Ключови фрази
Квалифицирани състави на хулиганство * нередовно призоваване


1

Р Е Ш Е Н И Е

№ 520
София, 17 ноември 2011 г.


В И М Е Т О Н А Н А Р О Д А

ВЪРХОВЕН КАСАЦИОНЕН СЪД на Република България, първо наказателно отделение, в открито съдебно заседание на седми ноември две хиляди и единадесета година, в състав :


ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЕЛЕНА ВЕЛИЧКОВА
ЧЛЕНОВЕ: ЕВЕЛИНА СТОЯНОВА
ДАНИЕЛА АТАНАСОВА

при секретаря Аврора Караджова
и в присъствието на прокурора Антони Лаков
като изслуша докладваното от съдия Даниела Атанасова наказателно дело № 2375/2011 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

Касационното производството е образувано по жалба на подсъдимия А. Б., чрез защитата му- адв.П., срещу въззивна присъда № 231 от 05.07.2011г. на СГС, НО - 6 въззивен състав, постановена по внохд № 1648/11г.
В жалбата и допълнението към нея се релевират всички касационни основания по чл.348 от НПК, като се прави искане за отмяна на въззивната присъда и пълно оправдаване на подсъдимия.Алтернативно се прави искане за намаляване размера на наложеното наказание.
В съдебното заседание пред касационната инстанция, представителят на ВКП изразява становище за неоснователност на жалбата, поради което присъдата на въззивната инстанция следва да бъде оставена в сила.
Адв.П., защитник на подсъдимия пледира за уважаване на касационната жалба по изложените в нея съображения.
Подсъдимият А. Б. се смята за невиновен.
Върховният касационен съд, след като обсъди доводите на страните и в пределите на правомощията си по чл.347 от НПК, намери следното:
С присъда от 14.02.2011г., постановена по нохд №9707/09г., СРС, НО-110 състав е признал подсъдимия А. Б. за невиновен и на основание чл.304 от НПК го е оправдал по повдигнатото му обвинение за престъпление по чл.325, ал.2 вр. ал.1 от НК.
С въззивна присъда № 231 от 05.07.2011г., постановена по внохд № 1648/11г., Софийски градски съд, Наказателно отделение-6 въззивен състав е отменил изцяло първоинстанционната присъда и е постановил нова, с която е признал подсъдимия А. Б. за виновен в това, че на 12.03.2009г. в [населено място] е извършил непристойни действия, грубо нарушаващи обществения ред и изразяващи явно неуважение към обществото, като деянието е съпроводено със съпротива срещу органи на властта, изпълняващи задължения по опазване на обществения ред, поради което и на основание чл.325, ал.2, вр. ал.1 от НК и чл.54 от НК го е осъдил на лишаване от свобода за срок от шест месеца, при първоначален общ режим в затворническо общежитие от открит тип.
На основание чл.68 от НК, съдът е привел в изпълнение наказание лишаване от свобода за срок от три месеца, наложено на подсъдимия Б. по нохд № 2080/08г. по описа на СРС, при постановен първоначален общ режим в затворническо общежитие от открит тип.
Касационната жалба е основателна. В нея се сочат всички касационни основания, като диференцирано е изложена подкрепяща ги аргументацията.Независимо, че се акцентира върху неправилно приложение на материалния закон, първо следва да бъдат обсъдени доводите за допуснати процесуални нарушения.
В хода на въззивното производство, в съдебно заседание от 05.07.2011г. е бил даден ход на делото и е постановена въззивна присъда, предмет на настоящата касационна проверка.За това съдебно заседание подсъдимият Б. е бил нередовно призован. Съдът е констатирал, че непосредствено преди заседанието е получена информация, че подсъдимият Б. е с мярка за неотклонение „задържане под стража”, взета по друго наказателно производство, за което е представено копие от определение на СГС, НО-7 състав, по нохд № 2683/11г. Въззивната инстанция е дала ход на делото след изявление на защитата на подс.-Б. - адв.К., че тя е провела среща с него, на която го е уведомила за съдебното заседание и той не желае да се яви. Независимо от това изявление, настоящата инстанция намира, че въззивният съд е допуснал нарушение на процесуалните правила, като е разгледал делото в отсъствие на подсъдимия, без той да е редовно призован. Изявлението на защитата не преклудира задълженията на съда да изпълни процедурата по призоваване на лице, визирана в чл.178, ал.6 от НПК, когато същото се намира в условията на арест или затворите на страната.Тази процедура изключва възможност за призоваване чрез защитник. Дори и да е бил уведомен от защитата си, подсъдимият в условията на арест търпи ограничения, свързани с невъзможност за самостоятелно явяване в съдебно заседание, без довеждането му от компетентните органи. Нещо повече, в случая става въпрос за чужд гражданин, който не владее български език и по отношение на който първоинстанционното производство се е провело задочно. Всичко това е изисквало от въззивния съд прецизни процесуални действия, гарантиращи в пълен обем възможност на подсъдимия да участва във въззивното производство, да се запознае с първоинстанционната присъда и въззивния протест, както и да има пълна яснота за правата си и възможността за тяхното упражняване.
От гореизложеното е видно, че СГС е допуснал съществено процесуално нарушение, водещо до нарушаване правата на подсъдимия, поради което постановената въззивна присъда следва да бъде отменена, а делото върнато за ново разглеждане от друг състав на съда, от стадия на съдебното заседание. Ето защо, безпредметно е да бъдат обсъждани останалите оплаквания, касаещи неправилно приложение на материалния закон и явна несправедливост на наказанието.
Водим от горното и на основание чл.354, ал.3, т.2 от НПК, ВКС, първо наказателно отделение
Р Е Ш И :

ОТМЕНЯВА въззивна присъда № 231 от 05.07.2011г., постановена по внохд № 1648/10г., Софийски градски съд, Наказателно отделение- 6 въззивен състав.
ВРЪЩА делото за ново разглеждане от друг състав на Софийски градски съд, от стадия на съдебното заседание.
Решението не подлежи на обжалване.

Председател: Членове: