Ключови фрази
Установителен иск * правоприемство * преобразуване на кооперации * ревандикационен иск * установяване право на собственост


2

Р Е Ш Е Н И Е

N 1016/09

София , 18.07.2011 година

В ИМЕТО НА НАРОДА

ВЪРХОВНИЯ КАСАЦИОНЕН СЪД на РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ , ПЪРВО отделение в открито съдебно заседание на петнадесети декември , две хиляди и девета година в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: Жанин Силдарева
ЧЛЕНОВЕ: Костадинка Арсова
Бонка Дечева



При участието на секретаря Даниела Никова като разгледа докладваното от съдия Костадинка Арсова гр.д. N 4327 по описа за 2008 година и за да се произнесе взе предвид следното:



Производството е по чл. 291 и сл. ГПК.
[фирма] в несъстоятелност, представлявана от синдика Г. Г. и адв. Ст. Г. е подала касационна жалба срещу решение № 107 от 8.07.2008 г. по гр.д. № 764 от 2007 г. на Пловдивския апелативен съд като счита, че същото е неправилно и необосновано и са налице условията по чл.281, т.3 от ГПК. Посочва, че неправилно е отхвърлен иска й за собственост срещу Централен кооперативен съюз за два броя недвижими имоти , ведно с извършеното върху тях застрояване с производствени сгради , както и движими вещи .
Ответника Централен кооперативен съюз е депозирал отговор , в който излага съображения за недопускане на касационната проверка.
С определение № 104 /08 от 3.12.2008 г. по гр.д. № 4327 от 2008 г. на Върховния касационен съд, Четвърто гражданско отделение е допусната касационна проверка на решението на Пловдивския апелативен съд при условията на чл.280, ал.1, т.3 ГПК по материално правния въпрос за притежаваните имуществени права върху активите , предадени от кооперацията на междукооперативното предприятие и транслативното вещно- правно действие на протокола за преобразуване на кооперативните и междукооперативните предприятия, в които участват кооперациите в дружества съгласно чл. 52 и 53 от Закона за кооперациите.
Касираното решение е постановено по искова молба на [фирма] в несъстоятелност срещу Ц. к. с., с която са предявени в субективно съединение два иска:
положителен установителен иск за собственост за
- недвижим имот с площ от 15 773 кв.м. ,съставляващо парцел ІІ , в кв.1 , находящ се в землището на [населено място] трап , община “Р.”, Пловдивска област заедно с изградените в него сгради:
- склад за готова продукция, жилищна сграда, сграда сушилня, склад-навес, сграда в автоклавно отделение, склад за саламурени гъби , сграда-парова централа , стоманен навес , заводска лаборатория, сграда за мазут, дворна тоалетна, преддверие с хладилни камери, склад “Г.”, дърводелска работилница, сграда за счетоводството, помещение за обеззаразяване;
- 24 броя движими вещи
и осъдителен ревандикационен иск за недвижим имот , находящ се в землищата на [населено място] село и [населено място] конаре с площ от 65 691 дка, община “С.” , П. област , от които:
- компостна площадка с площ от 41 491 дка, находяща се в землището на [населено място] село, местността “С. л.” , представляваща парцел L. , от кв.20 ведно с изградените в нея сгради:
- камера за компост, помещение за обеззаразяване ; пастьоризационна камера, склад, метален навес № 1 и метален навес № 2;
- 24 броя движими вещи;
-терен с площ от 24 200 дка , находящ се в землището на [населено място] село , местността “Б.”, представляващ парцел ІІІ от кв.28 ведно с изградените в него сгради:
- техническа работилница , навес с битова част .
С исковата молба е поискано прилагането на правната последица на чл.431, ал.2 ГПК по отношение на констативните нотариални актове №№ 179, т.03, рег. № 10721, н.д. № 509 от 2001 г. н.а. № 1, т.01, рег. № 04166, н.д. № 187 от 2001 г. , с които се е снабдил Ц.. Претендирал е придобиването на правото на собственост на деривативно основание, а именно правоприемство от ВТО” “Б.” , което е създадено като междукооперативно предприятие през 2000 г.
Пловдивския апелативен съд е намерил, че исковете са неоснователни като е развил следните съображения:
Кооперативно предприятие КПП”Б. г.”/“П.”/ в гара “Т. К.” е възникнало с решение № 4/18 от 9.02.1966 г. на ИК на Ц. по предложение на “Б.”, СП”Г.” и О.” П.” на база консервно предприятие към О., [населено място] , гара “Т. К.” . В това решение е посочено, че предприятието се създава с участието на О.”П.” и СП”Г.”.
С решение № 1583 от 24.12.1970 г. на ИК на Ц. се обособява считано от 1.01.1971 г. междукооперативното предприятие СП”Б.” включващо КПП”Б. г.”, КПП”Б.” , [населено място] и Г., с. “К.”, Р..
С т.5, б.””б” решение от 28.06.1991 г. на УС на Ц. е извършено организационно преустройство и образуване на кооперативни предприятия със статут на юридически лица , считано от 1.07.1991 г. , включително и “Българска гъба” , със седалище гара “Т. К.” и предмет на дейност гъбосъбиране и се образува на база клона на О.”Б.”. Предприятията поемат активите и пасивите и правата и задълженията по сключените договори.
С решение от 21.12.1995 г. на УС на Ц. се образува кооперативна групировка “Б.” , включваща КП”Б. г.” като става универсален правоприемник на образувалите я кооперативни предприятия и приема по баланса към 1.01.1996 г. активите и пасивите и правата и задълженията по сключените договори.
С решение от 5.09.2000 г. от ВТО”Б.” се отделя [фирма] със статут на търговско дружество по баланса на поделението на гара “Т. К.” което е негов правоприемник към 5.09.2000 г. Едноличен собственик на капитала е Ц. и правата на собственост се упражняват от Общото събрание на съюза. То е вписано с решение № 5173 от 20.09.2001 г. по ф.д. № 1926 от 2001 г. като Еднолично търговско дружество.
Изслушани са заключенията на в.л. Б. М. Г.- техническа експертиза, в.л. З. Й. Г. –техническа експертиза, счетоводна експертиза, включваща в.л. Н. М. Г. като няма спор,че претендираните недвижими вещи и движими такива са включени в активите и пасивите на ищец “ [фирма] в несъстоятелност.
При тези данни Пловдивския апелативен съд е намерил, че техен собственик е Централен кооперативен съюз, тъй като от една страна при образуването на предприятието е действал Закона за кооперативните организации и съгласно чл.76 от същия основните и оборотни средства са собственост на кооперативната организация, която го е създала. Действително към датата на образуването на кооперативното предприятие “Б. г.”, което е станало на 28.06.1991 г. все още е действал чл.76 от Закона за кооперативните организации, който е отменен на 3.08.1991 г. /Д.в. бр. 63 от 3.08.1991 г./ С оглед на този факт основан на закона е извода на Пловдивския апелативен съд ,че основните и оборотните средства на предприятието са собственост на кооперативната организация, която го е образувала и върху тези средства предприятието не придобива право на собственост , а има право на само на стопанисване.
По силата на § 4 от ПЗР на новият ЗК - обн. в ДВ, бр. 113/28.12.1999г., в 9-месечен срок от влизане на закона в сила, кооперациите и кооперативните съюзи са длъжни да преобразуват кооперативните и междукооперативните предприятия, в които участват, в търговски дружества съгласно чл. 52 и 53 ЗК. Касае се до императивна норма, неспазването на която води до прекратяване на непреобразуваните правни субекти - кооперативните и междукооперативните предприятия, които не се преобразуват и не се впишат като търговски дружества по § 4, се прекратяват по право - § 5, ал. 2 ПЗР на ЗК. Въз основа на този нормативен акт е извършено преобразуване на “Б. г.” с решение на ОС на Ц. на 5.09.2000 г. , като е обособено кооперативно предприятие със статут на търговско дружество – еднолично търговско дружество с ограничена отговорност. Едноличен собственик на капитала е Ц. и той упражнява правата си на собственост чрез Общото събрание на Ц. к. с.. Пловдивския апелативен съд правилно приема, че след като Ц. е принципал и е собственик на капитала на дружеството.
Направените изводи от Пловдивския апелативен съд са правилни и решението следва да се остави в сила.
Поради тези съображения , Върховния касационен съд, Първо отделение

Р Е Ш И :
ОСТАВЯ в сила решение № 107 от 8.07.2008 г. по гр.д. № 764 от 2007 г. на Пловдивския апелативен съд.
РЕШЕНИЕТО е окончателно.

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

ЧЛЕНОВЕ: