Ключови фрази
споразумение * възобновяване на наказателно производство


3
Върховен касационен съд на Република България НК, І н.о. дело № 90/2016 год.
Р Е Ш Е Н И Е
№29

гр.София, 03 юни 2016 година

В ИМЕТО НА НАРОДА

Върховният касационен съд на Република България, първо наказателно отделение в съдебно заседание на седемнадесети февруари две хиляди и шестнадесета година в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ПЛАМЕН ТОМОВ
ЧЛЕНОВЕ: ЕВЕЛИНА СТОЯНОВА
НИКОЛАЙ ДЪРМОНСКИ

със секретар Мира Недева
при участието на прокурора КИРИЛ ИВАНОВ
изслуша докладваното от
председателя (съдията) ПЛАМЕН ТОМОВ
наказателно дело под № 90/2016 година

Осъденият А. С. Т. е отправил до ВКС „молба” (а всъщност – искане по реда на глава тридесет и трета от НПК) да бъде възобновено делото, по което е бил осъден след одобрено от съда споразумение по реда на глава двадесет и девета от НПК.
Споразумението с прокурор е одобрено на 5.VІІІ.2015 год. по нохд 1441/15 на Пловдивския окръжен съд и се отнася до грабежа, който Т. извършил в К. на 25.І.с.г. спрямо Т. Н. Д.. Грабежът е на лични вещи за общо 301 лева, между които мобилен телефон за 225 лева, а използваната принуда за отнемането им чрез нанесения побой над пострадалия му е причинила черепно-мозъчна травма и счупване на дясното рамо, представляващи всяко за себе си средна телесна повреда (чл.129 НК) и квалифициращи грабежа по чл.199, ал.1, т.3, във вр. с 198, ал.1 НК. За извършеното от него Т. се е съгласил да изтърпи 5 години и 2 месеца лишаване от свобода в затвор или в затворническо общежитие от закрит тип.
Във ВКС са постъпили всъщност две „молби”, и двете регистрирани по съответния ред през м.І.2016 год., но едната – чрез първоинстанционния съд. И двете са ръкописни, а според сходното им съдържание Т. е наказан несправедливо тежко.
В съдебното заседание на ВКС осъденият и служебният му защитник настояват за смекчаване на наказанието, а прокурорът смята това за неоснователно.
ВКС намери, че трябва да остави в сила и по реда на възобновяването влязлото в сила определение за одобряване на споразумението в ПОС.
Макар и обяснимо от неговата гледна точка да се смята за тежко наказан, отношението на осъдения трябва да бъде преценявано и от гледната точка на пострадалия, а последната според ВКС не е допускала по-голяма снизходителност. С особена стойност в тази насока са били последиците от грабежа за здравето на пострадалия – той е станал жертва на жесток побой, който и сам Т. е описал като такъв, но извън проявената жестокост е трябвало да бъде отчетено най-вече това, че и към момента на одобряване на споразумението – повече от половин година след грабежа, Д. е бил все още психично непълноценен. Обстоятелството е „изключително отежняващо” (значение, обратно на предвиденото в чл.55 НК) и трудно може да се съвмести с лишаване от свобода, по-ниско от минимално предвидените в закона 5 години, а още по-малко – да бъде повлияно от съжалението на осъдения, желанието му да бъде с децата си, трудностите в затвора и другото подобно, изтъкнато пред ВКС.



Ръководен от изложеното и от липсата на друго, поради което да промени изхода на делото, оспорен в сегашното дело, ВКС – І н.о.
Р Е Ш И:

ОСТАВЯ В СИЛА по реда на възобновяването одобреното на 5.VІІІ.2015 год. споразумение за решаване на нохд 1441/2015 на Пловдивския окръжен съд.


ПРЕДСЕДАТЕЛ:

ЧЛЕНОВЕ:



/СЛ