Ключови фрази
Убийство по чл.115 НК * условно осъждане * съдебно-балистична експертиза * довършен опит * смекчаващи вината обстоятелства

Р 435


Р Е ШЕНИЕ

                        №435

 

                     София,25 ноември 2009 година

 

                     В ИМЕТО НА НАРОДА

Върховният касационен съд на Република България, трето наказателно отделение, в открито съдебно заседание на двадесети октомври две хиляди и девета година

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ВЕРОНИКА ИМОВА

ЧЛЕНОВЕ: КРАСИМИР ХАРАЛАМПИЕВ ФИДАНКА ПЕНЕВА

 

При участието на прокурора ИСКРА ЧОБАНОВА секретаря ЛИЛИЯ ГАВРИЛОВА разгледа докладваното от съдията ВЕРОНИКА ИМОВА наказателно дело № 479/2009 год.

 

 

Делото е образувано по КАСАЦИОННА ЖАЛБА и ДОПЪЛНЕНИЕ към нея, срещу нова въззивна присъда от 21.05.2009г., по внохд № 149/09 г. по описа на САС, образувано на основание подаден въззивен протест от СГП срещу присъдата. С въззивната присъда е отменена като незаконосъобразна присъда от 25.06.09г. по нохд № 2607/07г., по описа на СГС, с която подсъдимият Г. А. И. е признат за виновен и осъден за престъпление по чл.129 ал.1 НК, и оправдан по обвинение по чл.115 вр.чл.18,ал.1 НК, като вместо тази присъда е признат за ВИНОВЕН В ТОВА ,че на 13.05.2004г. в гр. С., в ж.к. „Слатина", в близост до бл. №69, е направил опит умишлено да умъртви И. Г. И., поради което и на основание чл.115 , вр. чл.18,ал.1 и чл.58,б."а" НК е осъден на лишаване от свобода за срок от три години , изпълнението на което е отложено по реда на чл. 66, ал.1 НК , за срок от пет години, считано от влизане на присъдата в сила. В останалата част присъдата на първостепенния съд е потвърдена.

Жалба срещу новата възизвна присъда е подадена от защитата на подсъдимия Г. А. И. - адвокат С, назначен за служебен защитник на подсъдимия, съгласно чл.94, ал.1,т.7 НПК и участвал като такъв и в предходните съдебни инстанции. В жалбата са изтъкнати касационните основания по чл.348, ал.1, т. т. 1, 2 и 3 НПК. В допълнението към касационната жалба се твърди липсата на умисъл за извършване на деянието, защото в съзнанието на подсъдимия не е имало представа за това, че с произвеждането на изстрел от газов пистолет може да причини смърт на пострадалия; не е доказано, че оръжието е било насочено пряко към главата на пострадалия, гилзата е намерена под дясната седалка на лекия автомобил което изяснява , че оръжието не е било в позиция към пострадалия; целта на дееца е била да накаже пострадалия за аругантното поведение спрямо дееца с причиняване на телесна повреда, а не да го умъртви. В жалбата не са изтъкнати нарушения на процесуални правила, както и няма никакви съображгения за явна несправедливост на наказанието. Иска се преквалифициране на деянието в престъпление по чл.129 НК и оправдане по първоначалното обвинение.

В съдебно заседание подсъдимият И не се явява, редовно призован - уведомен от защитата му за съдебното заседание от адвокат И. Защитата на подсъдимия поддържа жалбата и допълнението към нея с доводи за несъставомерност на деянието по първоначалното обвинение и с искане за прилагане на правна квалификацията по чл.129, ал.1 НК с намагане на по-леко наказание , съгласно чл.55 НК.

Частният обвинител И. Г. И. не се явява , редовно призован и не взима становище по жалбата.

ПРОКУРОРЪТ ОТ ВКП дава заключение за неоснователност на жалбата с аргументи, че подсъдимият е имал представа за годността на оръжието да причини смърт, поради това, че е държал газовия пистолет повече от година и е знаел, че той е с демонтирана муфа с качествата на боен пистолет. Иска оставяне в сила въззивната присъда като правилна.

ВЪРХОВНИЯТ КАСАЦИОНЕН СЪД ВЪЗ ОСНОВА НА ИЗВЪРШЕНОТА ПРОВЕРКА И К. СЪОБРАЗИ ДОВОДИТЕ НА СТРАНИТЕ, прие следното :

Жалбата на защитата на подсъдимия е НЕОСНОВАТЕЛНА.

Не е нарушен материалния закон.

Обстоятелствата в обвинителния акт са установени от събраните и проверени от инстанционните съдилища

 

 

доказателствени източници . Правната оценка на установените факти, изведена от въззивната инстанция е правилна. Деянието на И. от обективна и субективна с. осъществява признаците на чл. 115 ,вр. с чл.18 НК спрямо пострадалия И. Г. И., а не на средна телесна повреда по чл.129, ал.1 НК.

Деянието и авторството от подсъдимия са установени. Подсъдимият и пострадалият са влезли в конфликт, който законосъобразно е оценен от въззивният съд като създал повод за раздразнение у подсъдимия, непосредствено преди деянието, но не и състояние на силно раздразнение, което да квалифицира по-леко деянието. Правилна е оценката, че с поведението си пострадалият, макар и в известна степен да е допринесъл за опасна пътна ситуация, не е бил единствено причастен в създаването й, а тя е предизвикана комплексно от участници в движението. Вън от това, обективно, действията на подсъдимия не са от категорията да описаните противозаконни действия / спр. чл. 118 НК/ от които да е възможно да настъпят описаните в закона тежки последици за дееца или негови ближни.становено е, че пострадалият е управлявал лек автомобил "ВАЗ" в посока от ж.к."Слатина" към ж.к."Дружба" и в същата посока по ул. &., се е движел и автомобилът на подсъдимия Гquot;Рено Т. ; , управлявано от него, заедно с пътуващите в него свидетели Е. Т. , съпругата на И. , свид. Гергана И. и двете им малолетни деца. На кръстовището на ул."Слатинска" и ул."Гео Милев", пред автомобила на свид. И. се включил в движението автобус, който бил пропуснат от И. и това довело до забавяне на движението на автомобилите след него, където бил и този на подс. И. , а когато И. започнал извършването на левия завой, за да премине през кръстовището и да се включи в движението по ул."Гео Милев", но внезапно намалил скоростта на автомобила си, подсъдимият И маневрирал и навлязъл в лентата за насрещно движение пред насрещно движещ се автомобил, който от своя с. , своевременно намалил скоростта и злополуката била избегната. Подсъдимият приел тези действия на пострадалия за злонамерени, препречил движението на автомобила на пострадалия , излязъл от колата си, застанал до предната лява врата на автомобила на И. , а свид. Тупарански застанал до предната дясната врата на автомобила на И. и се опитал да я отвори, след това хванал една от чистачките. В същото време подсъдимият И започнал да дърпа пострадалия И. през полуотворения прозорец на лявата предна врата, викайки му: "Излез да те гръмна!". Отворил вратата, нанесъл няколко юмручни удара в областта на главата на свид. И. , като И. се опитвал да избегне ударите накланяйки тялото си към предната дясна седалка. Подсъдимият И. извадил от дрехите си газовия си пистолет "WOLTRA COMBAT", модел 88, калибър №9 мм , и с него, насочвайки дулото на пистолета към главата на пострадалия И. , стрелял от непосредствена близост в главата му.становено е , че проектилът преминал през лявата му слепоочна област. След това подсъдимият прибрал оръжието и със свид. Тупарански напуснали местопроизшествието. С помощта на свидетелите Д, компетентните органи са оказали помощ на пострадалия И. във ВМА, където е опериран и животът му бил спасен.

Изводите че деянието от обективна и субективна с. осъществява състава на опит за убийство , а не състав на средна телесна повреда, изразена в причиняване на увреждане, временно опасно за живота па пострадалия, са правилни. ВКС споделя аргументацията в мотивите на САС, че подсъдимият не е целял единствено да сплаши пострадалия с причиняването на някакво телесно увреждане, както твърди в обясненията си, а след нанасяне на няколкото юмручни удари на пострадалия , не е преустановил нападението, което е ескалирало с произвеждането на целенасочено отправен изстрел в главата на пострадалия И. При тези данни, напълно неприемлива е тезата , че подсъдимият е искал да сплаши пострадалия. Според установеното по делото за механизма на деянието, от кредитираното от съда заключение на съдебно-балистичната експертиза, процесният проектил причинил ЧМН е изстрелян именно от цевта на иззетият като веществено доказателство газов пистолет, собственост на подсъдимия.становено е, че той е бил с демонтирана стеснителна муфа и се явява огнестрелно оръжие по смисъла на ЗКВВОБ, което е технически годно да произвежда изстрели. Притежаваното оръжие е било достатъчно дълго държано от подсъдимия, за да знае за качествата и за направените технически подобрения в него, за да умъртвява. Вън от това, по делото са установени редица обективни данни, които очертават психическото отношение на подсъдимия към деянието и последиците му. Произведеният изстрел е от близко разстояние, насочен е и проектилът е проникнал с посока отляво надясно , както са били разположени подсъдимият и пострадалият, в главата на пострадалия . Според заключението на СМЕ, на пострадалия е причинено проникващо в черепната кухина нараняване, поразило лявата слепоочна кост с епидурални кръвоизливи, мозъчна контузия и черепно -мозъчна травма, което е с медико-биологичен признак - разстройство на здравето, временно опасно за живота. Тези обективни данни ся интерпретирани правилно в изводите относно формата на вината. Първо, налице е годно да произведе изстрели оръжие, което е използвано от дееца от близко разстояние спрямо жертвата. Второ, то е насочено и проектилът е навлязъл в жизненоважен орган - главата на пострадалия. Независимо че оръжието е газов пистолет , той съгласно съдебно-балистичните експертизи, приобщени по делото, е оръжие годно да причини смърт, а близкото разстояние, насочването и произвеждането на изстрела в главата на пострадалия, обективират прекият умисъл на дееца да умъртви пострадалия , а не да му причини само телесно увреждане. В интелектуалното и волево съдържание на психическото отношение на дееца към деянието и неговите последици се съдържат всички елементи на знание, че оръжието е годно да причини смърт и че то е използвано спрямо жизненоважен орган , с което е обективиран и волевият момент -искането за причиняване на прекъсване на жизнените функции на пострадалия. По делото е установено , че подсъдимият и словесно е изразил намерението си да простреля пострадалия като е казал "излез да те гръмна" и на практика е реализирал намеренията си . Неоснователен е доводът на защитата , че намирането на гилзата от изстреляният патрон под дясната седалка на автомобила не доказвало, че оръжието било насочено срещу жертвата. Безспорно е установеното от фактическа с. , че пистолетът на подсъдимия е оръжието, от което е изстреляна намерената гилза като част от газов патрон кал.9мм. като проектилът му е проникнал в главата на пострадалия. Той е прострелян в автомобила си, в положението, в което е седял на шофьорското място, а местопроизшествието е автомобилът на пострадалия.

ВКС споделя тези изводи, защото от установените фактически констатации е изводимо, че подсъдимият е съзнавал обществено опасния характер на деянието си и е предвиждал неговите обществено опасни последици и е искал настъпването им.твърдено в правната теория и съдебната практика е разбирането, че за вида на вината се преценява от обективните факти, в които са се изразили деянието и начина на извършването му. Недовършеността на престъплението, която е единствено поради независещи от дееца причини, правилно е изведена в довършен опит, по смисъла на чл. 18,ал. 1 , предл.2 НК, тъй като от фактическа с. деецът е направил всичко зависещо от него за настъпването на съставомерните последици от деянието. Ефикасната медицинска


помощ спасила живота на пострадалия и ненастъпването на исканите престъпни последици не свеждат деянието до признаците на средна телесна повреда. Те са фактори невлияещи и ирелевантни за причинния процес, в който се е изразило деянието на подсъдимия, направил обективно всичко за настъпването на последиците от извършването му.

При определяне на наказанието не е допуснато нарушение на закона. Спазени са правилата на индивидуализацията на наказанието по чл.58, б."а" НК. Изхождайки от причините, довели до извършване на престъплението, конкретната обстановка, при която е било извършено, последващото поведение на подсъдимия, отдалеченият период на извършване, личността на извършителя и факта, че до момента е живял в правомерна социална среда, упражняване на определена професия, семеен с три деца, деецът не е осъждан, правилно са наложили извод за сравнително ниска степен на обществена опасност на извършителя. Законосообразно са оценени и данните за раздразненото състояние на дееца, което макар и да не бележи признаци на афект, несъмнено го е улеснило да извърши деянието. Справедливо наказанието е снижено при действието на многобройни смекчаващи вината на подсъдимия обстоятелства. За да приложи разпоредбата на чл.66 ал.1 от НК,в случая съдът правилно е съобразил липсата на осъждания на подсъдимия, както и че за постигане целите на наказанието и преди всичко за поправянето на осъдения , не е наложително той да изтърпи наложеното му наказание лишаване от свобода.

Предвид тези мотиви и съгласно чл.354, ал.1,т.1 НПК ВКС

на РБ

РЕШИ:

 

ОСТАВЯ В СИЛА НОВА ВЪЗЗИВНА ПРИСЪДА №34, постановена на 21.05.2009г., по внохд № 149/09 г. по описа на СОФИЙСКИ АПЕЛАТИВЕН СЪД.

Решението не подлежи на обжалване.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ : ЧЛЕНОВЕ :