Ключови фрази
Касационни дела по глава тридесет и трета НПК * без документи за самоличност * Конвенция за бежанците * неявяване пред съд по уважителни или неуважителни причини * задължително явяване на задочно осъден в производство по възобновяване * статут на бежанец

ВЪРХОВЕН КАСАЦИОНЕН СЪД

П Р О Т О К О Л

 

       Реш.№ 446

           

град София, 22.10.2009 година

 

            ВЪРХОВНИЯТ КАСАЦИОНЕН СЪД  на Република България, трето наказателно отделение, в открито съдебно заседание на двадесет и втори октомври две хиляди и девета година , в състав:

 

 

 

                                                 ПРЕДСЕДАТЕЛ:КЕТИ МАРКОВА

 

                                                          ЧЛЕНОВЕ: ЦВЕТИНКА ПАШКУНОВА

                                                                                         СЕВДАЛИН МАВРОВ

 

 

 при участието на секретаря Иванка Илиева и прокурор Мария МИХАЙЛОВА, сложи за разглеждане наказателно дело №448 по описа за 2009 година, докладвано от Цветинка ПАШКУНОВА.

 

Осъденият М. И. П. не се явява редовно призован. Явява се неговия з. адвокат Р, редовно упълномощен.

ПРОКУРОРЪТ: Не следва да се дава ход на делото, тъй като е задължително присъствието на задочно осъдения.

Адвокат НИКОЛОВ: С молба от 21.10.2009 година по делото съм представил доказателства, от които е видно че са налице две уважителни причини за неявяване на П. , а именно, че същия се намира в Република Украйна и към днешна дата не разполага с документи за самоличност, поради което не може да премине границите на Украйна и Р. България и болничен лист, от които е видно, че той е с влошен здравословно състояние което не му позволява да се яви в днешното съдебно заседание дори и да разполагаше с документи за самоличност. Не правя искане за отлагане на делото предвид сочените уважителни причини на осъденото лице, а моля да се даде ход на делото в негово отсъствие.

Съдът след съвещание, като взе предвид становището на страните по хода на делото и направените във връзка с тях искания намира, за установено следното: Не са налице твърдените от защитника на осъденото лице уважителни причини за неявяването в днешното съдебно заседание на молителя, така както същите са регламентирани в чл.423, ал.3 НПК. Приложените справки не сочат релевираните основания. Гражданският паспорт на осъденото лице за който се твърди, че е невалиден и това е пречка за придвижване и преминаване на границите не обосновава причина от уважителен характер, поради липсата на заявени от лицето постъпки пред надлежните органи за издаване на документи за самоличност, включително чрез дипломатическите и консулски представителства на Република България в Украйна. Данните за това, че задграничният паспорт на П. е на съхранение в миграционна служба на територията на Украйна са във връзка с подадено именно от осъденото лице заявление от 08. 05. 2009 година за предоставяне на статут на бежанец, което във времето предшества депозираното искане за възобновяване на наказателното дело при условията на чл.423 НПК, изискващо задължително явяване на осъденото лице пред ВКС. Представеният по делото болничен лист сочи на общо заболяване при посочен от медицинските органи амбулаторен режим. Съгласно чл.18, ал.2 от Наредбата за медицинската експертиза при определен амбулаторен или свободен режим, призованото пред съд лице е длъжно да се явява пред органите на съдебната власт във всички случаи освен, ако в графата „бележки” изрично няма отбелязване, че конкретното заболяване не го позволява. В процесния случай такива отбелязвания няма.

При тези констатации, Върховният касационен съд, трето наказателно отделение в настоящия си състав намира, че липсва уважителна причина препятстваща явяването на осъденото лице пред касационната инстанция за лично участие в инициираното от него производство за възобновяване на наказателното дело.

Независимо от гореизложеното, съдът намира, че следва да постави акцент и върху съществуващи процесуални пречки за разглеждане на искането на задочно осъдения и с оглед характера на съдебното производство по чл.423, НПК. Предпоставка за валидното сезиране на съда и реализиране на предвидения извънреден съдебен контрол при условията на чл.423 НПК е наличен правен интерес за осъденото лице, основан на нарушено право на лично участие и защита в наказателния процес, в който същия е признат за виновен и осъден. В конкретния случай осъденият М. П. се намира на територията на Република Украйна, което възпрепятствува обезпечаване на лично присъствие и упражняване на процесуалните му права в едно последващо възобновено наказателно производство. Инициираната пред украинските власти процедура за придобиване на статут на бежанец, интерпретирана в контекста на разпоредбата на чл.1,§”А”, алинея 2 и член 1, §”С”, точки 1 и 4 от Конвенцията за бежанците, и чл. 8 от Закона за убежището и бежанците, аргументира обективна невъзможност за завръщане в България и индицира на липса на намерение за подобно поведение. Статут на бежанец по силата на цитираните международен и национален нормативен акт се предоставя на чужденец, който основателно се страхува от преследване поради раса, религия, националност, принадлежност към определена социална група или политически мнения, намира се извън държавата си по произход и поради тези причини не може и не желае да се ползва от закрилата на тази държава или да се завърне в нея. Същият прекратява своето действие , ако лицето отново се установи в страната, след като я е напуснал или доброволно се възползва от нейната закрила. С направените постъпки пред надлежните служби на Република Украйна, осъденият П. демонстрира нежелание за завръщане на територията на Република България, предпоставящо лично упражняване на процесуалните си права на защита при един бъдещ наказателен процес.

По изложените съображения, Върховният касационен съд намира, че следва да се прекрати производството за възобновяване на н.д №448/2009 година по описа на ВКС, трето наказателно отделение, на основание чл.423, ал.3 НПК, като няма процесуална пречка при завръщане на осъденото лице в Република България и при кумулативна даденост на условията и сроковете предпоставящи възобновяване по чл.423 НПК, такава процедура да бъде инициирана.

Воден от горното на основание чл. 423, ал.3 НПК Върховният касационен съд, трето наказателно отделение

О П Р Е Д Е Л И:

ПРЕКРАТЯВА производството по н. д. 448/2009 година по описа на Върховният касационен съд, трето наказателно отделение.

Определението не подлежи на обжалване.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

1.

 

ЧЛЕНОВЕ:

 

2.

 

СЕКРЕТАР: