Ключови фрази
Касационни дела по глава тридесет и трета НПК * основателност на искане за възобновяване

Р Е Ш Е Н И Е

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

366

 

София, 26 септември 2009 год.

 

В   И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

 

            Върховният касационен съд, наказателна колегия – първо отделение, в съдебното заседание на двадесет и трети септември две хиляди и девета година и в състав:

 

                                                               Председател: Иван М.Недев

                                                                          Членове: Капка Костова

                                                                                           Блага Иванова

 

при секретар Румяна Виденоваа ...……………    и с участието

на прокурора Антони Лаков  ................ изслуша докладваното

от съдията Иван М. Недев ………………………  наказателно дело № 359/2009 год.

            Производството е по Глава ХХІІІ – Възобновяване на наказателните дела, по искане на осъдения Р. М. Ч. на основание чл.422,ал.1,т.5 във вр. с чл.348,ал.1,т.2 и т.3 НПК за възобновяване на нохд 2130/2007г. на РС-София. Съображенията са, че при разглеждане на делото и постановяване на присъдата са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила – липсват доказателства по делото, че е получил обвинителния акт в законния срок; допуснато е неконституирана с. да изразява становища по делото; доказателствата не са преценявани задълбочено, а наказанието е явно несправедливо без да се аргументира това оплакване.

Повереникът на частния обвинител и граждански ищец е на становище, че искането е неоснователно, в какъвто смисъл е и позицията на прокурора.

След преценка доводите и становищата на страните и проверка материалите по делото ВКС, І-во н.о. в настоящия състав намира:

С влязлата в сила на 29.ІV.2009г. присъда от 23. ХІ.2007г. по нохд 2130/2007г. на РС-София подсъдимия Р. М. Ч. е признат за виновен и осъден по чл.131а,предл.ІІ-ро във вр. с чл.129,ал.2 и ал.1, чл.29,ал.1,б.”б„ и чл.54 НК на 3(три) години лишаване от свобода при първоначален строг режим за това, че на 21.V.2005г., при условията на опасен рецидив, в София причинил на Ал. Д. средна телесна повреда – счупване на челюстта, което довело да трайно затруднение на дъвченето и говоренето; осъден е да заплати на Д. 7000лв., обезщетение за неимуществени вреди ведно със законните последици.

Доводите за допуснати съществени нарушения на процесуалните правила са не само неоснователни, но и несъстоятелни – в с.з. на 17.V.2007г., протокола на л.51-л.58 от нохд 2130/07г на СРС подсъдимият и защитата му са коментирали обвинителния акт и в детайли, поради което и очевидно неоснователно е оплакването, че правото на защита на подсъдимия е ограничено, защото не бил получил обвинителния акт.

Неоснователно е и оплакването, че са ограничени негови процесуални права с изразените становища на пълномощника на пострадалия преди конституирането му като с. в процеса. Първо, тези изявления не касаят съществото на делото и второ – няма законна пречка пострадалият да бъде представляван в процеса от надлежно упълномощен адвокат, което и в случая е станало.

И третото съображение не намира опора в материалите по делото – решението е взето по вътрешно убеждение, основано на закона и обективното, всестранно и пълно изследване на всички обстоятелства, които имат значение за правилното решаване на делото. Между впрочем, в искането не се и сочи в какво се и състои нарушението.

Неоснователно е и оплакването за явна несправедливост на наложеното наказание – в случая не е налице очевидното несъответствие между наложеното на подсъдимия наказание и извършеното от него престъпление.

По тези съображения и на основание аргумент за обратното на чл.425,ал.1 НПК съдът

 

 

Р Е Ш И:

 

 

Оставя без уважение искането на осъдения Р. М. Ч. за възобновяване на нохд 2130/2007г. на РС-София.

Решението не подлежи на обжалване.

 

 

Председател:

 

Членове: