Ключови фрази
Отмяна на влязло в сила решение по чл. 303, ал. 1, т. 5 ГПК * отмяна-нарушено право на участие



Р Е Ш Е Н И Е

№ 317/2012

гр. София 26.02.2013 г..

В ИМЕТО НА НАРОДА

Върховен касационен съд - второ гражданско отделение в съдебно заседание на 6 декември през две хиляди и дванадесета година в състав:
ПРЕДСЕДАТЕЛ:КРАСИМИР ВЛАХОВ
ЧЛЕНОВЕ: СВЕТЛАНА КАЛИНОВА
ЗОЯ АТАНАСОВА

при участието на секретаря Ани Давидова, като разгледа докладваното от съдия З. Атанасова гр.д. № 804 по описа за 2012 година, за да се произнесе взе предвид следното:
Производството е по чл. 303 и сл. от ГПК.
Образувано е по подадена молба вх. № 19643/23.07.2012 г. от ответника [фирма] със седалище и адрес на управление в [населено място] за отмяна на влязло в сила решение № 502/27.03.2012 г. по гр.дело № 1696/2011 г. на Пловдивския окръжен съд. Молбата за отмяна е озаглавена като искане за възобновяване. С решението е признато за установено по отношение на няколко търговски дружества – [фирма] [населено място], [фирма] [населено място], [фирма] [населено място] и молителя [фирма] [населено място], че [фирма] [населено място] не е собственик на недвижимия имот – апартамент № 5, находящ се на втори етаж в „Сграда със жилищно и обществено застрояване и подземни гаражи” в УПИ * в кв. 103 по плана на [населено място] със застроена площ от 63.70 кв.м.
Поддържаното основание за отмяна е по чл.303,ал.1,т.5 ГПК. Молителят счита, че неправилно Пловдивският окръжен съд по гр.дело № 1696/2011 г. е приложил разпоредбите на чл.50,ал.2 ГПК, че дружеството е било нередовно призовано и не са му връчвани редовно книжа по делото – молителят като последица от нарушаване на съответните правила е бил лишен от възможност да участва в делото.
Ответницата по молбата З. Р. Г., чрез адв. К. К. в писмен отговор е изразила становище за недопустимост на молбата за отмяна, като просрочена и за неоснователност по същество.
Ответникът по молбата [фирма] [населено място] чрез адвокатите С. Д. и С. Х. в писмен отговор е изразил становище за основателност на молбата за отмяна.
Останалите ответници по молбата не са изразили становище.
С определение № 379/26.10.2012 г. съдът е допуснал молбата до разглеждане в съдебно заседание.
По подадената молба за отмяна Върховният касационен съд Второ гражданско отделение намира следното:
С решение № 502/27.03.2012 г. по гр.дело № 1696/2011 г. на Пловдивския окръжен съд е признато за установено по отношение на [фирма] [населено място], [фирма] [населено място], [фирма] [населено място] и [фирма] [населено място], че [фирма] [населено място] не е собственик на недвижимия имот – апартамент №5, находящ се на втори етаж в „Сграда със жилищно и обществено застрояване и подземни гаражи” в УПИ *, жилищно и обществено застрояване кв.103 по регулационния план на [населено място] със застроена площ от 63.70 кв.м., заедно с припадащите се на апартамента идеални части от правото а строеж върху терена, заедно с изба № 5 със застроена площ от 7.20 кв.м.заедно с 0.06% ид.части от общите части на сградата.
Ответницата по молбата за отмяна З. Р. Г., като трето лице, чието право е засегнато от изпълнението е предявила отрицателен установителен иск с пр. осн. чл. 440, ал.1 ГПК за признаване за установено по отношение на ответниците [фирма] [населено място] – длъжник по изпълнението, [фирма] [населено място], [фирма] [населено място] и [фирма] [населено място] – последните три дружества взискатели по изпълнението, че [фирма] [населено място] не е собственик на недвижимия имот – апартамент № 5 със застроена площ от 63.70 кв.м., находящ се в [населено място], [улица], ет.2.
Ищцата е посочила адрес за призоваване на молителя [фирма], видно от молба, приложена на л.69 по гр.дело № 1696/2011 г. на Пловдивския окръжен съд [населено място], [улица], ап.3, за който е отразено, че е адресът на управление на дружеството и с управители Т. И. Т. и С. П. Л..
До молителя двукратно е изпращан препис от исковата молба. Видно от приложените по делото в цялост съобщения – едното на л.82, изпратено на адрес [населено място], [улица], второто на адрес [населено място], [улица],ап.3 молителят не е намерен на посочения от ищцата адрес на управление. Първото съобщение е с отбелязване от 06.10.2011 г., че по сведение на живущите сем.К. на посочения адрес няма такава фирма, нито лице, упълномощено да получи съобщението. Второто приложено в цялост съобщение е с отбелязване от 20.10.2011 г, че апартамента е собственост на сем.К. и по техни сведения няма такава фирма на посочения адрес, нито има упълномощено лице, което да получи съобщението.
По делото е приложено на л. 87 удостоверение за актуално състояние на молителя [фирма], издадено от търговския регистър. Видно от същото към 27.10.2011 г. адреса на управление на дружеството е в [населено място], [улица],ап.3.
На този адрес на управление молителят е призован за съдебно заседание на 21.02.2012 г. по делото. Призовката е приложена в цялост/л.94/ с отбелязване, че на посочения адрес по сведение на живущите –сем.К. на адреса няма офис на фирма [фирма], нито има упълномощено лице да получи призовката. Отбелязването е с дата 13.01.2012 г. В съдебно заседание на 21.02.2012 г. съдът е приел, че молителят е редовно призован при условията на чл. 50,ал.2 ГПК. На това съдебно заседание съдът е обявил делото за решаване. Съобщение за постановеното решение на Пловдивския окръжен съд от 27.03.2012 г. е изпратено на молителя на посочения адрес на управление [населено място], [улица],ап.3, като видно от отбелязването върху същото съдът е приел, че е редовно връчено на осн.чл.50,ал.2 ГПК.
Видно от приложеното към молбата за отмяна удостоверение за актуално състояние на дружеството-молител, издадено от търговския регистър същото е с адрес на управление [населено място], [улица], вх.А, ет.10,ап.55. От същото удостоверение не се установява от кой момент молителят е с този адрес на управление. Удостоверението е без дата.
Съгласно разпоредбата на чл.303,ал.1,т.5 ГПК заинтересованата страна може да поиска отмяна на влязло в сила решение, когато вследствие на нарушаване на съответните правила е била лишена от възможност да участва в делото или не е била надлежно представлявана, или когато не е могла да се яви лично или чрез повереник поради особени непредвидени обстоятелства, които не е могла да преодолее.
Като взема предвид изложените факти настоящият съдебен състав намира, че в случая не се установяват хипотезите на чл.303,ал.1,т.5 ГПК за да се приеме, че молбата за отмяна е основателна. Не се установи по делото молителят [фирма], като ответник по гр. дело № 1696/2011 г. на Пловдивския окръжен съд вследствие нарушаване на съответните правила да е бил лишен от възможност да участва в делото. От приложените по делото доказателства се установява по несъмнен начин, че в хода на гражданско дело № 1696/2011 г. на Пловдивския окръжен съд, отмяна на решението на което е поискана призовки и съобщения са изпращани до молителя търговско дружество - ответник на адреса за връчване, посочен в исковата молба. Това е адреса на управление на дружеството, който е вписан в търговския регистър към момента на предявяване на иска – [населено място], [улица],ап.3. Спазени са разпоредбите на чл. 38 ГПК. Съдът е спазил разпоредбите на чл.50,ал.1 ГПК, според които мястото на връчване на търговските дружества е последният, посочен в регистъра адрес. Изпратения препис на исковата молба на адреса на управление на дружеството, вписан в търговския регистър [населено място], [улица],ап.3, впоследствие призовката за съдебно заседание на 21.02.2012 г. съдът е приел за редовно връчени на основание чл.50,ал.2 ГПК, а именно молителят е напуснал адреса, което е констатирано от длъжностното лице по призоваването, съответно в регистъра не е вписан новият му адрес.
Видно от приложеното към молбата удостоверение за актуално състояние на дружеството-молител същото е с адрес на управление [населено място], [улица], № 5, вх.А, ет.10,ап.55. От същото удостоверение не се установява към кой момент е настъпила промяната в статута на дружеството относно адреса на управление. От извършената служебна справка в търговския регистър е видно, че в същия е вписан нов адрес на управление на дружеството на 09.12.2011 г. Както се посочи по-горе по гр.дело № 1696/2011 г. съдът е приел редовно връчен препис от исковата молба на дружеството молител на осн.чл.50,ал.2 ГПК към 27.10.2011 г., когато адреса на управление на дружеството е бил в [населено място], [улица], ап. 3, за който адрес по делото е приложено извлечение от търговския регистър и длъжностното лице по връчването на призовки и съобщения е констатирало, че е напуснат от молителя. Съгласно разпоредбите на чл.50,ал.2 ГПК ако лицето е напуснало адреса си и в регистъра не е вписан новият му адрес всички съобщения се прилагат по делото и се смятат за редовно връчени. В текста на чл.50,ал.2 и следващите ГПК не е предвидено задължение за съда отново да извършва служебна справка за актуалния адрес на управление на дружеството-молител при призоваването му за съдебното заседание на 21.02.2012 г.
Като взема предвид изложеното съдът намира, че не се установява основание за отмяна на влязлото в сила решение № 502/27.03.2012 г. по гр.дело № 1696/2011 г. на Пловдивския окръжен съд по смисъла на чл.303,ал.1,т.5 ГПК – молителят вследствие нарушаване на съответните правила да е бил лишен от възможност да участва в делото. Доводи в подкрепа на останалите предпоставки, визирани в чл.303,ал.1,т.5 ГПК не са изложени, както и не са представени доказателства за обосноваването им, поради което съдът не излага съображения за същите. Молбата за отмяна на решението по гр.дело № 1696/2011 г. на Пловдивския окръжен съд, като неоснователна следва да се остави без уважение.
Водим от горното Върховният касационен съд, състав на Второ гражданско отделение

Р Е Ш И :

Оставя без уважение молба вх. № 19643/23.07.2012 г., обозначена като искане за възобновяване, подадена от ответника [фирма] [населено място] със седалище и адрес на управление [населено място], [улица], № 5, вх.А, ет.10,ап.55, представлявано от управителя Т. И. Т., съдебен адрес [населено място], [улица], комплекс”О.”,офис № 2, адв. кантора „Д. и партньори” за отмяна на решение № 502/27.03.2012 г. по гр. дело № 1696/2011 г. на Пловдивския окръжен съд на основание чл.303,ал.1,т.5 ГПК като неоснователна.
Решението е окончателно.

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

ЧЛЕНОВЕ: