Ключови фрази
Касационни дела по глава тридесет и трета НПК * ограничаване на процесуално право * документна измама * използване на документ с невярно съдържание * използване на неистински документ * измама

Р Е Ш Е Н И Е

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

397

 

София, 3 февруари 2009 год.

 

В   И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

 

            Върховният касационен съд, наказателна колегия - първо отделение, в съдебното заседание на двадесет и четвърти септември две хиляди и осма година и в състав:

 

                                     Председател: Иван М.Недев

                                                Членове: Ружена Керанова

                                                                Ивета Анадолска

 

при секретар Румяна Виденова ...………............  и с участието

на прокурора Атанас Гебрев ................ изслуша докладваното

от съдията Иван М. Недев ………………………  наказателно дело № 341/2008 год.

Производството е по Глава ХХХІІІ НПК – Възобновяване на наказателни дела, по искане на осъдената И. И. Н. за отмяна на влязлата в сила присъда № 23”з”/17.ІІ.2006г. по нохд 137/2002г. на РС-Казанлък в осъдителната й част на основание чл.422,ал.1,т.5 във вр. с чл.348,ал.1,т.1, т.2 и т.3 НПК по съображения, че обвинението по чл.212,ал.1 НК е за несъставомерно деяние и че при вземане на решението е нарушена независимостта на съда, а по обвинението по чл.209,ал.1 НК съдът се е произнесъл при неизяснена фактическа обстановка и при нарушения на основни принципи на процеса – чл.13 и чл.14 НПК; въззивният съд е дал ход на делото без да я е запознал с правата й, в отсъствие на другия подсъдим и двамата й защитници, като така е ограничено правото й на защита.становените по делото смекчаващи обстоятелства правят наложените й наказания явно несправедливи.

Молителката иска по реда на възобновяването да се отмени присъдата и делото върне на първоинстанционния съд за ново разглеждане или да се отмени присъдата и прекрати производството или в случая на чл.24,ал.1 НПК – да бъде оправдана.

Частният обвинител и граждански ищец Г. Н. чрез повереника си изразява становище, че искането е неоснователно – не са налице основания за възобновяване на наказателното дело. Останалите не изразяват становище.

Прокурорът поддържа, че няма основания за възобновяване, поради което и искането на осъдената следва да остане без уважение.

След преценка доводите и становищата на страните и проверка на влязлата в сила присъда в пределите по чл.347 НПК, пред вид чл.426 НПК, ВКС І-во н.о. в настоящия състав намира:

С влязлата в сила, след потвърждаването й с решение №20 от 18.ІV.2008г. по внохд 327/2006г. на ОС-Ст. Загора, присъда №23”з”/17.ІІ.2006г. по нохд 137/2002г. на РС-Казанлък осъдената И. И. Н. е призната за виновна и осъдена, както следва:

1. по чл. 212,ал.1 и чл.54 НК на 4(четири) години лишаване от свобода за това, че през м.май 1999г. в Казанлък чрез използване на документи с невярно съдържание и неистински – удостоверение, сметкоразпределение, е получила по изп.дело №30/1999г. на Съдебно-изпълнителна служба при РС-Казанлък без правно основание 3369400 неденоминирани лева, лично имущество на Г. З. Н. с намерение да ги присвои.

2. по чл.209,ал.1 и чл.54 НК на 2(две) години лишаване от свобода за това, че през м.септември 2000г. в гр. Ш. с цел да набави за себе си имотна облага е възбудила и поддържала заблуждение у Л. и Е. К. и с това им причинила имотна вреда в размер на 2830лв..

На основание чл.23 НК е наложено да изтърпи 4(четири) години лишаване от свобода при общ първоначален режим.

Присъдата има и оправдателна част, която не е предмет на настоящето производство.

Искането е основателно – въззивното решение е постановено при допуснати съществени нарушения на процесуалните правила, защото в съдебното заседание на 13.ІІ.2008г. е даден ход на делото и са събирани доказателства въпреки противопоставянето на това от страна на молителката И. Н. Тя е посочила причини за неявяване на защитниците й, които, без надлежна проверка, съдът е приел за неоснователни.

Така е ограничено правото й на защита, което винаги се квалифицира като съществено нарушение на процесуалните правила по чл.348,ал.1,т.2 във вр. с ал.3,т.1 НПК и е основание за отмяна на съдебния акт.

Нарушението е допуснато от въззивния съд, поради което и делото следва да си върне от стадия на въззивното производство.

При новото разглеждане следва се обсъдят и останалите доводи на защитниците на подсъдимата, изложени и аргументирани в писменото допълнение към искането за възобновяване, прието в съдебното заседание пред ВКС на 17.ІХ.2008г.

По изложените съображения и на основание чл.425,ал.1,т.1 НПК съдът

 

 

Р Е Ш И:

 

 

 

Отменя по реда на възобновяване на наказателните дела влязлото в сила въззивно решение №20 от 18.ІV.2008г. по внохд 327/2006г. на ОС-Ст. Загора и връща делото за ново разглеждане от друг състав на въззивния съд от стадия на съдебното заседание.

Решението не подлежи на обжалване.

 

 

Председател:

 

Членове: