Ключови фрази
Иск за установяване правото на възстановяване на собствеността върху земеделски земи * право на възстановяване * земеделски земи * наследяване * наследствено правоприемство * установяване право на собственост към минал момент * възстановяване правото на собственост


3
решение по гр.д.№ 1848 по описа за 2009 г. на ВКС на РБ, ГК, Първо отделение
Р Е Ш Е Н И Е

№ .706

гр.София, 22.10.2010 г.


В ИМЕТО НА НАРОДА


Върховният касационен съд на Република България, Първо отделение на Гражданска колегия в открито съдебно заседание на тринадесети октомври две хиляди и десета година в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: Бранислава Павлова ЧЛЕНОВЕ: Л. РИКЕВСКА
Т. Г.


при участието на секретаря А. И., като изслуша докладваното от съдия Т. гр.д.№ 1848 по описа за 2009 г., за да се произнесе, взе предвид следното:


Производството е по реда на чл.290 и сл. от ГПК.
Образувано е по касационна жалба на Д. А. Г. срещу решение от 15.05.2009 г. на Софийския градски съд, IV-А въззивен състав, постановено по гр.д.№ 3323 от 2008 г., с което е изменено решение от 26.06.2008 г. по гр.д.№ 10940 от 2007 г. на Софийския районен съд, 35 състав, като по същество е уважен предявения от Д. А. Г., А. Ц. С. и А. В. А. срещу ОСЗГ ”К.” иск с правно основание чл.11, ал.2 от ЗСПЗЗ за признаване правото на наследниците на А. Й. С. на възстановяване на собствеността върху 2/7 ид.ч. от оставени в наследството на неговата баба Т. П. Б. земеделски земи, а е отхвърлен иска за останалите идеални части от тези земи.
В касационната жалба се правят оплаквания за неправилност на решението- основание за касационно обжалване по чл.281,ал.1,т.3 от ГПК.
А. Ц. С. и А. В. А. не оспорват жалбата.
Ответниците по жалбата ОСЗ „К.” и С. община не вземат становище по нея.

Върховният касационен съд на РБ, състав на Първо отделение на Гражданска колегия, след като обсъди доводите на страните по наведените в жалбата касационни основания, приема следното: Касационната жалба е допустима: подадена е от легитимирано лице /ищец по делото/, в срока по чл.283 от ГПК и срещу решение на въззивен съд по иск с правно основание чл.11, ал.2 от ЗСПЗЗ, което е допуснато до касационно обжалване с определение на ВКС № 403 от 14.05.2010 г.
По въпроса, по който е допуснато касационното обжалване /относим ли е към производството по чл.11, ал.2 от ЗСПЗЗ въпросът за наследствените права на прекия наследодател на ищците, когато той няма самостоятелен титул за собственост, а е наследник на друг общ наследодател/, настоящият състав на ВКС счита следното: В производството по чл.11, ал.2 от ЗСПЗЗ се установява правото на бившия собственик на земеделски земи /респективно правото на неговите наследници/ на възстановяване на собствеността по предвидения в ЗСПЗЗ административен ред. Предмет на доказване в това производство е чия собственост е била земеделската земя към момента на нейното обобществяване /внасяне в ТКЗС, Д. или друга образувана въз основа на тях селскостопанска организация/. Когато към този момент собственикът вече е бил починал, а между наследниците му все още не е била извършена делба на оставените в наследството имоти, правото на собственост върху земеделските земи се възстановява общо на всички наследници. Това следва от чл.14, ал.1, т.1, изр.последно от ЗСПЗЗ, съгласно който когато се възстановява правото на собственост върху земеделска земя на починал собственик, решението се издава общо на неговите наследници, без в него да се посочват дяловете им, чийто размер се определя съгласно разпоредбите в Закона за наследството. В този смисъл е и решение № 458 от 02.08.2010 г. по гр.д.№ 1072 от 2009 г. на ВКС, Първо г.о., постановено по реда на чл.290 от ГПК и като такова задължително за страните и съдилищата в страната. Тоест, при предявен иск с правно основание чл.11, ал.2 от ЗСПЗЗ, подаден от един от наследниците на бившия собственик на земеделската земя, ако се докаже правото на собственост на бившия собственик, съдът е длъжен да признае правото на възстановяване на правото на собственост върху земеделските земи на името на всички наследници на бившия собственик, а не в идеални части само на тези от тях, които са предявили иска.
Поради гореизложеното, настоящият състав на ВКС приема, че в административното производство по чл.14, ал.3 от ЗСПЗЗ, както и в частично заместващото го исково производство по чл.11, ал.2 от ЗСПЗЗ е без значение какви по размер са наследствените права на наследниците на бившия собственик на земеделските земи, когато тези наследници нямат самостоятелен титул за собственост.
С оглед на това разрешение на поставения по делото правен въпрос, неправилно е постановеното решение, с което е признато право на възстановяване на собствеността върху земеделски земи на част от наследниците на бившия собственик Т. Б. в идеални части от притежаваните от нея земеделски земи.
На основание чл.293, ал.3 от ГПК след отмяна на решението делото следва да бъде върнато за ново разглеждане от друг състав на СГС, тъй като се налага извършването на нови съдопроизводствени действия- служебно изискване на доказателства от ОСЗ-Кремиковци относно това дали в срока по чл.11, ал.1 от ЗСПЗЗ е било подадено заявление за възстановяване на правото на собственост на наследниците на Т. П. Б. върху процесните земеделски земи- от ищците или от други нейни наследници по закон /по делото е представено удостоверение на ОСЗ, че не е подавано заявление за възстановяване на собствеността на внука на Т. Б.- А. С., но не и удостоверение, че не е подавано заявление за възстановяване на собствеността на Т. Б./. Установяването на това обстоятелство е от значение за решаването на въпроса за допустимостта на иска по чл.11, ал.2 от ЗСПЗЗ за признаване правото на наследниците на Т. Б. на възстановяване на описаните в исковата молба земеделски земи. Ако след представяне на такова удостоверение се установи, че искът е допустим, съдът следва да постанови решение по същество- като признае правото на всички наследници на Т. Б. на възстановяване на собствеността върху описаните в исковата молба земеделски имоти или като отхвърли изцяло предявения иск с правно основание чл.11, ал.2 от ЗСПЗЗ.



Воден от горното, Върховният касационен съд, състав на Първо отделение на Гражданска колегия

Р Е Ш И :

ОТМЕНЯ решение от 15.05.2009 г. на Софийския градски съд, IV-А въззивен състав, постановено по гр.д.№ 3323 от 2008 г.
ВРЪЩА делото за ново разглеждане от друг състав на СГС.


ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЧЛЕНОВЕ: 1. 2.