Ключови фрази
Отмяна на влязло в сила решение по чл. 303, ал. 1, т. 5 ГПК * отмяна-нови обстоятелства * отмяна-нови писмени доказателства


Р Е Ш Е Н И Е
№ 350

гр.София, 22.12.2011 година

В ИМЕТО НА НАРОДА

В. касационен съд на Република България, Второ гражданско отделение в съдебно заседание на първи декември две хиляди и единадесета година в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЕЛСА ТАШЕВА
ЧЛЕНОВЕ: СВЕТЛАНА КАЛИНОВА
З. АТАНАСОВА

със секретар Ани Давидова
изслуша докладваното от
председателя (съдията) ЕЛСА ТАШЕВА
гражданско дело под № 461/2011 година

Производството е по чл.303, ал.1, т.1 ГПК, образувано по молбата на [фирма], [населено място] за отмяна на влязлото в сила решение № 711/13.01.2011 год. по гр.дело № 1791/2009 год. на ВКС на РБ, І-во г.о., с което е отменено въззивно решение от 08.07.2009 год. по гр.дело № 2629/2003 год. на Софийски апелативен съд, в частта за отхвърляне на иска по чл.108 ЗС по отношение на [фирма], [населено място] и вместо това ревандикационният иск е уважен. Молителят твърди, че след фазата на събиране на доказателства във въззивното производство и преди разглеждането и разрешаването на спора по същество от касационната инстанция, при тълкуването и прилагането на материалния закон съдът не е могъл да съобрази обстоятелството, че поради изменения в законовите условия в хода на процеса „реституираната” част няма и не може да има качеството на самостоятелен обект на собственост. Обстоятелството, което е от съществено значение за делото не е могло да бъде известно на молителя при решаването му, а едва в хода на задължителната административна процедура по реда на чл.38 ЗУТ за преустройство на имота, с цел привеждането му в съответствие със съдържанието на съдебното решение, в подкрепа на което представя писмени доказателства.
Ответниците по молбата за отмяна С. Т. М., А. М. Т., Ю. М. С., С. С. В., М. Н. Г.-В., К. Н. Г., Б. П. А.-Г., М. В. М., С. Т. М. и Л. Т. Т., всички от [населено място] изразяват становище за нейната неоснователност и молят да се остави без уважение, като им се присъдят разноските за настоящето производство.
Ответниците по молбата за отмяна [фирма], [населено място], „С. 98”, [населено място] и [фирма], С. не изразяват становище по нея.
К. съд обсъди доводите на молителя, подкрепени от представените писмени доказателства и констатира следното: в производството по чл.290 и сл.ГПК, образувано по касационна жалба срещу въззивно решение, с което искът по чл.108 ЗС е отхвърлен е постановено касационно решение № 711/13.01.2011 год. по гр.дело № 1791/2009 год. на ВКС на РБ, І-во г.о., с което обжалваният съдебен акт е отменен, по отношение на [фирма], С.. К. съд се е произнесъл по същество на спора в отменената част и прилагайки разясненията в ТР № 1/1995 год. на ОСГК приел, че реституцията е възможна, макар и помещенията да са променени функционално, като им е придадено друго предназначение, защото свързаните с промяната в това преустройство вътрешни строителни работи – направа на ново стълбище, асансьор, който да свързва сутерен и партер, нови врати и подходи, частично изграждане на нови стени и др., в резултат на което имотът е придобил друг вид, също не били от съществено значение, след като не са довели до възникването на нов обект на собственост. Обсъждайки извършеното преустройство след одържавяването на имота, което не засягало според съда цялостната конструкция на тази част от сградата, която била останала в същия вид е приел, че е извършено разширение в единствено възможната посока – на юг, в резултат на което площта е увеличена, не е засегнало помещението в останалите посоки, и е с непроменени параметри, мотивирайки го да приеме, че е „запазено като обект на собственост и подлежи на възстановяване”. Съзирайки възможността да бъдат отделени двете части – тази, която е била одържавена и съществува до размерите, в които е била одържавена и останалите части, изградени от държавата, респ. от трети лица, съдът е определил границите между тях, очертани по скицата на в.л.Я. на стр.212 и 213 от делото на САС.
В настоящето производство молителят е представил схема № 1172/25.01.2011 год. на самостоятелен обект в сграда, с идентификатор *, находящ се в сграда № *, адрес на имота С., [улица], ет.1 с посочено предназначение на самостоятелния обект: За търговска дейност. Схемата по кадастралната карта и кадастралните регистри, одобрени със заповед РД-18-33/15.06.2010 год. на изпълнителния директор на АГКК е създадена за самостоятелен обект в сградата, с брой на нива 2 и площ 1961.56 кв.м. с посочени местоположение, самостоятелно функционално предназначение и идентификатор. От описаните белези на самостоятелния обект най-важно значение има характеристиката „самостоятелно функционално предназначение: За търговска дейност”. В тази връзка са писмо № 258/01.03.2011 год. на ГД”ПБЗН4-01РСПБЗН, изпратено до СО Д. „К. п. с.”, както и изразеното становище на СО Н. „А. и г.” за отсъствие на законова възможност за преустройство по описаните в решение от 13.01.2011 год. по гр.дело № 1791/2009 год. на ВКС, І-во г.о. граници, което да позволява създаването на два нови самостоятелни търговски обекта, защото имотите с описаните граници и входове за достъп не съответстват на действащата към момента нормативна уредба за правила и норми за осигуряване на безопасност при пожар и новите правила за създаване на достъпна среда, които са приложими и към преустройство на заварени сгради. Според същото становище няма законова възможност за разполагане на два отделни обекта, с предназначение за обществен достъп, с общи входове и общи обслужващи помещения за достъп.
Безспорно е обстоятелството, че в хода на касационното производство и към момента на постановяване на решението имотът е имал вече правен статут на самостоятелен обект в сграда, съгласно пар.1, т.1 ДР на ЗКИР, с основни кадастрални данни: идентификатор, местонахождение, етаж, предназначение – чл.27 ЗКИР. Доколко за този самостоятелен обект е отсъствала възможност за разделянето му и обособяването на повече самостоятелни обекти, поради промени в императивни норми за устройство на територията и правилата за строителство, относими и за преустройството, като форма на разделяне на съществуващи сгради и самостоятелни обекти в сгради, приложими и към заварените случаи, то в касационното производство, в което спорът е решен по същество, тези обстоятелства не са могли да бъдат въвеждани, като нови фактически твърдения и по тях не са събирани доказателства.
Откритите нови обстоятелства и свързаните с тях нови писмени доказателства са от съществено значение за делото, които не са могли да бъдат известни при решаването му, представляват основанието за отмяна на влязлото в сила решение, по смисъла на чл.303, ал.1, т.1 ГПК.
Делото следва да се върне за ново разглеждане на Софийски апелативен съд, който да обсъди и се произнесе по откритите нови обстоятелства, изискващи специални знания и умения, относно архитектурната и конструктивна възможност за одобряване на проект за обособяване на два отделни самостоятелно функциониращи обекта със стопанско предназначение, при спазване на императивните изисквания за противопожарна защита и за обезпеченост на достъпна среда, въведени с нормативни актове: Наредбата за съществените изисквания към строежите и оценяване на съответствието на строителните продукти, Наредба № 4/2009 год. на МРРБ, във вр. с чл.169, ал.2 ЗУТ за проектиране, изпълнение и поддържане на строежите в съответствие с изискванията за достъпна среда за населението, включително за хората с увреждания и Наредба Із-1971/2009 год. за строително-техническите правила и норми за осигуряване на безопасност при пожар.
Водим от горните съображения и на основание чл.303, ал.1, т.1 ГПК, във вр. с чл.307, ал.3 ГПК, ВКС на РБ, ІІ-ро г.о.
Р Е Ш И:

ОТМЕНЯВА решение № 711/13.01.2011 год. по гр.дело № 1791/2009 год. на ВКС на РБ, І-во г.о. в частта, с която е осъден [фирма], [населено място] да предаде на С. Т. М., А. М. Т., Ю. М. С., С. С. В., М. Н. Г.-В., К. Н. Г., Б. П. А.-Г., М. В. М., С. Т. М. и Л. Т. Т., всички от [населено място] владението на недвижими имоти-бивши гаражи в сутерена и партера, представляващи понастоящем магазин за мебели в [населено място], [улица] включващ на партерния етаж изложбена зала, магазин 3 и склад към магазин 1 и надземен гараж, а на сутерена-склад и подземен гараж, така както са очертани с червен цвят на скицата към заключението на в.л.Я., на стр.212 и стр.213 по гр.дело № 2629/2003 год. на САС, които скици, приподписани от състава на съда съставляват неразделна част от решението, като на сутерена границите на имота са между точките 1,2,3,4,5,6,7,8,9,26,10,1, а на партера-между точките 1,2,3,4,5,23,6,7,8,1 и
ВРЪЩА делото за ново разглеждане от друг състав на Софийски апелативен съд.



ПРЕДСЕДАТЕЛ:
ЧЛЕНОВЕ: