Ключови фрази
Искане за възобновяване на наказателно дело от Главния прокурор на РБ * причиняване на смърт в транспорта * пияно състояние


3



Р Е Ш Е Н И Е

№ 603

София, 10 януари 2011 година


В ИМЕТО НА НАРОДА


Върховният касационен съд на Република България, трето наказателно отделение, в съдебно заседание на втори декември две хиляди и десета година, в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: Елияна Карагьозова
ЧЛЕНОВЕ: Красимир Харалампиев
Кети МАРКОВА
при участието на секретаря Ив.Илиева
и в присъствието на прокурора Кр.КОЛОВА
изслуша докладваното от председателя (съдията) Елияна Карагьозова
дело № 639/2010 година

Производството е образувано на основание искане на Главния прокурор на Република България за възобновяване на нохд № 2491/2010г. на Районен съд-Варна,отменяване на постановеното по него определение от 21.05.2010г. и връщане на делото за ново разглеждане от друг състав.
Представителят на Върховната касационна прокуратура поддържа искането по изложените в него съображения за нарушения по чл.348,ал.1 т.1,2,3 НПК.
Осъденият Р. С. Р. не се яви в съдебно заседание.Становище по искането не е представил.
Върховният касационен съд,за да се произнесе съобрази следното:
С определение от 21.05.2010г. по нохд № 2491/2010г. В. районен съд,37 състав е одобрил споразумение за решаване на делото в досъдебното производство между прокурор от РП-Варна и защитника на обвиняемия Р. С. Р.,с което обвиняемият е признат за виновен в извършване на престъпление по чл.343а,ал.1 б.”в”,пр.1 вр.с чл.343,ал.3 вр.с чл.343,ал.1 „б” пр.2 вр.с чл.55,ал.1 т.2 б.”б” НК и му е наложил наказание ПРОБАЦИЯ със следните пробационни мерки: задължителна регистрация по настоящ адрес за срок от ДВЕ ГОДИНИ ,задължителни периодични срещи с пробационен служител за срок от ДВЕ ГОДИНИ и поправителен труд с продължителност ЕДНА ГОДИНА при 15 % удръжка от трудовото му възнаграждение.
На основание чл.343 г НК,на обв.Р. а наложено и наказание ЛИШАВАНЕ ОТ ПРАВО ДА УПРАВЛЯВА МПС за срок от ШЕСТ МЕСЕЦА.
Определението,с което е одобрено споразумението има последиците на влязла в сила присъда съгласно чл.383,ал.1 НПК и не подлежи на касационна проверка.
Искането е процесуално допустимо,изготвено от легитимна страна,в сроковете по чл.421,ал.1 НПК, а разгледано по същество е ОСНОВАТЕЛНО:
Определението е постановено при допуснати съществени нарушения по чл.348,ал.1-3 НПК,същото противоречи на закона и морала.
От материалите по делото-разпит на всички свидетели-пострадалите деца,както и полицейските служители е видно,че по време и след транспортното произшествие,обвиняемият е имал поведение на човек употребил алкохол-миришел на алкохол,движенията му не били координирани,залитал.От неговите обяснения и показанията на разпитаните лица е установено,че той е посетил местната дискотека,където е престоял за времето от 00.00ч до около 0.3 ч.след полунощ,и е употребил алкохол.Установено е също така,че на обвиняемия е било предложено да бъде изследван с технически апарат”Дрегер” ,за установяване наличие на алкохол,както и медицинско изследване в медицинско заведение.Събрани са гласни доказателства,че той отказал да бъде изследван,както с техническото средство,така и в медицинско заведение.
При данните за употреба на алкохол предхождащ инкриминираното деяние,органите на досъдебното производство е следвало да извършват разследване на това обстоятелство и преценка дали извън установените нарушения по ЗДвП не е налице и квалифициращия признак „пияно състояние”. В този смисъл не са изпълнени изискванията на чл.13 НПК за вземане на всички мерки за разкриване на обективната истина.
Изясняването на това обстоятелство е съществено предвид правилната квалификация на деянието,при което са пострадали три непълнолетни лица.
Съдът не е съобразил изложеното и е одобрил споразумението в нарушение на чл.348,ал.1 т.1,2 НПК.
На следващо място,с одобреното споразумение,съдът е определил наказанието при условията на чл.55 НК.Приложението на последната разпоредба е само възможност,а не задължително условие.В този смисъл, при оценката на доказателствата, съдът не е отчел съдебното минало на обвиняемия.Видно от справката за съдимост/л.91/,той е осъждан многократно,като деянието предмет на настоящето дело е извършено в изпитателния срок по чл.66,ал.1 НК определен по нохд № 4999/2007г. на РС -Варна.Налице са и множество административни наказания по ЗДвП,което сочи,че Р. е системен нарушител на правилата за движение по пътищата.
Изложените обстоятелства не са взети предвид от съда,който не е извършил внимателна преценка,както на фактическите данни по делото,така и на тези обуславящи справедливостта на наказанието в светлината на чл.35 и чл.36 НК.
Като не е съобразил изложеното и е одобрил внесеното в съда споразумение по процедурата по глава 29 НПК и е прекратил наказателното производство,районният съд е допуснал съществено нарушение по смисъла на чл.422,ал.1 т.5 вр.с чл.348,ал.1 т.1,2,3, НПК,което обуславя отменяване на съдебния акт по реда на възобновяване на делото и връщането му за ново разглеждане.
Воден от тези мотиви и на основание чл.425,ал.1 т.1 НПК Върховният касационен съд,трето наказателно отделение



Р Е Ш И:

ВЪЗОБНОВЯВА нохд № 2491/2010г. по описа на Районен съд-Варна,ОТМЕНЯВА постановеното по него определение от 21.05.2010г. и ВРЪЩА делото на същия съд за ново разглеждане от друг състав от стадия на разпоредителното заседание.
РЕШЕНИЕТО не подлежи на обжалване.



ПРЕДСЕДАТЕЛ:

ЧЛЕНОВЕ: