Ключови фрази
Касационни дела по глава тридесет и трета НПК * грабеж * укриване на обвиняем

Р Е Ш Е Н И Е

Р Е Ш Е Н И Е

 

 

№  124

 

София, 01 март  2010 година

 

 

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

 

Върховният касационен съд на Република България, II наказателно     отделение, в съдебно заседание на 26 февруари, две хиляди и десета година, в състав:

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: Лидия Стоянова

          ЧЛЕНОВЕ: Юрий Кръстев

Теодора Стамболова

 

 

 

при участието на секретаря Кр. Павлова

и в присъствието на прокурора И. Чобанова

изслуша докладваното от председателя (съдията) Ю. Кръстев

наказателно дело № 581/2009 година.

 

 

 

Производството е по реда на чл. 423 и следващите НПК, и е образувано по искане на задочно осъдения С. Й. Д., понастоящем в затвора гр. Б. дол, за възобновяване по нохд № 478/2001 г./неправилно посочена в заявлението - 2004 г./, на Софийски градски съд. Има за предмет влязлата в сила присъда № 3/ 06.01.2004 г. Основанието за направеното искане, е по чл. 423, ал. 1 НПК – осъденият не е участвал в наказателното производство.

 

 

Представителят на Върховната касационна прокуратура счита, направеното искане за просрочено.

 

Върховният касационен съд, като обсъди доводите в искането, за да се произнесе, взе в пред вид следното:

 

С посочената влязла в сила присъда, изменена с решение № 439/11.02.2005 г., по внохд № 439/2004 г., на Софийски апелативен съд, 4-ти наказателен състав, молителят е бил признат за виновен в извършено престъпление по: чл. 199, ал. 1, т.т. 1 и 2, вр. чл. 198, ал. 1, вр. чл. 26, ал. 1, вр. чл. 2, ал. 2 НК и осъден на седем години лишаване от свобода; и по чл. 194 НК – с наказание от една година лишаване от свобода, определено общо наказание по реда на чл. 23 НК от седем години лишаване от свобода при „строг” първоначален режим, съгласно чл. 47 ЗИН, зачетено предварителното задържане, присъдени суми по предявените граждански искове, държавна такса и направени по делото разноски.

 

Върховният касационен съд счита, че искането на осъдения С. Д. , за възобновяване на производството по делото, на основание чл. 423 НПК, е неоснователно.

 

В посоченият текст от НПК, са посочени две кумулативни основания при наличието на които, може да допуснато възобновяване на наказателното производство: искането да бъде направено в шестмесечен срок от узнаването на влязлата в сила присъда и осъденият да не е участвал в наказателното производство срещу него.

 

От данните по делото не може да бъде установено точно, кога осъденият Д. е узнал за тази постановена и влязла в сила присъда. Затова, съставът на Върховния касационен съд приема, че молбата за възобновяване на наказателното дело е подадена в срок.

 

От друга страна обаче, осъденият Д. е знаел и е участвал в наказателното производство водено срещу него, за извършени престъпления от „общ” характер. Това участие се установява по безспорен начин от приложените на л. 30, 32-34, 35, 36-38, 39, 40, 97 от том 1, л. 29, 36, 47, 74-76, 112, 137 от том 2 на досъдебното производство, протоколи за привличане като обвиняем, за разпити и предявяване на събраните доказателства. Взета му е била и мярка за неотклонение.

 

Осъденият Д. е участвал и в съдебното производство.пълномощил е адвокат –, на 25.01.2002 г., след това адвокат Б, явявал се е лично в съдебни заседания на 08.02.2002 г. и на 01.07.2003 г., депозирал е молби за промяна в мярката му за неотклонение, получил е призовка за с.з. на 06.01.2004 г., но не се е явил без да е посочил уважителни причини за това. Данните по делото са, че лицето е в чужбина с неизвестен адрес, като в отговорите на всички компетентни държавни органи, не е посочен нов такъв.

 

С оглед на това, законосъобразно е бил назначен служебен защитник за С. Д. , делото разгледано и постановена присъда в негово отсъствие.

 

Следователно, осъденият Д. не може да се позовава на неучастие във воденото срещу него наказателно производство. Процедурата по чл. 254 НПК е била изпълнена, но той не се е явил в съдебно заседание без да посочи уважителна причина и се е укрил.

 

С оглед на всичко изложено, Върховният касационен съд прие, че не са налице основания, за възобновяване на производството, поради което направеното искане не следва да бъде уважено.

 

Водим от гореизложените съображения, Върховният касационен съд, състав на 2-ро наказателно отделение

 

 

Р Е Ш И :

 

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ искането на осъдения С. Й. Д., понастоящем в затвора гр. Б. дол, за възобновяване на наказателно дело № 478/2001 г., на Софийски градски съд.

 

 

 

Председател :

 

Членове: