Ключови фрази
нередовност на исковата молба * предаване на владение * Ревандикационен иск

Р Е Ш Е Н И Е

                         Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

                                                          

 

        №  334   

 

                                                    гр.София, 20.04.2010 г.                                               

 

 

                                                   В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

 

Върховният касационен съд на Република България, Първо отделение на Гражданска колегия в открито съдебно заседание на четиринадесети април две хиляди и десета година в състав:

 

                  ПРЕДСЕДАТЕЛ: БРАНИСЛАВА ПАВЛОВА                     

             ЧЛЕНОВЕ: ЛИДИЯ РИКЕВСКА

                                                                          ТЕОДОРА ГРОЗДЕВА    

               

при участието на секретаря Анета Иванова, като изслуша докладваното от съдия Т.Гроздева гр.д.№ 786 по описа  за 2009 г. приема следното:

 

 

Производството е по реда на чл.290 и сл. от ГПК.

Образувано е по касационна жалба на Б. П. П. срещу решение от 12.02.2009 г. на Ш. окръжен съд, постановено по в.гр.д. № 735 от 2008 г., с което е оставено в сила решение от 22.10.2008 г. по гр.д. № 404 от 2008 г. на Ш. районен съд за отхвърляне на предявения от Б. П. П. срещу М. Г. Д. иск с правно основание чл.108 от ЗС за осъждане на ответницата да предаде владението върху следния недвижим имот: жилище със застроена площ от 56,11 кв.м., състоящо се от две стаи, кухня и сервизни помещения, ведно с таванско помещение № 5 с площ от 16,45 кв.м. и избено помещение № 5 с площ от 4,92 кв.м., находящо се в гр. Ш., бул.”С” № 7.

В касационната жалба се твърди, че решението на Ш. окръжен съд е недопустимо и неправилно като постановено по непредявен иск и по нередовна искова молба- основания за касационно обжалване по чл.281, ал.1, т.2 и т.3 от ГПК.

Ответницата по жалбата М. Г. Д. оспорва жалбата като недопустима и неоснователна.

Върховният касационен съд на Република България, състав на Първо отделение на Гражданска колегия, като взе предвид становищата на страните, счита следното: Касационната жалба е допустима: подадена е от легитимирано лице /ищец по делото/, в срока по чл.283 от ГПК и срещу решение на въззивен съд по иск с правно основание чл.108 от ЗС, което е допуснато до касационно обжалване с определение № 460 от 28.05.2009 г. на ВКС по настоящото дело.

Разгледана по същество, жалбата е основателна поради следното: В обжалваното решение Ш. окръжен съд се е произнесъл по иск с правно основание чл.108 от ЗС. Счел е, че исковата молба по делото е редовна /че изложеният в обстоятелствената част на исковата молба правен спор между страните отговаря на петитума й/ и поради това не е разгледал подадените от ищцата след последното по делото съдебно заседание пред въззивния съд, но преди постановяване на решението на този съд, молби от 22.01.2009 г. и от 26.01.2009 г., в които ищцата е поискала да се отмени определението за даване ход на делото по същество и да се остави исковата молба без движение до отстраняване на несъответствието между заявения в обстоятелствената част на исковата молба спор по чл.30 от Закона за наследството и петитума на тази искова молба.

Това решение на Ш. окръжен съд е недопустимо поради следното: В подадената от Б. П. исковата молба е налице противоречие между обстоятелствена част и петитум: в обстоятелствената част е заявено искане по чл.30 от ЗН за възстановяване на запазената част на П. от наследството на баща й П. Д. /заявено е, че ищцата оспорва размера на направеното от баща й П. К. Д. в полза на ответницата М. Г. Д. завещателно разпореждане до размера на запазената й част от наследството на баща й/, а петитумът на исковата молба е за предаване на 1/6 ид.ч. от оставения в наследството на П. Д. апартамент. Съгласно приетото в т.4 от Тълкувателно решение № 1 от от 17.07.2001 г. по гр.д. № 1 от 2001 г. на ОСГК на ВКС, в този случай въззивният съд е бил длъжен да остави исковата молба без движение до отстраняване на тази нейна нередовност и едва след това да постанови решение по подадената пред него въззивна жалба. Като не е сторил това, въззивният съд е постановил решение по нередовна искова молба, което е недопустимо и като такова следва да се обезсили от ВКС.

 

По изложените съображения съставът на Върховния касационен съд на РБ, Гражданска колегия, Първо отделение

 

 

Р Е Ш И :

 

 

ОБЕЗСИЛВА решение от 12.02.2009 г. на Ш. окръжен съд, постановено по в.гр.д. № 735 от 2008 г.

ВРЪЩА делото за ново разглеждане на друг състав на Ш. окръжен съд.

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЧЛЕНОВЕ: 1. 2.