Ключови фрази
дисциплинарно уволнение * възстановяване на работа * обезщетение за оставане без работа * Иск за признаване уволнението за незаконно

Р Е Ш Е Н И Е

Р Е Ш Е Н И Е

 

324

 

София, 22.04. 2010 година

 

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

Върховният касационен съд на Република България, четвърто гражданско отделение, в съдебно заседание на  деветнадесети април, две хиляди и десета година, в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: НАДЕЖДА ЗЕКОВА

          ЧЛЕНОВЕ: ВЕСКА РАЙЧЕВА

СВЕТЛА БОЯДЖИЕВА

 

при участието на секретаря  Юлия Георгиева

изслуша докладваното от съдията  Н. Зекова

гражданско дело №  1413/2009     година.

 

 

Производство за разглеждане на касационна жалба по чл. 290 ГПК.

Обжалвано е въззивно решение на Пловдивския окръжен съд по гр. №. г., с което е оставено в сила решение на Пловдивския районен съд по гр. д. № 31/2009 год.. С последното решение, постановено на 7. 5. 2009 г. е признато за незаконно и отменено дисциплинарното уволнение на И. С. , извършено със заповед от 10. 11. 2008 г., той е възстановен на заеманата преди уволнението длъжност „главен инспектор по приходите” в Т. дирекция на НАП – П. , която е осъдена да му заплати сумата 1799. 96 лв. обезщетение за оставане без работа поради незаконно уволнение.

Жалбоподателят Н. а. по приходите, Т. дирекция – П. счита решението за неправилно, тъй-като не е мотивирано, не е съобразено с доказателствата по делото и противоречи на материалния закон.

Жалбата е основателна, тъй-като решението е постановено при съществено нарушение на съдопроизводствените правила. Съгласно чл. 235 ал. 2 и ал. 4 ГПК съдът основава решението си върху установените по делото обстоятелства и върху закона, като излага своите изводи в мотивите към решението. Съгласно чл. 271, ал. 1 ГПК въззивният съд решава спора по същество, когато потвърждава първоинстанционното решение, и в този случай е длъжен да мотивира своето решение – чл. 272 ГПК. Тези основни правила, са нарушени от Пловдивският окръжен съд, който не е изложил мотиви към постановеното от него решение. Предвидената от закона възможност за препращане към мотивите на първоинстанционния съд, не дава основание на въззивния съд да откаже изобщо излагането на собствени мотиви по съществото на спора, както е процедирал Пловдивският окръжен съд. Същият съд не е бил прецизен и при постановяване на диспозитива на решението, като е употребил израза „оставя в сила” първоинстанционното решение, вместо предвидената в закона терминология „потвърждава„ първоинстанционното решение.

Следва да бъде отменено въззивното решение и на основание чл. 293, ал. 3 ГПК делото се върне за ново разглеждане на въззивния съд за постановяване на решение по спора, към което да се приложат мотиви съобразно изискванията на закона.

Върховният касационен съд

 

 

Р Е Ш И:

 

 

ОТМЕНЯ решението от 6. 7. 2009 г. по гр. д. № 1622/2009 г. на Пловдивския окръжен съд и ВРЪЩА делото на същия съд за ново разглеждане от друг състав.

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

ЧЛЕНОВЕ: