Ключови фрази
предпоставки за допускане на обезпечение * обезпечение на бъдещ иск * иск за отнемане в полза на държавата на имущество, придобито от престъпна дейност

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

249

 

София, 16.04.2010 година

 

Върховният касационен съд на Република България, четвърто гражданско отделение, в закрито заседание на  петнадесети  април, две хиляди и  десета година, в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: НАДЕЖДА ЗЕКОВА

          ЧЛЕНОВЕ: ВЕСКА РАЙЧЕВА

СВЕТЛА БОЯДЖИЕВА

 

изслуша докладваното от съдията  Н. Зекова

дело №  234/2010  година.

 

 

Производство на обжалване с частна жалба по чл. 274, ал. 1, т. 2 ГПК.

Сливенският окръжен съд с определение от 1. 12. 2009 г. по гр. д. № 657/2009 г. е допуснал обезпечение на бъдещ иск на Комисията за у. на и. , придобито от престъпна д. срещу Й. Б. , П. Б. , „Д” Е. и „Д„О. , всички от гр. С., чрез налагане на възбрана върху конкретно описани недвижими имоти и налагане на запор на дялове в търговски дружества, моторни превозни средства и банкови сметки. Бургаският апелативен съд, като въззивна инстанция, с определение от 3. 2. 2010 г. по ч. гр. д. № 23/2010 г. е потвърдил определението на на Сливенския окръжен съд.

Й. Г. Б. от гр. С., лично и в качеството му на управител на „Д” Е. и на „В” О. и П. Д. Б. от гр. С., лично и в качеството й на управител на „Д” Е. , гр. С., са подали частна жалба против определението на Бургаския апелативен съд. Към жалбата е приложено изложение на основанията за допускане на касационно обжалване по чл. 280, ал. 1 ГПК.

След проверка, съгласно чл. 278 ГПК, касационният съд установи следното:

Жалбоподателите оспорват определението на въззивния съд като необосновано и несъответно на закона. Считат, че искането на КУИППД за обезпечение на бъдещ иск не е мотивирано, че не е налице обезпечителна нужда от конкретните обезпечителни мерки и че поставянето на цялата имуществена маса в режим на обезпечение, ще блокира възможността за търговска д. и погасяване на висящи задължения на търговските дружества, които биха били обречени на фалит.

Доводите на жалбоподателите са неоснователни.

Установено е по делото, че срещу Й. Б. е повдигнато обвинение и постановена осъдителна присъда за престъпление по чл. 257 НК, което попада в приложното поле на чл. 3, ал. 1 ЗОПДИППД. Към искането за допускане на обезпечение са приложени доказателства, че имуществото, придобито от двамата съпрузи – жалбоподатели е на значителна стойност – 11395 МРЗ, а законните източници на средства на двамата е 418 МРЗ, което е достатъчно основание да се счита, че имуществото е придобито от престъпна д. , след като не е установен законен източник на средства. При тези обстоятелства, съдът е приложил точно закона, като е приел, че са налице предпоставки за допускане на обезпечение и е определил конкретните обезпечителни мерки. Правилно е посочено, че в случая обезпечителната нужда е отнемане на имуществото на частните жалбоподатели, като придобито от престъпна д. , и тази нужда налага блокиране изцяло на тяхната имуществена сфера и осуетяване на възможността им да се разпореждат с притежаваните материални активи..

По изложените съображения Върховният касационен съд

 

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

ПОТВЪРЖДАВА определението от 3. 2. 2010 г. по гр. д. № 23/2010 год. на Бургаския апелативен съд.

Определението е окончателно.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

ЧЛЕНОВЕ: