Ключови фрази
Незаконно производство, придобиване, държане и предаване на оръжие, боеприпаси и взривове * малозначителност на деянието

Р Е Ш Е Н И Е

Р        Е        Ш       Е       Н       И        Е

 

                                                       № 179

 

                                     София, 26 май  2009 година

 

 

                                      В   И М Е Т О    Н А     Н А Р О Д А

 

 

          Върховният касационен съд на Република България, трето наказателно отделение в съдебно заседание на девети април две хиляди и девета година, в състав:

 

                                                 ПРЕДСЕДАТЕЛ: Саша Раданова

                                                           ЧЛЕНОВЕ: Борислав Ангелов

                                                                               Фиданка Пенева

 

 

при секретар Ив. Илиева

и с участието на прокурор от ВКП – м. Михайлова

изслуша докладваното от съдията Ф. Пенева

 наказателно дело № 143/2009 г.

 

 

Касационното производство е образувано по жалба на адвокат И от САК, в качеството му на упълномощен защитник на подсъдимия Н срещу въззивно решение № 12 от 11.02.2009 година на Военния апелативен съд по в н о х д № 10/2009 година, с което е потвърдена присъдата на Пловдивския военен съд по н о х д № 128/2008 година от 18.11.2008 г.

В жалбата са въведени касационните основания за нарушение на материалния закон по чл. 348, ал. 1, т. 1 НПК, като подсъдимият оспорва съставомерността на престъплението в което е обвинен и признат за виновен. Направено е искане за отмяна на въззивното решение и оправдаване, поради липса на престъпление, на основание чл. 9, ал. 2 НК – деянието е малозначително.

Пред касационната инстанция, подсъдимият, Й. се явява лично.

Защитникът му редовно призован, не се явява.

Подсъдимият изразява съгласие лично да се защитава и заявява, че поддържа мотивираното в жалбата искане за отмяна на осъждането, като пояснява, че гранатата отразена в мотивите към виззивното решение като „осколъчна граната с изключителна поразяваща сила”, всъщност е димка, което се вижда от техническите характеристики на цветните фотоси на л. 33, от досъдебното производство, последните три броя. Освен това, пояснява в правото си на лично защита, че тази граната – димка не може да бъде изстреляна, без допълнително оборудване, с каквото нито той, нито оръжейния склад, в който е работел разполага.

Представителят на ВКП дава заключение за неоснователност на жалбата и оставяне на въззивното решение в сила.

Върховният касационен съд, в пределите на касационната проверка по чл. 347 НПК, за да се произнесе, съобрази следното:

С цитираната присъда, в производство пред първата инстанция като съкратено съдебно следствие по глава двадесет и седма НПК, подсъдимият е признат за виновен в това, че в периода от началото на 1997 г. до 14.08.2008 година придобил и държал в дома си взривове и боеприпаси, без надлежно разрешение – престъпление по чл. 339 ал. 1 НК. На основание чл. 55 ал. 1, т. 2, б. „б” НК му е наложено наказание „пробация” с двете основни пробационни мерки по чл. 42а ал. 2, т. 1 и 2 НК, за срок от по седем месеца.

Съдът се разпоредил и с веществените доказателства, като постановил всички взривове и боеприпаси да бъдат унищожени по реда на ЗКВВООБ и правилника за неговото приложение.

Осъден е да заплати разноските по делото.

Тази присъда е потвърдена от въззивния съд.

Жалбата е ОСНОВАТЕЛНА.

Настоящата инстанция намира, че искането на подсъдимия, за квалифициране на деянието като малозначително по смисъла на чл. 9 ал. 2 НК, кореспондира с данните по делото. Неговата лична защита пред третата инстанция не е голословна. На л. 33 от досъдебното производство е приложен цветен фотоалбум и ясно се виждат трите профила на гранатата иззета и описана по делото като веществено доказателство № 5. Не са необходими специални знания, за да се види, че граната е с предназначение за борба срещу безредици, а не е с „изключителна поразяваща сила”, по смисъла на ефекта за бойната граната.

Освен това, установените предимно единични бройки на боеприпасите подкрепят тезата на защитата, че целта на придобиването и държането им е колекционерска, а не търговска. Цялото инкриминирано поведение на подсъдимия Й, както и колекционирането не по правилата на иззетите веществени доказателства е укоримо, но то само формално осъществява признаците на предвиденото в закона престъпление – чл. 339 ал. 1 НК, защото поради своята малозначителност не е обществено опасно. Следователно, по смисъла на чл. 9 ал. 2 НК, деянието на подсъдимия не е престъпление.

Касационната инстанция има правомощие да отмени обжалвания съдебен акт, в частта с която е потвърдена присъдата на първата инстанция, относно признаването на подсъдимия за виновен в престъпление по чл. 339 ал. 1 НК и на основание чл. 354 ал. 1, т. 2, вр. с чл. 24 ал. 1, т. 1 НПК, вр. чл. 9 ал. 2 НК, да го оправдае по повдигнатото обвинение.

Въззивното решение в останалата част следва да се остави в сила.

Ето защо и на основание чл. 354 ал. 1, т. 2 НПК, във вр. с чл. 24, ал. 1, т. 1 НПК, Върховният касационен съд, трето наказателно отделение

 

Р Е Ш И :

 

ОТМЕНЯВА въззивно решение № 12 от 11.02.2009 година на Военноапелативния съд, постановено по в н о х д № 10/2009 година, в частта с която е потвърдена присъдата на Пловдивския военен съд от 18.11.2008 година по н о х д № 128/2008 година, относно признаването на подсъдимия Н. Д. Й. за виновен по обвинението в престъпление по чл. 339 ал. 1 НК.

ПРИЗНАВА ЗА НЕВИНОВЕН Н. Д. Й. в това да е извършил престъпление по чл. 339 ал. 1 НК и го ОПРАВДАВА по това обвинение.

Оставя в сила въззивното решение в останалата част.

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЧЛЕНОВЕ: