Ключови фрази
Касационни частни дела по спорове за подсъдност * спор за подсъдност

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е


№ 107

София, 19.10.2020 г.


Върховният касационен съд на Република България, второ наказателно отделение, в закрито съдебно заседание на тринадесети октомври през две хиляди и двадесета година, в състав:
Председател: Жанина Начева
Членове: 1. Бисер Троянов
2. Петя Колева

разгледа докладваното от съдия Троянов н.ч.д. № 732 по описа за 2020 г.
Производството е по реда на чл. 44 от НПК за разрешаване на повдигнат спор за подсъдност между Варненския окръжен съд и Софийския градски съд.
Прокурор Стелияна Атанасова от Върховната касационна прокуратура изразява писмено становище, че компетентен да разгледа делото е Варненският окръжен съд, тъй като търсеното лице има установено местопребиваване на територията на страната.
Върховният касационен съд, второ наказателно отделение, като съобрази материалите по делото, намери следното:
Препирнята за подсъдност между еднаквите по степен съдилища е кой да разгледа искане на Полицейския президиум в Райнпфалц, Федерална република Германия, за признаване на финансова санкция, наложена на българския гражданин Д. Е., който е с постоянен адрес в [населено място], [улица], №**. Варненският окръжен съд, пред когото делото е било първоначално образувано приел, че призованото лице не е намерено на адреса, тъй като не живеел на адреса и по сведение на ОД на МВР напуснал страната на 03.01.2020 г. през ГКПП Д. мост, без данни за завръщането му обратно. Софийският градски съд възразил, че е компетентен само в случаите по чл. 15, ал. 5 от ЗПИИРКОРНФС – местоживеенето или обичайното пребиваване на лицето не е установено.
Съгласно чл. 31, ал. 1, вр. чл. 15, ал. 1 от ЗПИИРКОРНФС компетентен да разгледа искането за признаване на решението за налагане на финансови санкции е съответният окръжен съд, на чиято територия е местоживеенето или обичайното пребиваване на санкционираното лице. В чл. 31, ал. 3 във вр. с чл. 15, ал. 5 от закона е уредено изключението от това правило, когато местоживеенето или обичайното местопребиваване на лицето на територията на страната са неизвестни, поради което местната подсъдност е възложена на Софийски градски съд. В настоящия случай предпоставките за прилагането на изключението не са налице. Всъщност, Варненският окръжен съд е образувал съдебното производство, насрочил е съдебно заседание, за което е разпоредил призоваване на страните, а по време на откритото заседание изненадващо прекратил делото, защото призованото лице не било намерено на адреса, без да се съобрази с правомощията по чл. 16, ал. 3, които законът му налага да назначи служебен защитник и да се произнесе с решение.
Воден от така изложените съображения касационният съд счита, че делото следва да бъде разгледано от Варненския окръжен съд, защото местоживеенето на българския гражданин Д. Е. е известно и е на територията на този съд.
Върховният касационен съд, второ наказателно отделение, на основание чл. 44 от НПК

ОПРЕДЕЛИ:


ИЗПРАЩА на Варненски окръжен съд прекратеното от него ЧНД 975/ 2020 г., по описа на същия съд.
Препис от определението да бъде изпратено на Софийски градски съд, Наказателно отделение, 28 състав, за сведение.
Определението е окончателно.


ПРЕДСЕДАТЕЛ:





ЧЛЕНОВЕ: 1.





2.