Ключови фрази
Управление на МПС в срока на изтърпяване на наказание лишаване от право на управление на МПС, след като деецът е наказан за същото деяние по административен ред * административно наказание по чл. 78а НК

Р Е Ш Е Н И Е

№ 593

гр. София, 31 януари 2013 г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

ВЪРХОВЕН КАСАЦИОНЕН СЪД на Република България, Наказателна Колегия, първо наказателно отделение, в публичното съдебно заседание на десети декември, две хиляди и дванадесета година в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: Ружена Керанова
ЧЛЕНОВЕ: Николай Дърмонски
Красимир Шекерджиев

при участието на секретаря Даниела Околийска и прокурора Мадлена Велинова, като разгледа докладваното от съдия Шекерджиев КНД №1698 по описа за 2012 г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството пред ВКС е по реда на чл.420 и сл. НПК и е било образувано по искане на Главния прокурор на Република България за възобновяване на НОХД №209/2012 г. по описа на Районен съд- гр. Силистра.
С определение №240 от 29.02.2012 г., постановено по посоченото дело е било одобрено по реда на 382, ал.7 НПК споразумение, сключено между защитата на подсъдимия Г. Е. Д. и прокурор при Районна Прокуратура- гр. Силистра, с което подсъдимият е признат за виновен в извършване на престъпление по чл.343в, ал.2, във вр. с чл.26 НК като му е наложено наказание „пробация” с пробационни мерки- „задължителна регистрация на настоящ адрес” за срок от шест месеца, „задължителни периодични срещи с пробационен служител” за срок от шест месеца и „поправителен труд по месторабота, включващ удръжки от трудовото му възнаграждение” за срок от шест месеца.
В искането се поддържа, че неправилно със съдебния акт на осъдения Д. е било наложено наказание „пробация”, тъй като са били налице основанията за освобождаването му от наказателна отговорност по реда на чл.78а НК.
Предлага се след като наказателното производство бъде възобновено делото да бъде върнато на първостепенния съд за ново разглеждане.
Представителят на ВКП, в хода на касационното производство, поддържа искането и предлага то да бъде уважено.
Осъденият Д., редовно уведомен за касационното съдебно заседание не се явява и не взима становище по искането.
Върховният касационен съд, след като обсъди доводите на страните и извърши проверка на основанията за възобновяване по чл.422 НПК намери за установено следното:

Искането за възобновяване е основателно.

С атакуваното по реда на възобновяването определение, постановено по НОХД №209/2012 г. по описа на Районен съд- гр. Силистра, съдът на основание чл.382, ал.7 НПК е одобрил споразумение, сключено между защитата на осъдения Д. и прокурор при Районна Прокуратура- гр. Силистра, с което страните са споразумели на подсъдимия за извършено престъпление по чл.343в, ал.2, във вр. с чл.26, ал.1 НК да бъде наложено наказание „пробация”.
С този съдебен акт първостепенният съд е допуснал нарушение на закона, защото е одобрил сключеното между държавното обвинение и защитата на привлеченото към наказателна отговорност лице споразумение, с което му е наложено едно от наказанията, предвидени в разпоредбата на чл.37 НПК, а не го е освободил от наказателна отговорност по реда на чл.78а НК и не му е наложил административно наказание.
Видно от материалите по делото по отношение на Д. са били налице всички основания за приложение на чл.78а НК, като той към инкриминирания период е бил пълнолетен, неосъждан, няма данни да е бил освобождаван от наказателна отговорност по реда на обсъждания законов текст и по отношение на него не са налице нито една от хипотезите, препятстващи освобождаването от наказателна отговорност и налагането на административно наказание, предвидени в чл.78а, ал.7 НК.
Приложението на чл.78а НК е задължително, когато са налице предпоставките за това и налагането на наказание, с което е приключило водено наказателно производство е винаги незаконосъобразно, когато са били налице предпоставките извършителят на престъплението да бъде освободен от наказателна отговорност.
В случая е било допуснато съществено нарушение на материалния закон, като съдът е одобрил сключеното между представител на прокуратурата и защитника на Д. споразумение, като това нарушение е последващо друго такова, осъществено от страна на прокуратурата, която на фазата на досъдебното производство е преценила, че делото трябва да се развие по реда на глава ХХІХ НПК, а не по този предвиден в глава ХХVІІІ НПК.
Ето защо касационната инстанция прие, че искането е основателно, приключилото наказателно производство трябва да бъде възобновено, а делото върнато на прокуратурата за изготвяне и внасяне на предложение по глава ХХVІІІ НПК за освобождаване на Г. Д. от наказателна отговорност и определянето му на административно наказание.

Така мотивиран, Върховният касационен съд, първо наказателно отделение
Р Е Ш И :

ВЪЗОБНОВЯВА НОХД №209/2012 г. по описа на Районен съд- гр. Силистра.
ОТМЕНЯ определение №240 от 29.02.2012 г, постановено по НОХД №209/2012 г. по описа на Районен съд- гр. Силистра.
ВРЪЩА делото на РП- [населено място] за изпълнение на процедурата по глава ХХVІІІ НПК.
Решението не подлежи на обжалване.

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЧЛЕНОВЕ: 1. 2.