Ключови фрази
Касационни дела по глава тридесет и трета НПК * Незаконно преминаване и превеждане през граница * съставомерност на деяние * споразумение


Р Е Ш Е Н И Е
№ 135

гр. София, 14 март 2009 г.


Върховният касационен съд на Република България, трето наказателно отделение в открито съдебно заседание на дванадесети март две хиляди и девета година, в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: Борислав Ангелов

ЧЛЕНОВЕ: Фиданка Пенева
Севдалин Мавров
с участието на прокурора Красимира Колова
и при секретаря Лилия Гаврилова,
разгледа докладваното от съдията Борислав Ангелов
наказателно дело 98/09 година.
Производството е за възобновяване по чл.419 и сл.НПК, образувано по искане на осъдените А. Й. и Т. Й. за отмяна на одобреното от съда споразумение от 11.09.2008 год. между прокурора, подсъдимите Й. и упълномощен от тях защитник по нохд № 741/2008 год. на Свиленградски районен съд.
В искането за възобновяване на делото се твърди, че извършеното от осъдените лица деяние не съставлява престъпление, защото не противоречи на нормите на националното и на общностното право, регламентиращи граничния режим.Цитират се нормативни документи и правилници и административни процедури за преминаване, пребиваване и напускане на чужди граждани в страната и пред границите на държавите членки на Европейския съюз.Счета се ,че влизането на чужденци в Р България през границата на страната, когато е осъществено през контролно-пропускателен пункт и през работно време не съставлява престъпление.След като извършеното от турската гражданка не съставлява престъпление, не може да се квалифицира като престъпление и това от А. и Т. Й., с чийто автомобил е пътувала тя при пресичане на българската граница на ГКПП „Капитан Андреево”.Прави се искане за отмяна на определението с което одобрено постигнатото споразумение и подсъдимите бъдат оправдани.В съдебно заседание защитата поддържа искането.
Представителят на Върховната касационна прокуратура дава заключение за неоснователност на искането.
ВКС на РБ за са произнесе взе предвид следното:
С посоченото споразумение подсъдимите А. Й. и Т. Й.-турски граждани са признати за виновни в това, че на 31.07.2008 год. през ГКПП „Капитан А.”, като съизвършители, превели през границата на страната, турската гражданка Х. К., без разрешение на надлежните органи на властта, като за привеждането е използвано МПС, поради което и на основание чл.280 ал.2, т.3 и т.4, вр. с ал.1, вр. чл.20 ал.2 и чл.54 НК са осъдени по на една година лишаване от свобода, условно с изпитателен срок от по три години.Осъдени са и на гроба от по 1 000.00 лв.
На основание чл.280 ал.3 НК е отнет в полза на държавата лек автомобил марка „Даймлеркрайслер Г. Воеджер”-собственост на А. Й..
От датата на постановяване споразумението е влязло в сила и подлежи на изпълнение. Искането е процесуално допустимо, защото е подадено в срока по чл.421 ал.3 НПК и разгледано по същество е НЕОСНОВАТЕЛНО.
След провеждане на бързо производство, прокуратурата е внесла в съда предложение за разглеждане на делото по реда на чл.381 НПК по споразумение за прекратяване на наказателното производство спрямо А. и Т. Й. за извършено от тях престъпление по чл.280 ал.2, т.т.3 и 4 , вр. ал.1, вр. с чл.20 ал.2 НК.Изготвено е в писмена форма, при спазване изискванията по чл.381.ал.5 НПК.Съдът при условията на чл.382 ал.1 НПК е одобрил споразумението с определените наказания посочени по-горе.В искането не се спори по законосъобразността на проведената процедура, а единствено, че извършеното от осъдените лица не съставлява престъпление.Това твърдение е неоснователно.Посочените от защитата Правилници и Нотификации на регламенти, които не предвиждат наказателни санкции за незаконно преминаване на вътрешните граници през контролно пропускателните пунктове е за страните членки на ЕС.За останалите страни, към които се отнася и Р Турция важат международните паспорти за гражданите и визи за ЕС, както и други нормативни изисквания.По делото безспорно е установено, че турската гражданка Х. Х. е нямала виза за ЕС и искала да премине нелегално през границата, което наложило осъдените Й. да я укрият между седалките на автомобила, където при проверката е намерена от граничните полицаи.Изпълнителното деяние по чл.280 ал.1 НК се осъществява, чрез превеждане през границата на отделни лица или групи от хора без разрешение, или не на установени места, а престъпният резултат е самото преминаване на тези лица през границата.В случая всички субективни и обективни елементи на състава са осъществени и правилно са осъдени по предявените им обвинения в съучастие като съизвършители.
По тези съображения Върховният касационен съд на РБ, в състав на ІІІ н.о.,

Р Е Ш И :

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ искането на осъдените А. Й. и Т. Й. изготвено от адв.Т. за възобновяване на нохд № 741/2008 год. на Свиленградски районен съд и ОТМЯНА на постановеното по определение № 284 от 11.09.2008 год., с което е одобрено постигнато между Зам.районен прокурор и договорният защитник на обвиняемите А. и Т. Й. споразумение.
Решението е окончателно.

ПРЕДСЕДАТЕЛ:


ЧЛЕНОВЕ: