Ключови фрази
Кражба, представляваща опасен рецидив * споразумение * Европейски съд по правата на човека

Р Е Ш Е Н И Е

№ 296

София, 12 юни 2012 г.


В И М Е Т О Н А Н А Р О Д А


ВЪРХОВЕН КАСАЦИОНЕН СЪД на Република България, трето наказателно отделение, в открито съдебно заседание на тридесет и първи май две хиляди и дванадесета година, в състав :


ПРЕДСЕДАТЕЛ:ВЕРОНИКА ИМОВА
ЧЛЕНОВЕ:КРАСИМИР ХАРАЛАМПИЕВ
ДАНИЕЛА АТАНАСОВА



при секретаря лилия Гаврилова
и в присъствието на прокурора Атанас Гебрев
като изслуша докладваното от съдия Даниела Атанасова наказателно дело № 925/2012г., за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството пред ВКС е по реда на чл.424, вр. чл.423 от НПК.Същото е образувано по искане на осъдения В. А. за възобновяване на нохд № 379/2011г. по описа на РС-Разград.
В искането, поддържано и пред ВКС, се излагат доводи, че осъденият не е участвал в наказателното производството и не е знаел за присъдата, която е задочно постановена.
Представителят на ВКП изразява становище, че искането на осъдения А. за възобновяване е основателно.
Адвокат Д., назначена в качеството на служебен защитник подържа искането и моли за неговото уважаване.
Осъденият А. поддържа искането си по изложените в него съображения.
Върховният касационен съд, след като обсъди доводите на страните и в пределите на правомощията си, намери следното:
Искането за възобновяване е допустимо, тъй като е направено в установения от закона шестмесечен срок и от процесуално легитимирана страна.
Разгледано по същество искането е основателно.
На основание чл.212, ал.2 от НПК с първото следствено действие / оглед на местопроизшествие/ е започнало наказателно производство ЗМ № 788/08г. по описа на РПУ-Разград срещу неизвестен извършител за престъпление по чл.330 от НК. В хода на досъдебното производство е била изпратена призовка за явяването на В. А. пред органите на досъдебното производство във връзка с извършване на следствени действия, сред които и привличане в качеството на обвиняем, но същият не е бил намерен на известния адрес по местоживеене, поради което призовката не е била връчена. От предприетите действия по установяване местонахождението на лицето било констатирано, че той се намира на територията на Република Германия с неустановено местоживеене. Последвало е обявяването му за общодържавно издирване с телеграма № 41861/08г. С постановление от 28.12.2010г., В. А. е бил привлечен в качеството на обвиняем задочно в присъствието на служебен защитник, на когото са били предявени и материалите от досъдебното производство. След връщане на делото за доразследване от прокуратурата, А. отново е привлечен задочно в качеството на обвиняем с постановление от 09.03.2011г.
По горепосоченото досъдебно производство в качеството на обвиняеми са били привлечени Т. Д. и А. А..
На 18.04.2011г. е било образувано нохд № 379/11г. по описа на РС-Разград по внесен обвинителен акт срещу В. А. А., Т. А. Д. и А. З. А. за престъпления по чл. 196, ал.1, т.2, вр. чл.195, ал.1,т.3 и т.4, вр. чл.194, ал.1, вр. чл.20, ал.2 от НК и по чл.331, ал.1, вр. чл.330, ал.2, т.2, вр. ал.1 от НК. Подсъдимите Т. Д. и А. А. са постигнали споразумение с прокуратурата, което е било одобрено от съда и по отношение на тях наказателното производство е прекратено. Същото е продължило по отношение на В. А., като съдът е разгледал делото в негово отсъствие, след извършени справки за резултатите от общодържавното издирване. На 24.06.2011г. е постановена осъдителна присъда, която е влязла в сила на 12.07.2011г..
Горното обуславя липсата на прецизност, както от органите на досъдебното производство, така и от първоинстанционния съд по изпълнение на процедурата, даваща им право да приключат досъдебното производство и пристъпят към съдебното такова в отсъствие на подсъдимия. Последният в нито един момент не е имал процесуално качество на обвиняем/подсъдим в наказателното производство, което да го задължава да не променя местоживеенето си, без да уведомява надлежните органи. При това положение не би могло да се направи обоснован извод, че осъденият А. е проявил недължимо процесуално поведение, като се е отклонил от местоживеенето си и поради тази причина не е бил намерен. Също така, не би могло да се приеме, че той сам се е отказал от правото си да се явява пред органите на разследването и в съдебно заседание, или да избегне правосъдие. Нарушената процедура по разглеждане на делото в отсъствие на подсъдимия и необходимостта на същия да бъде гарантиран справедлив процес в негово присъствие, при спазване и зачитане на всички негови процесуални права, налага възобновяване на производството, отмяната на присъдата и връщане на делото за ново разглеждане на досъдебната фаза от стадия на привличане на обвиняем. В насока на горното е и практиката на Европейският съд по правата на човека-делото “К. срещу България”.
Настоящият съдебен състав, в съответствие с разпоредбата на чл.423, ал.4 от НПК намира, че от данните по делото може да се направи извод за налична опасност от укриване или извършване на друго престъпление от страна на А., което обуславя определянето на мярка за неотклонение „задържане под стража”. Последната ще обезпечи своевременното провеждане на наказателното производство.
Водим от горното и на основание чл.425, ал.1, т.1 вр. чл.423, ал.1 и 4 от НПК, ВКС, трето наказателно отделение

Р Е Ш И :


ВЪЗОБНОВЯВА производството по нохд № 379/11г., по описа на РС-Разград по отношение на осъдения В. А. А..
ОТМЕНЯ присъда № 460 от 24.06.2011г. на Районен съд-Разград, постановена по горепосоченото дело.
ВРЪЩА делото за ново разглеждане на прокурор от РП-Разград за извършване на следствени действия по отношение на В. А. А. от стадия на привличането на обвиняем.
ОПРЕДЕЛЯ на В. А. А. мярка за неотклонение-„задържане под стража”.
Решението не подлежи на обжалване.
Копие от решението да се изпрати на сектор „Изпълнение на наказанията” при ВКП за сведение.


Председател:


Членове: