Ключови фрази
Престъпления в отделни стопански отрасли - * споразумение * основание за възобновяване на наказателното дело


3

Р Е Ш Е Н И Е

№ 411

гр. София, 16 януари. 2015 г.

В И М Е Т О Н А Н А Р О Д А
Върховният касационен съд на Република България, Второ наказателно отделение, в публично заседание на четиринадесети ноември през две хиляди и четиринадесета година в състав :

ПРЕДСЕДАТЕЛ: Лидия Стоянова
ЧЛЕНОВЕ: 1. Жанина Начева
2. Бисер Троянов

при секретаря …… Н. Цекова ……………………………………........ в присъствието на прокурора … Велинова ………………………………….. изслуша докладваното от съдия Ж. Начева ………………………………………. наказателно дело № 1296 по описа за 2014 г. и за да се произнесе, взе предвид следното:
Настоящето производство е по глава тридесет и трета, част VІ от НПК, образувано по искане на главния прокурор на Република България за възобновяване на производството по н. о. х. д. № 335/2014 г. по описа на Врачанския районен съд.
Искането е основано на разпоредбата на чл. 422, ал. 1, т. 5 НПК поради допуснати съществени нарушения по чл. 348, ал.1, т. 1-3 НПК. Твърди се, че съдът не е изпълнил процесуалните си задължения, одобрявайки споразумение, което е в противоречие със закона. Изтъква се също, че с приложението на института на условното осъждане съдът е наложил явно несправедливо наказание, което не съответства както на обществената опасност на деянието, така и на дееца предвид предходното осъждане, като с условното наказание не могат да бъдат постигнати и целите по чл. 36 НК. Направено е искане за отмяна на определението, с което е било одобрено споразумението и връщане на делото за ново разглеждане.
В съдебно заседание прокурорът от Върховна касационна прокуратура поддържа искането на главния прокурор.
Върховният касационен съд, след като обсъди направеното искане, съображенията, развити устно в открито съдебно заседание, и извърши проверка в рамките на изтъкнатото основание за възобновяване, намира следното:
С определение от 26.03.2014 г. по н. о. х. д. № 335/2014 г. Врачанският районен съд е одобрил споразумение за прекратяване на наказателното производство, по силата на което С. Н. З. е признат за виновен в това, на 17.01.2014 г. в [населено място], в немаловажен случай, да е държал акцизни стоки без бандерол, какъвто се изисква от Закона за тютюна и тютюневите изделия - 598 броя кутии с цигари на обща стойност 4485.00 лева, поради което и на основание чл. 234, ал. 1 НК и чл. 55, ал. 1, т. 1 НК е определено наказание от десет месеца лишаване от свобода, чието изпълнение е отложено на срок от три години, на основание чл. 66, ал. 1 НК. Съобразно разпоредбата на чл. 234, ал. 3 НК предметът на престъплението е отнет в полза на държавата. В тежест на подсъдимия са възложени разноските по делото.
Процесуално допустимото искане е ОСНОВАТЕЛНО.
Данните по делото потвърждават аргументите на главния прокурор, че към момента на извършеното престъпление по чл. 234, ал. 1 НК, на основание чл. 86, ал.1, т. 1 НК осъденият С. Н. З. е бил реабилитиран по право за първото си осъждане (по н. о. х. д. № 378/84 г.) с присъда, влязла в сила на 11.12.1984 г., по която наказанието е било отложено за срок от три години и в изпитателния срок осъденият не е извършил друго престъпление.
По второто осъждане обаче на З. (по н. о. х. д. № 683/97 г.) с влязла в сила на 17.03.2006 г. присъда, по която е наложено наказание от три години лишаване от свобода с отложено изпълнение за срок от три години на основание чл. 66, ал. 1 НК, не е настъпила реабилитацията по чл. 88а НК. Изпитателният срок е изтекъл на 17.03.2009 г., откогато е започнал да тече и срокът по чл. 88а, ал. 1 вр. чл. 82, ал. 1, т. 3 НК. Следователно към датата - 17.01.2014 г. на деянието, квалифицирано по споразумението като престъпление по чл. 234, ал. 1 НК, осъденият З. не е бил реабилитиран по чл. 88а НК, а това означава, че не са били налице и предпоставките за приложение на чл. 66, ал. 1 НК.
Ето защо напълно основателни са доводите на главния прокурор, че Врачанският районен съд не е изпълнил процесуалните си задължения по чл. 382, ал. 7 НПК и поради това е одобрил споразумение, което предвид отсъствието на реабилитация за предишното осъждане на дееца противоречи на закона – на разпоредбата на чл. 66, ал. 1 НК. Допуснатите съществени нарушения обуславят отмяна на определението от 26.03.2014 г. и връщане на делото за ново разглеждане, при което съдът следва да упражни правомощието си по чл. 382, ал. 5 НПК да предложи промени в споразумението по въпроса за наказанието с оглед и на съдимостта на З..
По изложените съображения Върховният касационен съд, на основание чл. 425 НПК


Р Е Ш И:


ОТМЕНЯ по реда, предвиден за възобновяване на наказателни дела определение от 26.03.2014 г. на Врачанския районен съд за одобряване на споразумение за прекратяване на наказателното производство по н. о. х. д. № 335/2014 г.
Връща делото за ново разглеждане от друг съдебен състав на Врачанския районен съд от съдебно заседание.
Решението не подлежи на обжалване.


ПРЕДСЕДАТЕЛ:


ЧЛЕНОВЕ: