Ключови фрази
Кумулации * незаконосъобразно групиране на наказания


2
Върховен касационен съд на Република България НК, І н.о. дело № 257/2014 год.

Р Е Ш Е Н И Е
№ 154

гр.София, 22 юли 2014 година

В ИМЕТО НА НАРОДА

Върховният касационен съд на Република България, Първо наказателно отделение в съдебно заседание на десети март две хиляди и четиринадесета година в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ПЛАМЕН ТОМОВ
ЧЛЕНОВЕ: БЛАГА ИВАНОВА
МИНА ТОПУЗОВА

със секретар Аврора Караджова
при участието на прокурора ИСКРА ЧОБАНОВА
изслуша докладваното от
председателя (съдията) ПЛАМЕН ТОМОВ
наказателно дело под № 257/2014 година

Главният прокурор е подал искане да бъде възобновено по реда на глава тридесет и трета от НПК частното наказателно дело, преминало предвиденото в закона двуинстанционно развитие за него пред Софийския градски и Софийския апелативен съд. Делото е имало за предмет групирането (кумулирането) на наказания, налагани преди по други дела на осъдения П. М. С..
СГС е издал своето определение, отразено в протокола на съдебното заседание по чнд 3534/2013 год. от 18.Х.2013 год., с което освен друго е мотивирал (без да го отрази в диспозитива на съдебния акт) своя отказ да пререши по това дело, извършеното вече предишно частично групиране от 19.Х.2009 год., така че в крайна сметка П.С. да изтърпи по-благоприятно за него наказание.
САС на свой ред с определение № 454/4.ХІІ.2013 год. по вчнд 1088/2013 год. е изменил оспореното по въззивен ред определение на СГС, но не и в оспорената сега от главния прокурор негова част, която потвърдил, макар и по други съображения в сравнение с първоинстанционните („потвърдил” всъщност отказа в мотивите на СГС, а в своя диспозитив изрично „оставил без разглеждане” искането на прокурора, предмет на отказаното прегрупиране).
Прокурорът в съдебното заседание на ВКС е изразил становище за уважаване на искането за възобновяване на делото; такова е становището и от страна на осъдения.
ВКС намери, че искането на главния прокурор по реда на възобновяването е основателно, и то не само по отношение на посочените недостатъци на оспорения съдебен акт.
Главният прокурор коректно е отбелязал законосъобразното разграничаване на САС от СГС относно неправилните мотиви на последния, но извън това САС наистина няма как да бъде подкрепен. Разбира се, трябва да бъде отречено най-напред погрешното мнение на САС относно спорното групиране, че пречка за последното може да бъде влязъл в сила предишен съдебен акт, даже да има повод за пререшаване на кумулацията. Отреченото тук мнение се явява погрешно още в по-голяма степен, защото преди да го формулира, САС сам е изразил обратното, правилното мнение – че пререшаването е необходимо всякога „щом са налице предпоставките” за него (в този смисъл е и задължителната практика на ВКС, включително в последното по въпроса ТР 3/09-ОСНК). Не става ясно обаче защо САС е приел, че такива „предпоставки” в случая липсват, след като все пак се е занимал с правилността на извършеното от СГС прегрупиране, което обхваща само няколко от присъдите спрямо С..
Само изложеното е достатъчно, за да бъде предизвикано исканото от главния прокурор ново разглеждане на делото във въззивната инстанция, което да обхване всички съдебни актове спрямо С., подлежащи на групиране. Правилно главният прокурор не е поискал решаване на делото изцяло във ВКС,въпреки че възобновяването е поискано „в полза на осъдения”(чл.425, ал.1, т.3 НПК) – при важимостта и по глава тридесет и трета на забраната по чл.353, ал.5 НПК, е невъзможно да бъде взето предвид най-малко актуалното към този момент свидетелство за съдимост.
При новото разглеждане на делото трябва да бъде обърнато внимание и върху вида на дължимия от САС съдебен акт: „определение”, какъвто е сега проверяваният, или „решение”, както е указано в ТР 2/05-ОСНК, задължително и по този въпрос при действащия НПК.
На преоценка би трябвало да бъде поставена и необжалваемостта по касационен ред на бъдещия съдебен акт, в случай че се повтори произнасяне във формата „оставя без разглеждане”, което според ВКС е на общо основание произнасяне от вида на предвиденото в чл.346, т.4 НПК (друг е въпросът, доколко е било допустимо такова произнасяне само за част от подлежащите на групиране съдебни актове).



Ръководен от всичко изложено и съобразно с останалите приложими разпоредби от глава тридесет и трета от НПК, ВКС-І наказателно отделение
Р Е Ш И:

ОТМЕНЯ по реда за възобновяване на наказателните дела определение № 454 от 4 декември 2013 год. по вчнд 1088/2013 год. на Софийския апелативен съд и връща делото за ново разглеждане в тази инстанция от стадия на съдебното заседание.



ПРЕДСЕДАТЕЛ:

ЧЛЕНОВЕ:



/СЛ