Ключови фрази
Причиняване на смърт в транспорта в пияно състояние * споразумение * конституиране на пострадал като граждански ищец и частен обвинител


1

Р Е Ш Е Н И Е

№ 191

гр. София 16 април 2010 г.
в името на народа
Върховният касационен съд на РБ, трето наказателно отделение в открито съдебно заседание на двадесет и трети март, две хиляди и десета година, в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: Борислав Ангелов
ЧЛЕНОВЕ: Кети Маркова
Цветинка Пашкунова
с участието на прокурора Николай Любенов
и при секретаря Иванка Илиева,
разгледа докладваното от съдията Борислав Ангелов
наказателно дело № 99/2010 година.
Производството е образувано по искане на Главния прокурор за възобновяване на нохд № 3983/09 год. на Софийски градски съд и отмяна на постановеното по него определение от 01.12.2009 год., с което съдът е одобрил споразумение между представител на прокуратурата и защитата на подсъдимия Г. Д. Е. и делото се върне за ново разглеждане от друг състав на съда.
В искането като касационно основание за проверка на определението е посочено нарушение на процесуалния закон при неговото постановяване.Нарушението се изразява в това, че след като съдията-докладчик е дал указание да бъде изискано удостоверение за наследниците на пострадалия по делото и то е било изпълнено, не са призовани за проведеното първо по делото заседание.С това е нарушено правото на наследниците на участват в съдебната фаза на наказателното производство.Допуснато нарушение е съществено, поради което се иска да възобнови делото и отмени цитираното определение.
Прокурорът поддържа искането по изложени в него съображения.
Защитата на осъдения Г. Е., е на становище за неоснователност искането.Преди даване ход на делото е постигнато споразумение , а в чл.253 са посочени кои са страните в процеса.
Искането е основателно.
Определението е постановено в нарушение на чл.348 ал.1, т.2 НПК.С разпореждането си от 27.10.2009 год. съдията-докладчик по нохд № 3983/2009 год. е дал указание да бъде изискано удостоверение от СО-район „Възраждане” за наследниците на пострадалия по делото, за евентуалното им конституиране като частни обвинители и граждански ищци.То е било получено и огласено в проведеното съдебно заседание на 02.12.2009 год.Въпреки становището на защитата на подсъдимия и прокурора да не се дава ход на делото, без редовно призоваване на наследниците на пострадалия, съдът не се е произнесъл по това обстоятелство.Вместо това е дал почивка за изготвяне на споразумение между прокурора и защитата, дал е ход и споразумението е било одобрено в това съдебно заседание, а делото прекратено.
Като не са призовавани наследниците на пострадалия, съдът е нарушил техните права по чл.255 ал.1 НПК, като не ги е уведомил за датата за насроченото съдебно заседание.Режимът на прекратяване на наказателното производство със споразумение, след образуване на съдебното производство при внесен обвинителен акт, е различен от този за прекратяване на същото, непосредствено след приключване на разследването.В случая у приложима разпоредбата на чл.384 ал.3 НПК, според която споразумението се одобрява само след съгласието на всички страни.Това е преклудирана възможност на пострадалия за встъпване като страна в процеса, което налага съдът да му даде възможност с оглед на процесуалния закон да участва като страна в процеса, в качеството си на частен обвинител по чл.82 НПК и граждански ищец по чл.84 НПК.А принципното положение по чл.15 ал.4 НПК задължава съдебните органи не само да разяснят на гражданите, които участват в наказателното производство за техните процесуални права, но и им дадат възможност реално да ги упражняват.
Разглеждайки делото без да изпълни посочените задължения, с одобряването на споразумението, решаващия съд изцяло е ограничил правата на наследниците на пострадалия да участват в процеса, възможността да се конституират като страна и да изразят волята си за сключване на споразумението.
Това е основание посочените нарушения да се квалифицират като съществени по смисъла на чл.352 ал.1, т.3, вр. с чл.352 ал.1, т.2 НПК, както и за отмяна на съдебния акт по реда на възобновяването и връщане на делото за ново разглеждане.
По тези съображения и на основание чл.425 ал.1, т.1 НПК, Върховният касационен съд на РБ, в състав на ІІІ н.о.,

Р Е Ш И :

ВЪЗОБНОВЯВА нохд № 3983/2009 год. на Софийски градски съд, НО-2-ри с-в като ОТМЕНЯВА постановеното по него определение от 02.12.2009 год., с което съдът е одобрил споразумение между представител на градската прокуратура и защитата на подсъдимия Г. Д. Е., по силата на което се е признал за виновен да е извършил престъпление по чл.343 ал.1, б.”в”, вр. с чл.342 ал.1, пр.3 НК и му е наложено наказание „пробация” със съответните пробационни мерки, като е лишен и от право да управлява МПС за срок от една година.Връща делото за ново разглеждане от друг състав на съда от стадия на подготвителни действия за разглеждане на делото в съдебно заседание по чл.257 НПК.
Решението е окончателно.


ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЧЛЕНОВЕ: