнало.
Водим от горното и на основание чл.425, ал.1,т.1 НПК Върховният касационен съд, второ наказателно отделение

Р Е Ш И:

ВЪЗОБНОВЯВА производството по НОХД № 322/2020г. на Окръжен съд - гр. Благоевград, ОТМЕНЯ определение от 16.06.2020г. за одобряване на споразумение в частта, с която е определен първоначален „общ“ режим за изтърпяване на наказанието от 1 година „лишаване от свобода“.
Връща делото за ново разглеждане в отменената част.
Решението не подлежи на обжалване.
ПРЕДСЕДАТЕЛ:

ЧЛЕНОВЕ: 1.


2.