Ключови фрази
Касационни дела по глава тридесет и трета НПК * групиране на наказания * основание за възобновяване на наказателното дело * Касационни дела по глава тридесет и трета НПК

Р Е Ш Е Н И Е

Р Е Ш Е Н И Е

 

 

 88

 

София, 22 февруари  2010 година

 

 

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

 

Върховният касационен съд на Република България, II наказателно     отделение, в съдебно заседание на 17 февруари, две хиляди и десета година в състав:

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: Лидия Стоянова

          ЧЛЕНОВЕ: Юрий Кръстев

Татяна Кънчева

 

 

при участието на секретаря Кр. Павлова

и в присъствието на прокурора Ат. Гебрев

изслуша докладваното от председателя (съдията) Ю. Кръстев

наказателно дело № 734/2009 година.

 

 

Делото е образувано по направено искане на Главния прокурор на Република България, за възобновяване на внчд № 592/2009 г., на Окръжен съд гр. П.. Предмет на същото е влязлото в сила решение № 202/13.10.2009 г., в частта с която е потвърдено определение по чнд № 1292/2009 г., на Пазарджишкия районен съд, относно определяне типа на пенитенциарното заведение и първоначалния режим на изтърпяване на наложените наказания лишаване от свобода.

 

Представителят на Върховната касационна прокуратура поддържа искането, на изложеното в него основание.

 

Защитникът на осъдения изразява становище, че искането не следва да бъде уважено.

 

Върховният касационен съд, след като обсъди доводите в искането на Главния прокурор и обстоятелствата по делото, за да се произнесе съобрази следното:

 

Районният съд гр. П., с определение № 492/ 13.07.2009 г., по чнд № 1292/2009 г., по реда на чл. 306, ал. 1, т. т. 1 и 3 НПК и на основание чл. 25, ал. 1, вр. чл. 23 ал. 1 НК, е групирал наказанията наложени на осъдения И. Й. К. , определил е да изтърпи наказанията лишаване от свобода в затворническо общежитие „открит” тип, както и „общ” първоначален режим.

 

С посоченото въззивно решение на Пазарджишкия окръжен съд, определението е било потвърдено изцяло и е влязло в законна сила на 13.10.2009 г.

 

При установените данни по делото, искането за възобновяване в посочените части се явява основателно. Определението на Пазарджишкия районен съд и решението на Окръжен съд Пазарджик, са постановени при съществено нарушение на закона – чл. 348, ал. 1, т. 1 НПК. Нарушени са разпоредбите на чл. 60, ал. 1 и чл. 61, т. 2 ЗИНЗС, тъй като съдът не е определил за изтърпяване на наказанията затворническо общежитие от „закрит” тип и „строг” първоначален режим, както са изискванията в случая на закона.

 

Съгласно чл. 59, ал. 1 ЗИНЗС, само осъдените за първи път на лишаване от свобода до пет години за умишлени престъпления, както и осъдените за извършени престъпления по непредпазливост се настаняват в затворнически общежития от „открит” тип и се поставят при общ първоначален режим – чл. 61, т. 3 ЗИНЗС.

 

Всички останали лишени от свобода, които не са осъдени за първи път, вкл. рецидивистите по смисъла на § 3 от ДР на ЗИНЗС се изпращат в затворнически общежития от „закрит” тип при „строг” режим на изтърпяване – чл. 60, ал. 1 и чл. 61, т. 2 ЗИНС.

 

С факта на осъждането по нохд № 122/2009 г., на наказание лишаване от свобода, включително и за престъпление извършено след влизане в сила на присъдите по нохд №№ 1549/2004 г. и 2013/2007, на Районен съд Пазарджик, осъденият К. несъмнено попада в категорията по чл. 60, ал. 1 ЗИНЗС. С окончателния съдебен акт по нохд № 122/2009 г., по което въззивният съд се е поизнесъл след влизане в сила на ЗИНЗС и най – вече с атакуваното определение по чнд № 1292/2009 г., съдът незаконосъобразно го е поставил в приложното поле на чл. 59, ал. 1 ЗИНЗС и от там неправилно е определил и „общ” режим на изтърпяване съгласно чл. 61, т. 3 ЗИНЗС. Законът не изисква предходното наказание, ако има такова, да е изтърпяно ефективно. Щом има наложено преди това наказание лишаване от свобода, чиито последици не са заличени, при постановяване на следваща присъда с ефективно лишаване от свобода към осъденият следва да се прилагат разпоредбите на чл. 60, ал. 1 и чл. 61, т. 2 ЗИНЗС.словното наказание по нохд № 1549/2004 г. предшествува ефективните наказания по нохд № 122/2009 г. След като при последното групиране то е станало изпълнимо, следва да се изтърпи също в затворническо общежитие от „закрит” тип и при „строг” режим. Това е така защото, лицето има качеството на осъден и за престъпление което е извършило след като и преди това му е било наложено наказание лишаване от свобода.

С оглед на това, настоящият съдебен състав счита, че допуснатото нарушение на закона е съществено по смисъла на чл. 348, ал. 1, т. 1 НПК и е основание за отмяна по реда на възобновяването на определението, на Пазарджишкия районен съд и решението на Окръжен съд Пазарджик в посочените части и делото върнато на първоинстанционният съд за ново разглеждане, от стадия на съдебното заседание.

 

По гореизложените съображения и на основание чл. 425, ал. 1, т. 1 НПК, съставът на второ наказателно отделение при Върховния касационен съд

 

Р Е Ш И :

 

О Т М Е Н Я по реда на възобновяването, влязлото в сила определение № 492/13.07.2009 г., постановено по чнд № 1292/2009 г., на Пазарджишкия районен съд, наказателен състав, потвърдено с въззивно решение № 202/13.10.2009 г, по внчд № 592/2009 г., на Окръжен съд Пазарджик, в ЧАСТТА относно определяне на типа пенитенциарно заведение и първоначалния режим на изтърпяване на наказанията лишаване от свобода от осъдения И. Й. К.

 

В Р Ъ Щ А делото на Пазарджишкия районен съд, за ново разглеждане от друг състав, от стадия на съдебното заседание.

 

 

Председател:

 

 

Членове: