Ключови фрази
отмяна-нарушено право на участие * Отмяна на влязло в сила решение по чл. 303, ал. 1, т. 5 ГПК

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

Р    Е    Ш    Е    Н    И    Е

 

241

 

София, 16.04.2009 година

 

В  ИМЕТО  НА НАРОДА

 

            Върховният касационен съд на Република България,Второ гражданско отделение,в съдебно заседание на тринадесети април през две хиляди и девета година,в състав:

     ПРЕДСЕДАТЕЛ:Емануела Балевска

 ЧЛЕНОВЕ:Светлана Калинова

                                                                                            Здравка Първанова

при участието на секретаря Теодора Иванова

и в присъствието на прокурора

като изслуша докладваното от съдия Светлана Калинова

гражданско дело № 133 от 2008 година,образувано по описа на І ГО на ВКС, и за да произнесе взе предвид следното:

Производството е по реда на §1,ал.12 ПЗР на ГПК, обн. ДВ.бр.59/2007г.,в сила от 01.03.2008г. във вр. с чл.231,ал.1,буква”е” ГПК /отм./.

Образувано е по молбата на Н. Г. Н. ,действуващ в качеството си на ЕТ”Н” за отмяна на влязлото в сила решение,постановено на 21.09.2007г. по гр.д. №14608/2007г. по описа на Софийския районен съд,29 състав. Поддържа,че е бил лишен от възможността да участвува в производството по делото по смисъла на чл.231,ал.1,буква”е” ГПК/отм./,тъй като не е получил съобщение за съдебното заседание,проведено на 18.09.2007г.-призовката е била приложена към делото като връчена на основание чл.51,ал.4 ГПК/отм./,но предпоставките за прилагането на тази правна норма не са били налице.

Ответникът по молбата С. С. М. /Ковачева: изразява становище,че молбата е неоснователна по съображения,изложени в писмен отговор,подаден в срока по чл.232,ал.4 ГПК/отм.

Молбата за отмяна е подадена в срока по чл.232,ал.1 ГПК/отм./, отговаря на изискванията на 232,ал.2 ГПК/отм./ и е процесуално допустима.

Върховният касационен съд,като обсъди доводите на молителя във връзка с изложеното в молбата основание, и след преценка на основателността на изложените твърдения с оглед заявеното основание за отмяна,приема следното:

Съгласно разпоредбата на чл.231,ал.1,буква”е” ГПК/отм./ заинтересуваната страна може да иска отмяна на влязло в сила решение когато вследствие нарушаване на съответните правила е била лишена от възможността да участвува в делото или не е била надлежно представлявана,или когато не е могла да се яви лично или чрез повереник по причина на препятствие,което не е могла да отстрани. В случая нито една от тези хипотези не е налице.

В производството по гр.д. №14608/2007г. изпратената до Н. Г. Н. ,действуващ като ЕТ”Н” призовка на а. гр. С.,ул.”О”№6 е върната с отбелязване,че по сведения на С. Хр. Т. ,живуща на ул.”О”№6А в къща-близнак, лицето не се намира на посочения а. ,а къщата е необитаема. И тъй като този а. е посочен като а. на управление от лицето при упражняване на търговската му дейност и вписан като такъв в търговския регистър при СГС,ФО по ф.д. №2571/1992г.,на основание чл.51,ал.4 ГПК/отм./ съдът е приложил призовката към делото като надлежно връчена.

С молбата за отмяна се представят доказателства,че този а. е посочен от лицето и като постоянен,както и че за имота е сключен договор за заем за послужване,които обаче в случая са ирелевантни при извършването на преценка за наличие на твърдяното основание за отмяна, тъй като в случая от значение е дали лицето може да бъде открито на адреса с цел връчване на призовка. При връчването на призовки и съобщения по реда на ГПК се отразява констатация за фактическо,а не за правно положение,т.е. дали фактически лицето,до което е а. рана призовката, живее на адреса,респ. от този а. осъществява управлението на търговската си дейност,а не дали и на какво основание има правото на ползува имота. В случая призовката за съдебното заседание,проведено на 18.09.2007г. е оформена по предвидения в закона ред с оглед хипотезата на чл.51,ал.4 ГПК/отм./, който предвижда,че търговец,който е вписан в съответния регистър,се призовава на последния посочен в регистъра адрес. Връчващото призовки длъжностно лице е извършило надлежно отбелязване,че търговецът не се намира на адреса и къщата е необитаема, което сочи на трайно отсъствие и невъзможност за лично връчване. По този начин е установено,че търговецът е променил адреса си. Доказателства към датата на извършване на отбелязването промяната да е била надлежно вписана в търговския регистър не са представени,поради което следва да се приеме,че навадените в молбата доводи за допуснати нарушения на правилата по призоваването по смисъла на чл.231,ал.1, буква”е” ГПК/отм./ са неоснователни. Молителят не е бил лишен от възможността да участвува в производството по делото поради неспазване на процедурата по призоваване,а по причина неизпълнение на задължението си за вписване в търговския регистър на промяната в адреса на управление на търговското предприятие.

И тъй като не е налице и нарушаване на съдопроизводствени правила,което да е лишило страната от възможност да участвува в делото следва да се приеме,че подадената по реда на чл.231,ал.1,буква”е” ГПК /отм./ молба за отмяна е неоснователна и следва да бъде оставена без уважение.

По изложените по-горе съображения,Върховният касационен съд, състав на Второ гражданско отделение

 

Р Е Ш И :

 

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ МОЛБАТА на Н. Г. Н. ,действуващ в качеството на ЕТ”Н” за отмяна на основание чл.231,ал.1,буква”е” ГПК/отм./ на решението,постановено на 21.09.2007г. по гр.д. №14608/2007г. по описа на Софийския районен съд,29 състав.

 

Председател:

 

Членове: