3
Р Е Ш Е Н И Е
№ 28 гр. София, 23.01.2025 год.
В ИМЕТО НА НАРОДА
ВЪРХОВЕН КАСАЦИОНЕН СЪД на Република България, Търговска колегия, Второ отделение, в закрито заседание на двадесет и втори януари през две хиляди двадесет и пета година, в състав:
ПРЕДСЕДАТЕЛ: БОЯН БАЛЕВСКИ
ЧЛЕНОВЕ: АННА БАЕВА
АННА НЕНОВА
изслуша докладваното от съдия Анна Баева т.д. № 563 по описа за 2023г., и за да се произнесе, взе предвид следното:
Производството е по подадена молба вх. № 260069 от 03.01.2025г. от „Българска православна старостилна църква“, представлявана от Ф. Д. С., чрез адв. Д. Б., с искане да бъдат вписани поправки по партидата на вероизповеданието относно членове на църковния съвет на религиозната институция, като името на свещеник И. К. Мостовенсков се поправи на свещеник И. К. Мостовенков; ЕГН на същия от [ЕГН] се поправи на [ЕГН] и ЕГН на И. Н. Г. от [ЕГН] се поправи на [ЕГН].
Постъпила е и молба с вх. № 1119 от 21.01.2025г. от Българска православна църква – Българска патриаршия, Светия Синод, чрез процесуалния представител проф. И. Р., д.н. - адвокат от АК Хасково, с която е направено искане делото да бъде върнато на СГС за произнасяне по искането на „Българска православна старостилна църква“ по реда на чл.605 ГПК с оглед неприложимостта на чл.247 ГПК в регистърното производство. Направено е и искане, ако настоящият състав прецени, че е компетенен да се произнесе по молбата на „Българска православна старостилна църква“, да постанови на основание чл.536, ал.1 вр. чл.605 ГПК спиране на произнасянето по исканите поправки на вписани обстоятелства до приключване с влязъл в сила съдебен акт на производството по т.д. № 1/2025г. на СГС, образувано по подаден от Българска православна църква – Българска патриаршия иск с правно основание чл.8, ал.2 ЗВ вр. чл.8, ал.1, т.6 ЗВ.
С решение № 214 от 16.12.2024г. по настоящото дело, след отмяна на решение № 2 от 07.02.2023г. по в.ф.д. № 5/2022г. на САС, е постановено вписване в регистъра на вероизповеданията към Софийски градски съд на религиозна институция с наименование „Българска православна старостилна църква“. Посочените в диспозитива на решението име и ЕГН на свещеник И. К. Мостовенсков и ЕГН на И. Н. Г., вписани като членове на Църковния съвет на религиозната институция, съответстват на посочените в представения по делото протокол от учредителен събор на „Българска православна старостилна църква“ от 13.06.2022г. Видно от представените с молбата за поправка на допусната грешка копия на лични карти на тези лица обаче, името на първия от тях е И. К. Мостовенков и неговият ЕГН е [ЕГН], а ЕГН на И. Н. Г. е [ЕГН].
Настоящото регистърно производство има характера на охранително производство и актът, с който то завършва – вписването, има удостоверителен и оповестителен характер по отношение на обстоятелствата, подлежащи на вписване съгласно Закона за вероизповеданията. Поради това актът следва вярно да отразява подлежащите на вписване обстоятелства, воля за които е формирана в мотивите на постановеното по делото решение. В случая в диспозитива на решението посочените име и ЕГН на свещеник И. К. Мостовенков и ЕГН на И. Н. Г. не съответстват на действителните данни на тези лица, които съгласно чл.8, ал.1 ЗГР определят тяхната самоличност. Поради това искането за допускане на поправка на констатираната грешка относно основни данни по чл.8, ал.1 ЗГР на членове на църковния съвет на религиозната институция е основателно и следва да бъде уважено. Доколкото вписването в регистъра на вероизповеданията към Софийски градски съд се извършва въз основа на постановеното съдебно решение съобразно формулирания в него диспозитив, компентен да се произнесе съгласно чл.605 ГПК е съставът, постановил решението за вписване на юридическото лице.
Искането на Българска православна църква – Българска патриаршия за спиране на основание чл.536, ал.1 ГПК на производството по подадената от „Българска православна старостилна църква“ молба до приключване на производството по т.д. № 1/2025г. на СГС е неоснователно. Съгласно разпоредбата на чл.536, ал.1 ГПК охранителното производство се спира, когато има дело относно правоотношение, което е условие за издаване на искания акт или е предмет на установяване с този акт, или когато по молбата за издаване на акта възникне гражданскоправен спор между молителя и друго лице, което се противопоставя на молбата. В настоящия случай не е налице нито едно от посочените основания за спиране. Исковото производство, във връзка с което е направено искането за спиране, е по предявен иск по чл.8, ал.2 ЗВ за отмяна на допуснатата регистрация на „Българска православна старостилна църква“. Доколкото предмет на молбата, с която е сезиран настоящият състав, е поправка на грешка относно обстоятелства, чието вписване след преценка за валидното им осъществяване е допуснато с окончателното решение № 214 от 16.12.2024г., изходът на исковото производство е без значение за основателността на тази молба.
Така мотивиран, Върховният касационен съд, Търговска колегия, състав на Второ отделение,
Р Е Ш И :
ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ направеното от Българска православна църква – Българска патриаршия, Светия Синод, чрез проф. И. Р., д.н. - адвокат от АК Хасково искане за спиране на производството по молба вх. № 260069 от 03.01.2025г. от „Българска православна старостилна църква“.
ДОПУСКА поправка на фактическа грешка в диспозитива на решение № 214 от 16.12.2024г., постановено по т.д. № 563/2023г. на ВКС, Търговска колегия, Второ отделение, като вместо: „свещеник И. К. Мостовенсков с ЕГН [ЕГН]“ се чете: „свещеник И. К. Мостовенков с ЕГН [ЕГН]“, а след името И. Н. Г. вместо: „ЕГН [ЕГН]“ се чете: „ЕГН [ЕГН]“.
Решението не подлежи на обжалване.
ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЧЛЕНОВЕ:
|