Ключови фрази
Регистрация на политическите партии в регистъра на политическите партии в СГС * политическа партия- обжалване на решение за вписване на обстоятелства

Р Е Ш Е Н И Е
№ 254
София,20.12.2017 година
В И М Е Т О Н А Н А Р О Д А


ВЪРХОВЕН КАСАЦИОНЕН СЪД на Република България, Търговска колегия, Второ отделение, в съдебно заседание на тринадесети декември две хиляди и седемнадесета година в състав:


ПРЕДСЕДАТЕЛ:
КАМЕЛИЯ ЕФРЕМОВА
ЧЛЕНОВЕ:
БОНКА ЙОНКОВА
ЕВГЕНИЙ СТАЙКОВ


при секретаря Александра Ковачева
и в присъствието на прокурор Дечева
изслуша докладваното от съдия Камелия Ефремова т. д. 2620/2017 г.


Производството е по чл. 18 от Закона за политическите партии.
Образувано е по жалба на Н. К. К. и Г. В. В., двамата от [населено място], срещу постановеното от Софийски градски съд, Търговско отделение, VІ-14 състав решение от 12.04.2017 г. по ф. д. № 200/2016 г., с което са вписани промени по партидата на Политическа партия „Български съюз за директна демокрация” – заличаване на посочените лица като членове на Националния съвет на партията.
Касаторите поддържат, че обжалваното решение е неправилно на всички основания по чл. 281, т. 3 ГПК. Релевират оплакване за това, че не са били уведомени за насроченото съдебно заседание, което е осуетило защитата на правата им, както и че съдът, макар да е докладвал подаденото от тях писмено възражение от 14.03.2017 г., в мотивите си изобщо не го е обсъдил. Изразяват несъгласие и с извода на решаващия състав, че липсват данни да са обжалвали прекратяването на членството си пред Националното събрание в съответствие с чл. 22, ал. 3 З. във връзка с §2 от ПЗР на ЗПП, като твърдят, че не са имали подобна възможност, доколкото не са били уведомени нито за насроченото заседание на Националния съвет, нито за взетото решение за изключването им, а освен това – първото Национално събрание на партията след изключването им е било проведено едва на 22.04.2017 г., като на същото те не са били допуснати до участие. В касационната жалба са изложени подробни съображения и в подкрепа на твърдението за допуснати нарушения на Устава и на закона при свикването и провеждането на заседанието на Националния съвет на партията от 01.03.2017 г., на което са взети атакуваните решения.
Ответникът по касация – Политическа партия „Български съюз за директна демокрация” – моли за оставяне на жалбата без уважение.
Върховна касационна прокуратура заявява становище за основателност на касационната жалба.
Върховен касационен съд - състав на Търговска колегия, Второ отделение, като прецени данните по делото и становищата на страните, приема следното:
Касационната жалба е подадена от надлежни страни, в рамките на преклузивния срок по чл. 18, ал. 1 ЗПП и е процесуално допустима, но разгледана по същество – е неоснователна.
За да впише поисканите със заявление на Председателя на Политическа партия „Български съюз за директна демокрация“ промени – изключване на лицата Н. К. К. и Г. В. В. като членове на Националния съвет на партията, Софийски градски съд е преценил посочените обстоятелства за надлежно осъществени. Този извод е направен с оглед представения протокол № 5 от заседание на Националния съвет на Политическа партия „Български съюз за директна демокрация“, на който е констатирано, че двама от членовете на посочения орган (настоящите касатори) са саботирали работата на партията, не са изпълнявали задълженията си като нейни членове и с действията си са уронвали името и авторитета й, поради което присъстващите членове на Националния съвет са взели единодушно решение за изключването им.
Регистърният съд е взел предвид, че в чл. 26, т. 3 от Устава на партията е предвидено единствено, че Националното събрание (което е върховният орган на партията) избира 10-те членове на Националния съвет, без обаче да е посочено чие е правомощието да освобождава членовете. Поради това решаващият състав се е позовал на разпоредбата на чл. 17, ал. 1 от Устава, според която членството в Политическа партия „Български съюз за директна демокрация“ се прекратява с изключване по решение, прието с консенсус на Националния съвет на партията при системно възпрепятстване на работата по постигане на целите на партията, като е счел, че изключването на член на партията, когато той е и член на нейн ръководен орган, автоматично води до изключването му и от състава на ръководния орган.
Съдът е констатирал, че изключените членове на Националния съвет са депозирали възражение срещу искането за вписване на това обстоятелство по партидата на партията, но не е обсъждал изложените от тях доводи и твърдения. С оглед препращащата норма на § 2 от ПЗР на ЗПП, съдебният състав е преценил за приложимо в случая правилото на чл. 22, ал. 3 З., според което, когато уставът предвижда изключването да става по решение на управителния съвет или на друг орган на сдружението, това решение може да се обжалва пред общото събрание. Отчетено е, че по делото липсват данни изключените членове да са оспорвали изключването си пред Националното събрание на партията, както и това, че в депозираното от тях възражение същите са оспорили компетентността на Националния съвет на партията да вземе решение за тяхното освобождаване, но не са направили възражения по основанията за освобождаването им.
Настоящият състав намира, че обжалваното решение е правилно.
Съгласно чл. 17, ал. 1 от Устава на Политическа партия „Български съюз за директна демокрация”, изключването на членовете на партията се извършва с решение на Националния съвет, прието с консенсус. В ал. 2 на същия член е предвидено, че решението за изключване подлежи на обжалване, без обаче да е указано по какъв ред и пред кого следва да бъде обжалвано. Поради това и предвид обстоятелството, че в Закона за политическите партии също липсва изрична регламентация относно обжалването на посоченото решение, този въпрос следва да бъде решен съобразно разпоредбите на Закона за юридическите лица с нестопанска цел, приложими по силата на препращащата норма на § 2 от ПЗР на ЗПП.
Според чл. 22, ал. 3 З., когато уставът предвижда изключването да става по решение на управителния съвет или на друг орган на сдружението, това решение може да се обжалва пред общото събрание. Такъв именно е и настоящият случай. Доколкото Уставът на Политическа партия „Български съюз за директна демокрация” предвижда, че изключването на членове на партията се извършва с решение на Националния съвет, т. е. с решение на орган на партията, то същото подлежи на обжалване пред нейния върховен орган – Националното събрание. Без да е изпълнена процедурата по обжалване на решението за изключване по посочения ред, регистърният съд, сезиран с искане за вписване на свързани с изключването обстоятелства по партидата на политическата партия, не може да вземе предвид релевираните пред него възражения на изключените членове.
Неоснователно е оплакването на касаторите, че не са имали възможност да обжалват решението за изключването си, тъй като не са били надлежно уведомени за проведеното заседание на Националния съвет от 01.03.2017 г., не им е връчен препис от изготвения на него протокол, както и поради това, че първото Национално събрание след изключването им е било проведено едва на 22.04.2017 г., като на същото те не са били допуснати до участие и не са могли да се защитят пред останалите членове на партията.
В разпоредбата на чл. 25, ал. 5 З. е установен преклузивен срок за оспорване решенията на орган на сдружението – един месец от узнаването им, но не по-късно от една година от датата на вземане на решението. В случая този срок е пропуснат. По твърдение на самите касатори, съдържащо се в депозираните от тях по ф. д. № 200/2016 г. на СГС, VІ-14 състав молба от 14.03.2017 г. и възражение вх. № 33907 от 15.03.2017 г., същите са узнали за решението на Националния съвет за изключването им на 13.03.2017 г. Преценен от посочената дата, едномесечният срок по чл. 25, ал. 5 З. за оспорване на това решение пред Националното събрание е изтекъл на 13.04.2017 г. Видно от представените с касационната жалба 2 бр. възражения, касаторите са оспорили решението на Националния съвет за изключването си едва на 22.04.2017 г., т. е. след изтичането на установения в закона срок. Поради това, заявените от тях доводи за недопускането им до Националното събрание, проведено на 22.04.2017г., са без значение за спора. Такива са и доводите, относими към редовността на проведеното на 01.03.2017г. заседание на Националния съвет и законосъобразността на взето на него решение за изключване на двамата касатори. Същите биха подлежали на обсъждане само при надлежно сезиране на Националното събрание, каквото в случая не е налице.
С оглед изложените съображения, постановеното от Софийски градски съд решение за вписване на промени по партидата на Политическа партия „Български съюз за директна демокрация” – заличаване на касаторите като членове на Националния съвет на същата, е правилно и следва да бъде оставено в сила.

Така мотивиран, Върховен касационен съд, Търговска колегия, състав на Второ отделение
Р Е Ш И :

ОСТАВЯ В СИЛА постановеното от Софийски градски съд, Търговско отделение, VІ-14 състав решение от 12.04.2017 г. по ф. д. № 200/2016 г.
Решението не подлежи на обжалване.
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
ЧЛЕНОВЕ: