Ключови фрази
Обжалване на решение на дисциплинарната комисия на Камарата на частните съдебни изпълнители * дисциплинарно производство * дисциплинарно наказание глоба * частен съдебен изпълнител


3

Р Е Ш Е Н И Е

133

гр.София, 04.05.2016г.

в и м е т о н а н а р о д а


Върховен касационен съд на РБ, четвърто гражданско отделение, в съдебно заседание на дванадесети април две хиляди и шестнадесета година в състав:



Председател: ВЕСКА РАЙЧЕВА
Членове: СВЕТЛА БОЯДЖИЕВА
любка андонова


като разгледа докладваното от съдията Райчева гр.д.N 1060 по описа за 2016 год. и за да се произнесе, взе предвид следното:


Производството е по чл.73, ал.4 ЗЧСИ.
Образувано е по жалба на А. М. Б. срещу решение от 23.11.2015г., постановено по дисциплинарно дело № 32/2015г. на /ДК К./ , в частта му, с която му е наложено наказание в размер на 100 лева за нарушение на чл.44 и 45 от Етичния кодекс, вр. с чл.68, ал.1, т.2 ЗЧСИ, 800 лева за нарушение на чл.47 и 48 от Етичния кодекс, вр. чл.68, ал.1, т.2 ЗЧСИ и за нарушение на чл.4, ал.1 от Е. кодекс, вр. чл.68, ал.1,т.2 ЗЧСИ - 300 лева глоба.Оплакванията, развити в жалбата, са за неправилност на решението, поради нарушаване на материалния закон и необоснованост, с искане за неговата отмяна
Ответникът по жалбата Д. К. , чрез процесуалния представител, поддържа, че жалбата е неоснователна.
Ответникът по жалбата Министъра на правосъдието, чрез процесуалния представител, поддържа, че производството по отношение на него следва да се прекрати.
С протоколно определение от 12.04.2016г. производството по делото е прекратено по отношение на Министъра на правосъдието.
Върховният касационен съд, състав на четвърто гражданско отделение, обсъди доводите на жалбоподателя във връзка с изложените основания и като извърши проверка на данните по делото, намира за установено следното:
Жалбата е депозирана в срока по чл.73, ал.2 ЗЧСИ срещу подлежащ на обжалване акт, от легитимирана страна, поради което е процесуално допустима.
Разгледана по същество жалбата е частично основателна.
Производството по дисциплинарно дело № 32/2015 г. на ДК на Р.Б. е образувано по реда на чл.70, ал.1 ЗЧСИ, въз основа на искане на С. на К. за налагане на дисциплинарно наказание на частен съдебен изпълнител А. Б., с район на действие Градски съд София, поради допуснати нарушения на Етичния кодекс по изп. дело №128/2013г. по изп.д.№129/2013г. – изпращане и таксуване общо на 57 запорни съобщения, несвоевременно прилагане на книжа по делото и несвовременно произнасяне, некоректно изготвени сметки на длъжника, липса на платежни нареждания за плащанията и неотразяване на плащанията по подходящ начин по делото, забавено приключване на производството. ДКК. е наложила наказания в размер на 100 лева за нарушение на чл.44 и 45 от Етичния кодекс, на основание чл.68, ал.1, т.2 ЗЧСИ, 800 лева за нарушение на чл.47 и 48 от Етичния кодекс, вр. чл.68, ал.1,т.2, вр. чл. ЗЧСИ и за нарушение на чл.4, ал.1 от Е. кодекс, вр. чл.68, ал.1, т.2 ЗЧСИ - 300 лева глоба, а за нарушения по чл.9, 10, 11, 12 и 53 от Е. кодекс не е наложила наказание. Д.К.е посочила, че е взела предвид при определяне размера на наказанията водените общо 6 дисциплинарни производства срещу същия съдебен изпълнител, както и че само едно е приключило с влязло в сила наказание - глоба в размер на 1000 лева.
Върховният касационен съд, състав на ІV г.о. приема за установено следното:
В доклад на финансовия инспектор М. М., изготвен във връзка с проведеното дисциплинарно производство, е констатирано, че няма данни за неправилно начислени, надвзени и неотразени плащания, а само данни само за известни неточности при посочване на основанието за събиране на суми по изп.дела №128/13 и 129/13г. Дисциплинарната комисия не е събрала други доказателства, опровергаващи констатираната от финансовия инспектор липса на нарушения. При тези данни настоящият състав намира за основателни оплакванията на жалбоподателя за липса на нарушения по чл.47 и 48 от Етичния кодекс, тъй като не са установени такива свързани с документиране на плащанията. Ето защо наложеното за тези нарушения наказание – глоба в размер на 800 лева, следва да бъде отменено като незаконосъобразно.
С обжалваното решение ДК К. е наложила наказание за нарушения и на чл.4, ал.1 и чл.2 , ал.2 от Етичния кодекс, предвиждащи, че частният съдебен изпълнител спазва закона и положената клетва, осъществява задълженията си добросъвестно и отговорно, като се ръководи от принципите на Етичния кодекс. В обжалваното решение на дисциплинарната комисия се посочва, че нарушенията, свързани с цитираните текстове на Етичния кодекс, се изразяват в забавяне при приключване на производството, както и в прекратяване на дело на 07.04.2015г. „със значително забавяне” / без да се посочва кое е конкретното изпълнително дело /, като не са изложени каквито и да е мотиви защо комисията приема, че това процесуално действие е забавено /цитираната в решението разпоредба на чл.433, ал.1, т.1 ГПК няма отношение към посоченото нарушение/ и без да се конкретизира коя от хипотезите на чл.4, ал.1 и чл.2, ал.2 от Етичния кодекс обхваща нарушението ”забавено прекратяване на изпълнително дело”. Ето защо настоящият състав намира, че по делото не се установява да са извършени нарушения на чл.4, ал.1 и чл.2, ал.2 от Етичния кодекс, поради което и наложеното наказание за тях –глоба в размер на 300 лева, следва да бъде отменено.
Що се касае до констатирани нарушения по чл.44 и 45 от Етичния кодекс, то настоящият състав намира , че същите са осъществени - има констатирано забавено регистриране и забавено удостоверяване на получени запорни съобщения, документите по ид №129/2013г. не са подредени хронологично и по реда на постъпването им, с което е накърнено правото на защита на страната. С оглед установения принцип за съразмерност на извършените нарушения с налагането на дисциплинарно наказание, настоящият състав на ВКС приема, че размерът на наложената глоба за тези нарушения– 100 лева, е справедлив и не следва да се намалява.
Предвид изложеното и на основание чл.73, ал.4 ЧСИ обжалваното решение на ДК при К. на частните съдебни изпълнители следва да бъде оставено в сила в частта му, с която е наложено наказание за нарушение на чл.44 и 45 от Етичния кодекс, а в останалата му обжалвана част следва да се отмени.
С оглед изхода по спора по компенсация на страните не следва да се заплащат разноски.
С оглед изложеното Върховният касационен съд, състав на


Р Е Ш И :


О Т М Е Н Я В А решение от 23.11.2015г., постановено по дисциплинарно дело № 32/2015г. на Д.К.К. , в частта му, с която на А. М. Б. е наложено наказание 800 лева за нарушение на чл.47 и 48 от Етичния кодекс, вр. чл.68, ал.1, т.2 ЗЧСИ и за нарушение на чл.4, ал.1 и чл.2, ал.2 от Е. кодекс, вр. чл.68, ал.1,т.2 ЗЧСИ - 300 лева глоба.

ОСТАВЯ В СИЛА решение от 23.11.2015г., постановено по дисциплинарно дело № 32/2015г. на Д. К.К. на частните съдебни изпълнители , в частта му, с която на А. М. Б. е наложена глоба в размер на 100 лева за нарушение на чл.44 и 45 от Етичния кодекс, вр. чл.68, ал.1, т.2 ЗЧСИ.


ПРЕДСЕДАТЕЛ:

ЧЛЕНОВЕ: