Ключови фрази
Касационни дела по глава тридесет и трета НПК * периодичност на пробационни мерки

Р Е Ш Е Н И Е

Р        Е        Ш       Е       Н       И        Е

 

                                                        №   27

 

                                 София, 18 януари  2010 година

 

 

                                      В   И М Е Т О    Н А     Н А Р О Д А

 

 

          Върховният касационен съд на Република България, трето наказателно отделение в съдебно заседание на двадесет и първи януари две хиляди и десета година, в състав:

 

 

                                                 ПРЕДСЕДАТЕЛ: Вероника Имова

                                                           ЧЛЕНОВЕ: Фиданка Пенева

                                                                               Севдалин Мавров

 

 

при секретар Л. Гаврилова

и с участието на прокурор от ВКП – Р. Карагогов

изслуша докладваното от съдията Ф. Пенева

 наказателно дело № 664/2009 г.

 

 

Касационното производство е образувано по искане на Главния прокурор за отмяна по реда на възобновяването на определението за одобряване на споразумение, постановено по н о х д № 748/2009 година от Сливенския районен съд, влязло в сила на 1.06.2009 г.

В искането е въведено касационното основание по чл. 348 ал. 1, т. 1 НПК – допуснато нарушение на закона. Твърди се, че въпреки влизането в сила от 1.06.2009 г. на разпоредбата на чл. 42б ал. 1 НК /ДВ, бр. 27/10.04.2009 г./, която задължава съда да определя периодичността относно пробационната мярка „задължителна регистрация по настоящ адрес”, по цитираното дело това не е сторено.

Прокурорът поддържа искането на Главния прокурор по изложените в него съображения.

Пред касационната инстанция осъденият се явява лично. Представлява го служебно назначеният за тази инстанция защитник – адвокат Д от САК.стно и в писмени бележки същата поддържа, че искането е основателно и за да се приложи правилно закона, в правомощията на касационната инстанция е да го уважи като възобнови наказателното производство и измени цитираното определение, като определи най-благоприятната периодичност за изпълнение на мярката „задължителна регистрация по настоящ адрес” наложена на осъдения за срок от осем месеца.

Върховният касационен съд, за да се произнесе, съобрази следното:

 

Искането на Главния прокурор е основателно.

 

С цитираното определение е одобрено споразумение между осъдения Ц. , неговия защитник и прокурорът от РП-Сливен, по силата на което В. Ц. е бил признат за виновен в това, че на 17.02.2009 година е управлявал МПС с концентрация на алкохол в кръвта 1,93 промила, установено по надлежния ред и за престъпление по чл. 343б ал. 1 НК му е наложено наказание пробация, със следните пробационни мерки – задължителна регистрация по настоящ адрес в гр. С. и задължителни срещи с пробационен служител, за срок от осем месеца.

На основание чл. 343г НК му наложил и наказание лишаване от правоуправление на МПС за срок от 12 месеца, като зачел и времето през което свидетелството му за правоуправление е било отнето по административен ред.

При проверката по делото се установи, че наистина в деня на постановяване на определението – 1.06.2009 година е влязла в сила разпоредбата на чл. 42б ал. 1 НК, която съгласно ЗИДНК /ДВ, бр. 27/10.04.2009 г./ предвижда периодичността за изпълнение на мярката „задължителна регистрация по настоящ адрес” да се определя от съда.

Като не е сторил това, съдът е допуснал нарушение на материалния закон, по смисъла на чл. 348 ал. 2 НПК, което е основание за възобновяване на наказателното производство по н о х д № 748/2009 година от Сливенския районен съд, в хипотезата на основанието по чл. 422 ал. 1, т. 5, вр. чл. 348 ал. 1, т. 1 НПК.

Постановеното определение за одобряване на споразумение е влязло в сила в деня на постановяването му - на 1.06.2009 г., тъй като не подлежи на обжалване и протест.

Настоящият състав намира, че в правомощията на касационната инстанция – чл. 425 ал. 1, т. 3 НПК, е да измени по реда на възобновяването това определение, като определи най-благоприятната за дееца и минимално предвидена периодичност за изпълнение на наказанието по чл. 42а ал. 1, т. 1 НК – задължителна регистрация по настоящ адрес, а именно – два пъти седмично.

Водим от горното и на основание чл. 425 ал. 1, т. 3 НПК, Върховният касационен съд, трето наказателно отделение

 

 

Р Е Ш И :

 

ВЪЗОБНОВЯВА наказателното производство по н о х д № 748/2009 година по описа на Сливенския районен съд.

 

ИЗМЕНЯВА определението за одобряване на споразумение постановено по това дело на 1.06.2009 година, като ОПРЕДЕЛЯ на основание чл. 42б ал. 1 НК периодичност за изпълнение на пробационната мярка задължителна регистрация по настоящ адрес – два пъти седмично.

 

ОСТАВЯ В СИЛА определението в останалата част.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

 

 

ЧЛЕНОВЕ: