Ключови фрази
Отмяна на влязло в сила решение по чл. 303, ал. 1, т. 5 ГПК * отмяна-отмяна на съдебен акт или акт на държавен орган


2
гр. д. № 935/2012 г. ВКС на РБ, ГК, І г. о.
РЕШЕНИЕ


N 53

София, 14.02.2013 година

В ИМЕТО НА НАРОДА

Върховният касационен съд на Република България, гражданска колегия, първо отделение в съдебно заседание на дванадесети февруари две хиляди и тринадесета година в състав:
ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЖАНИН СИЛДАРЕВА
ЧЛЕНОВЕ: ДИАНА ЦЕНЕВА
БОНКА ДЕЧЕВА

при секретар Даниела Никова изслуша докладваното от председателя Ж. Силдарева гражданско дело N 935/2012 год.

Производството е по чл. 303, ал. 1, т. 3 ГПК.
Образувано е по молба на С. Т. Т., Г. А. С., Р. К. В. и И. К. В. за отмяна на влязло в сила решение от 17.05.2010 г. по гр. д. № 8542/2009 г. на СГС, ІІ-б въз. състав. Позовават се на обстоятелството, че след постановяване на решението, отмяна на което се иска, с влязло в сила решение от 26.11.2010 г. по адм. д. № 1080/2007 г. на СГС е отменена заповед № РД-09.50-533 от 15.11.2001 г. на кмета на СО, с която е било одобрена: 1. поправка на кадастралната основа за имоти пл. №№ 10, 1, 1а и образувани нови имоти 10, 10а, 1 и 1а по черните линии „АБ, „ВГ” и „ДЕ” както е показано на скица- проект към заповед № РД-09-302/ 07.09.1998 г. на кмета на район „О. купел” при СО; 2. изменение на регулацията на парцели ХІІ-.., ХІІІ-.., ХІV-.. и ХV-.. и са образувани нови парцели ХІІ-.., ХІІІ-.., ХІV-.. и ХV-.., .. в кв. 56 по плана на м. „Г..”, както е показано на приложената служебна скица. Правните изводи на съда по вещноправния спор са били основани на данните по допуснатото изменение на план, което е отменено и това обуславя основанието по чл. 303, ал. 1, т. 3 ГПК за отмяната му.
Ответниците по молбата Р. Б., Б. Б., Т. Б., А. Н. и Н. Б. намират молбата за неоснователна. Поддържат, че отмяната на заповедта, с която се образуват нови парцели след нанасяне на признатите им за възстановяване части от такива по предходната регулация, не е основание за отмяна на съдебното решение. С него е разрешен въпроса дали са били налице предпоставки за реституиране на част от одържавения на основание ЗОЕГПНС имот. Как признатите права ще бъдат нанесени в плана и урегулирани съобразно изискванията на ЗУТ е въпрос на целесъобразност и не засяга признатите им права.
Молбата за отмяна е подадена в срока по чл. 305, ал. 1, т. 1 ГПК от легитимирана страна срещу влязло в сила решение, с което е разрешен гражданскоправен спор със сила на пресъдено нещо, поради което е допустима.
За да се произнесе по основателността й настоящият тричленен състав на ВКС, І г. о. взе предвид следното:
С решението по гр. д. № 8542/2009 г. на СГС, ІІ-б въз. състав молителите са били осъдени на основание чл. 108 ЗС да предадат на ищците Р. Р. Б., Б. Б., Т. Б., А. Н. и Н. Б. 355 кв. м., съставляващи част от УПИ ХІІІ-.., м. „Г. – София при граници на имота парцел ІV-.., парцел ХІІ-.., [улица] и граници на частта обозначени с букви Б-В`-Г`-К-Л-Б и защриховани в жълто на комбинирана скица № 2 към заключението на в. л. В. Т., което съдът е постановил, че представлява неразделна част от съдебния акт. От фактическа страна е прието за установено, че парцелът е отреден за част от одържавения от наследодателите на ищците имот, заснет с пл. № 1 по кадастралния план от 1950 г. Това е установено с приета техническа експертиза, която след съпоставяне на кадастралния план от 1950 г. със одобрения през 1979 г. е установила, че бившия имот пл. № 1 в кв. 41 по кад. план от 1950 г. попада върху заснетите и нанесени в кад. план от 1979 г. имоти пл. №№ 10, 1а, 1 и 10. В регулационния план на [населено място] , м. „Г.”, одобрен със заповед № РД- 50-307 от 20.04.1995 г. за тези имоти са отредени УПИ Х-.., ХV-.., ХІV-., ХІІІ-.. и ХІІ-.. в кв. ...
След влизане в сила на ЗВСОНИ по искане на ищците за отписване от актовите книги за държавна собственост на реституирания им по силата на закона имот е издадена заповед № РД-57-816 от 18.11.1997 г. на кмета на София, с която е наредено да се отпишат от актовите книги на р-н „О. купел” имот с площ от 1120 кв. м., попадащ в няколко парцела между които и ХІІІ-.., в който се намира собствената на молителите жилищна сграда. Експертът е изразил становище, че тази част не отговаря на изискванията за образуване на парцел, тъй като не може да й се осигури лице към улица.
По делото е установено, че ищците са собственици на УПИ ХV-.., който е съседен през един на УПИ ХІІІ-... Съобразено е това, че в тяхна полза е признато и възстановено правото на собственост на 380 кв. м. от УПИ ІV-.., ситуирани в дъното на парцела, който е съседен на собствения им УПИ ХV-... от север и е съседен на УПИ ХІІІ-.. от юг, и е намерено, че лице за тази площ може да се осигури след приобщаването й към собствения на ищците УПИ ХV-.... Въз основа на така установените факти съдът е формирал правния си извод за основателност на иска и е осъдил молителите да ревандикират част от УПИ ХІІІ.. с площ от около 355 кв. м., като е съобразявал и отстоянието на съществуващата сградата от новата граница на парцела в дъното.
След влизане в сила на решението по искане на ищците е бил изработен проект за нанасяне на реституираните им имоти в кадастралния план. Издадената на това основание заповед № РД-09-302 от 07.09.1998 г. на кмета на район „О. купел” е била прогласена за нищожна , като постановена при липса на компетентност с решение по адм. д. № 1729/1998 г. на СГС.
Издадена е била нова заповед № РД-09.50-533 от 15.11.2001 г. на кмета на СО по искането за заснемането на реституираните имоти, която след обжалване по административен ред също е отменена с решение по адм. д. № 1080/2007 г. на СГС. Изводът за незаконосъобразност на заповедта е основан на приетото за установено неизпълнение на процедурата по чл. 86, ал. 1 ППЗТСУ чрез попълване на имота след установяване на място точното му местонахождение, което се отразява в акт съставен от техническите органи и подписан от молителя и пряко заинтересуваните собственици на съседни имоти.
Процедурата по нанасяне на реституиран имот в плана е последица от уважаване на реституционна претенция и има за цел да се отрази в картния материал признатото със съдебно решение право. Ревандикационния иск е уважен след преценка на правнорелевантните факти за настъпила реституция по разпореждане на закона и съобразяване на регулационния статут на одържавения имот по действалия при постановяване на решението кадастрален и регулационен план от 1995 г.
Отменената заповед има за предмет процедура по изменение на този план след признато право на реституция на част от имота, за който е бил отреден парцел ХІІІ-1а. Процедурата е способ за обективиране чрез нанасяне в плана на последиците от признати с влязло в сила решение вещни права, придобити на основание реституция. Тя няма правопораждащо значение, не е обусловила правните изводи на съда, поради което отмяната й няма за последица промяна на фактите, приети за установени от съда, въз основа на които той е формирал извод за основателност на ревандикационния иск.
Молбата за отмяна като неоснователна следва да се остави без уважение.
По изложените съображения Върховният касационен съд, І г. о.

Р Е Ш И :

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ молба на С. Т. Т., Г. А. С.., Р. К. В. и И. К. В. за отмяна на влязло в сила решение от 17.05.2010 г. по гр. д. № 8542/2009 г. на СГС, ІІ-б въз. състав.



ПРЕДСЕДАТЕЛ:


ЧЛЕНОВЕ: