Ключови фрази
Закана с убийство или с друго престъпление против личността и имота на другиго * разглеждане на граждански иск в наказателното производство * нарушено право на защита

Р Е Ш Е Н И Е

№ 183

София, 07.10.2016 г.


В И М Е Т О Н А Н А Р О Д А


ВЪРХОВНИЯТ КАСАЦИОНЕН СЪД НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ, Второ наказателно отделение, в открито съдебно заседание на двадесет и първи септември през две хиляди и шестнадесета година, в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: БИЛЯНА ЧОЧЕВА
ЧЛЕНОВЕ: 1. БИСЕР ТРОЯНОВ
2. КРАСИМИРА МЕДАРОВА

при участието на секретаря Кристина Павлова и в присъствието на прокурора Пенка Маринова разгледа докладваното от съдия Троянов наказателно дело № 621 по описа за 2016 г.
Касационното производство е образувано по жалба на гражданските ищци А. К. Е. и С. К. П., и писмено допълнение от адвокат М. А., против решение № 490 от 14.04.2016 г. по в.н.о.х.д. № 3780/ 2015 г. на Софийски градски съд, Наказателна колегия, ХVІ въззивен състав, с искане за отмяна в гражданско-осъдителната част като незаконосъобразна и връщане на делото за ново разглеждане от друг съдебен състав.
В жалбата се навежда касационното основание по чл. 348, ал. 1, т. 1 от НПК. Изложени са доводи, според които извършеното прекратяване на гражданското производство по приетите за съвместно разглеждане в наказателния процес граждански искове е незаконосъобразно.
В съдебно заседание пред касационната инстанция гражданските ищци А. Е. и С. П. не вземат участие. Техният повереник адвокат А. поддържа жалбата по изложения в нея съображения и подновява искането си за отмяна на решението и връщане на делото за ново произнасяне по съществото на гражданските искове.
Подсъдимият В. П. Й. и неговият защитник адвокат Н. Г. считат атакувания съдебен акт за законосъобразен и правилен.
Представителят на Върховната касационна прокуратура изразява становище за отхвърляне на касационната жалба и оставяне в сила на въззивното решение.
Върховният касационен съд, след като обсъди доводите в касационната жалба на гражданските ищци, изложените от страните съображения в открито съдебно заседание и извърши касационната проверка в законоустановените предели, намери следното:
С решение № 490 от 14.04.2016 г. по в.н.о.х.д. № 3780/ 2015 г. Софийският градски съд, Наказателна колегия, ХVІ въззивен състав отменил изцяло присъда без номер от 17.07.2015 г. по н.о.х.д. № 16827/ 2014 г., по описа на Софийски районен съд, Наказателна колегия, ХХ състав, прекратил наказателното производство, поради изтекла давност за наказателно преследване, на основание чл. 334, т. 4 във вр. с чл. 24, ал. 1, т. 3 от НПК. С решението си съдът прекратил и производството в гражданско-осъдителната му част, като отменил присъдените в полза на гражданските ищци А. К. Е. и С. К. П. обезщетения за претърпени неимуществени вреди, от деянията по чл. 144, ал. 3 от НК, всяко в размер на 4 000 лева, заедно със законовата лихва от 06.03.2008 г., до окончателното им изплащане.
Наказателното производство е прекратено, поради изтичане на абсолютния давностен срок по чл. 81, ал. 3 от НК за провеждане на наказателно преследване и след направеното от подсъдимия В. П. Й. изрично искане. В тази част въззивният съдебен акт не е атакуван.
Въззивното решение е обжалвано от гражданските ищци за това, че незаконосъобразно е прекратено съдебното производство по приетите за съвместно разглеждане искове, а присъдените обезщетения са отменени.
Въззивният съд правилно е приел, че първоинстанционната присъда в гражданско-осъдителната й част е неправилна, накърнява съществено процесуалните права на подсъдимия и следва да бъде отменена.
Първоинстанционното съдебно производство е провеждано трикратно.
При първото разглеждане делото е било подсъдно на Софийски военен съд, поради особеното качество на подсъдимия като полуцейски служител.
Впоследствие, особената подсъдност е променена и при второто разглеждане на делото присъдата на Софийски районен съд, ХСV състав е била отменена, поради допуснати съществени процесуални нарушения (неподписване на мотивите от мнозинството на съдебния състав, поради изложено от съдебен заседател особено мнение). Направеното от пострадалите искане за приемане за съвместно разглеждане на граждански искове не е било удовлетворено и съдът отказал да конституира А. Е. и С. П. като граждански ищци. Те участвали само като частни обвинители. Присъдата по н.о.х.д. № 8509/ 2010 г. била отменена само по жалба на подсъдимия.
При третото по ред разглеждане на делото Софийският районен съд, ХХ състав неправилно приел за съвместно разглеждане в наказателния процес по н.о.х.д. № 16827/ 2014 г. предявените от Е. и П. граждански искове, с което нарушил процесуалните права на подсъдимия В. П. Й. и утежнил наказателнопроцесуалното му положение. С конституирането на допълнителни страни и приемането на нови граждански искове, постановени след отмяната на съдебния акт по жалба единствено на подсъдимия, съдът нарушил забраната за reformatio in pejus.
Принципно положение, утвърдено и с тълкувателно решение № 1 от 04.02.2013 г. (по т.д. № 2/ 2012 г.) на ОСНК на ВКС, е задължението на съда да разгледа по същество приетия за съвместно разглеждане в наказателния процес граждански иск, независимо от настъпилите основания по чл. 79, ал. 1 от НК за прекратяване на наказателното производство. Затова и очакванията на жалбоподателите са били въззивната инстанция да потвърди присъдените им обезщетения.
Същностен проблем по делото се оказва незаконосъобразното действие на Софийския районен съд, който при третото разглеждане на делото, не е разполагал с процесуалната възможност да приеме гражданските искове на касаторите. Защото при предходното производство теза искове не са били приети и жалбоподателките не са имали качеството на граждански ищци. Допуснатото нарушение от първоинстанционния съд е съществено, тъй като е накърнило процесуалните права на подсъдимия Й. и е било отстранено едва с въззивното решение, което касаторите неоснователно атакуват.
Правилно въззивната инстанция е преценила за недопустими действията на районния съд по приемане на гражданските искове, а процесуалното нарушение е отстранила чрез отмяна на първоинстанционната присъда в гражданско-осъдителната й част и прекратяване на приетото за съвместно разглеждане гражданско производство.
Касационната жалба се явява неоснователна. Обжалваното с нея въззивно решение, в гражданската част, е законосъобразно и подлежи на потвърждаване.
Върховният касационен съд, Второ наказателно отделение, на основание чл. 354, ал. 1, т. 1 от НПК
Р Е Ш И :

ОСТАВЯ В СИЛА решение № 490 от 14.04.2016 г. по в.н.о.х.д. № 3780/ 2015 г., по описа на Софийски градски съд, Наказателна колегия, ХVІ въззивен състав.
Решението не подлежи на обжалване.

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЧЛЕНОВЕ: 1. 2.