Ключови фрази
Касационни дела по глава тридесет и трета НПК * определяне на типа затворническо заведение и режим на изтърпяване на наказание

Р Е Ш Е Н И Е

                               Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

                                                   №   92

 

                 гр. София, 16 март 2010 година

 

                      В   ИМЕТО   НА    НАРОДА

 

 

           Върховният касационен съд на Република България, трето наказателно отделение, в съдебно заседание на шестнадесети февруари две хиляди и десета година, в състав:

 

 

                             ПРЕДСЕДАТЕЛ: Вероника Имова

                                      ЧЛЕНОВЕ:  Кети Маркова

                                                            Севдалин Мавров

 

 

при секретар Лилия  Гаврилова  и с участието

на прокурор от ВКП -  Мария Михайлова

изслуша докладваното от съдията Вероника Имова

 наказателно дело № 748/2009 г.

 

Делото е образувано по ИСКАНЕ от Главния прокурор на РБ за ВЪЗОБНОВЯВАНЕ, съгласно чл.422, ал.1,т.5,вр. с чл.348, ал.1,т.1 и т.2 НПК, на производството по нохд№120/09 год. на Районен съд гр. Ц. и за отмяна на постановеното по него определение от 04.11.2009 год. в частта относно определеният на осъдения З. Д. З. “открит тип на затворническо общежитие” и “общ” първоначален режим на изтърпяване на наложеното наказание “лишаване от свобода”. Иска се същите да бъдат определени съответно в “закрит тип на затворническо общежитие” и в “строг” първоначален режим на изтърпяване наказанието “лишаване от свобода по което, на основание чл.68, ал.1 НК , съдът е постановил изтърпяването му, поради извършване на деянието по последното осъждане в срока на отлагане изпълнението на наказанието лишаване от свобода по нохд№47/07 год. на РС гр. Ц..

Прокурорът от ВКП поддържа искането като основателно и моли да бъде уважено.

В съдебно заседание, редовно призован осъденият З. не се явява-редовно призован. Изрично в призовката до него е заявил , че не желае да упражни правото си на лично участие в производството.

Съдът на основание чл.94, ал.1,т.7 НПК назначи на осъдения, определеният от САК, адвокат М за служебен защитник на осъдения, който се явява лично в съдебното заседание.

Адвокат М. Таджер оспорва направеното искане, тъй като производството е приключило в влязло в сила споразумение ,което не противоречи на закона. Определянето на нов режим на изтърпяване наказанието ще утежни положението на осъдения в нарушение на закона.

ВЪРХОВНИЯТ КАСАЦИОНЕН СЪД провери данните по делото, съобрази становищата и доводите на страните и прие следното:

Искането за възобновяване е допустимо като съответно на предвидените в закона предпоставки /спр. чл.419-чл.422, ал.1,т.5 НПК/ за неговото подаване пред ВКС.

Разгледано по същество, то е ОСНОВАТЕЛНО.

С определение № 76 от 04.11.2009 г. по нохд №120/09 г. на Царевският районен съд, постановено съгласно правилата на чл.380 и следващи НПК, съдът е одобрил споразумение между прокуратурата и защитата на подсъдимия относно обвинението, като е признал подсъдимия З. Д. З. за виновен в престъпление по чл.354а от НК, извършено през месец август 2009 г. и го е осъдил на осем месеца лишаване от свобода. На основание чл.68 ал.1 от НК съдът е постановил отделно подсъдимият за изтърпи и наложеното му наказание лишаване от свобода по нохд № 47/07 г. на PC-Царево, в размер на шест месеца лишаване от свобода, тъй като деянието по нохд №120/09 г. на Царевският районен съд е извършено в срока на отлагане изпълнението наказанието лишаване от свобода по първото дело. На основание чл.59 ал.1 от ЗИНЗС е определил „общ" първоначален режим на изтърпяване на наказанието, в „открит" тип затворническо заведение. Определението е влязло в сила на 04.11.2009 г.

При тези данни, ВКС намира за основателно твърдението в искането, че определението е незаконосъобразно в частта, в която на осъденият е определен „общ" първоначален режим при „открит" тип затворническо общежитие. То е незаконосъобразно и в частта, в която е постановено отделно изтърпяване на наказанието по нохд № 47/07 г. на РС Царево .

Искането за възобновяване е основателно. Допуснати са съществени нарушения по чл.348 ал.1 т.1 и т.2 НПК, което е основание за възобновяване съгласно чл.422, ал.1,т.5 НПК.

Съдът е длъжен да одобри споразумението по чл.381 НПК само ако то отговаря на закона/спр. чл.382, ал.7 НПК/.

Видно от данните по делото, З. е осъждан по нохд № 47/07 г. на РС Царево на 6 месеца лишаване от свобода при условията на чл.66 от НК, с изпитателен срок от 3 години. Присъдата по това дело е влязла в сила на 13.02.2008 г. , а деянието по процесната присъда е извършено през месец август 2009 г , следователно в срока на отложеното за изпълнение предходно наказание лишаване от свобода. В това отношение , с определението от 04.11.2009 г., съдът правилно е преценил, че престъплението по нохд № 120/09 г. е в общ рецидив с престъплението по нохд № 47/07 г. . Но неправилно е определил „открит" тип на затворническото общежитие и „общ" първоначален режим на основание чл.59 ал.1 от ЗИНЗС, тъй като лицето се явява осъждано. За осъжданото лице , което ще търпи наказание лишаване от свобода, законът не поставя условие предходното осъждане да е било с наказание “лишаване от свобода”. Законът не изисква и ако предходното наказание е било “лишаване от свобода”, то непременно да е било изтърпяно ефективно, за да възникне правното положение за осъдения очертано в чл.60 ал.1 от ЗИНЗС. Последиците от него за осъденото лице са да бъде настанено в затворническо общежитие от „закрит" тип, при първоначален режим на изтърпяване наказанието “строг”, съгласно чл.61 т.2 от ЗИНЗС.

Допуснатите нарушения на процесуалния и материалния закон, са съществени. Те могат за бъдат отстранени само при отмяната на определението в частта му относно определения първоначален режима на изпълнение на наказанието “лишаване от свобода” и относно определеният “тип на затворническо общежитие” за осъдения З. Съгласно чл.383 , ал.1 НПК одобреното от съда споразумение има последиците на влязла в сила присъда. Относно въпросите по които е допуснато нарушение на закона, съдът може в случая да се произнесе с определение по чл.306, ал.1,т.2 и т.3 НПК/ арг. от чл.383, ал.2 НПК/. Ето защо, очевидно не се налага цялостна отмяна на определението , чието възобновяване се иска, а само в посочените части.

Воден от тези мотиви и основание чл.420 ал.1, във вр. с -11 ал.1 т.5, във вр. с чл.348 ал.1 т.1 и т.2 и чл.425 ал.1 т.1 от НПК , ВКС на РБ

 

Р Е Ш И :

 

ВЪЗОБНОВЯВА производството по нохд № 120/09 г. на Царевския районен съд КАТО ОТМЕНЯВА постановеното протоколно определение от 04.11.2009 г. по същото дело САМО В ЧАСТТА , в която на З. Д. З. е определен „открит" ТИП затворническо общежитие и ”общ" ПЪРВОНАЧАЛЕН РЕЖИМ на изтърпяване на наложеното наказание лишаване от свобода, както и ОТНОСНО РЕЖИМА на отделното изтърпяване на наложеното наказание лишаване от свобода по нохд № 47/07 г., постановено на основание чл.68 ал.1 от НК и ВРЪЩА ДЕЛОТО на същия съд , на друг състав ,за произнасяне по реда на чл. НПК.

Решението не подлежи на обжалване.

ПРЕДСЕДАТЕЛ : ЧЛЕНОВЕ :