Ключови фрази
Причиняване на телесна повреда при управление на МПС в квалифицирани случаи * неоснователност на искане за възобновяване * задочно осъден * укриване /нежелание за лично участие в процеса/

Р Е Ш Е Н И Е

№ 187
София, 22.05.2023 г.


В И М Е Т О Н А Н А Р О Д А


Върховният касационен съд на Република България, второ наказателно отделение, в открито съдебно заседание на деветнадесети май през две хиляди двадесет и трета година, в състав:
Председател: Биляна Чочева
Членове: 1. Бисер Троянов
2. Милена Панева

при секретаря Илияна Рангелова и с участието на прокурора Николай Любенов разгледа докладваното от съдия Троянов наказат. дело № 363 по описа за 2023 г.
Производството е по реда на глава тридесет и трета от НПК, образувано по искане на осъдения М. Н. А., чрез адвокат Р. Р., за възобновяване на наказателното производство, отмяна на влязлата в сила на 11.07.2022 г. присъда по н.о.х.д. № 4624/ 2020 г., по описа на Пловдивския районен съд, VІ.наказателен състав и връщане на делото за ново разглеждане.
В искането са развити доводи в подкрепа на основанието по чл. 423, ал. 1 от НПК за възобновяване, поради неучастие на осъдения в наказателното производство. Защитникът излага и съображения за допуснато съществено процесуално нарушение от прокурора, който повторно внесъл обвинителен акт несъобразен с указанията на въззивната инстанция, дадени след отмяна на определението от разпоредителното заседание на първоинстанционния съд. Защитникът счита, че това е довело до постановяването на незаконосъобразна и несправедлива присъда.
В съдебно заседание осъденият М. Н. А. самостоятелно поддържа искането, като настоява за възобновяване на делото и лично участие в наказателното производство, приключило с осъдителна присъда в негово отсъствие.
Прокурорът от Върховна касационна прокуратура счита искането за неоснователно, тъй като осъденият М. Н. А. е знаел за воденото срещу него наказателно преследване, участвал е в досъдебното производство и в заседания на първоинстанционния съд, след което е напуснал пределите на страната.
Върховният касационен съд, след като обсъди искането, развитите в съдебно заседание съображения и извърши проверка в рамките на касационните основания за възобновяване, намира следното:
С присъда № 260093 от 29.04.2021 г. по н.о.х.д. № 4624/ 2020 г. Пловдивският районен съд, VІ.наказателен състав признал подсъдимия М. Н. А. за виновен в три престъпления, а именно: по чл. 270, ал. 1 от НК, по чл. 325, ал. 3 във вр. с ал. 1 от НК и по чл. 343, ал. 3, пр. 1, 2 и 6 във вр. с ал. 1, б. „б“, пр. 2 във вр. с чл. 342, ал. 1 от НК, определил по реда на чл. 23 от НК едно общо най-тежкото наказание от четири години лишаване от свобода, за чието изпълнение определил първоначален строг режим, на основание чл. 57, ал. 1, т. 2, б. „б“ от ЗИНЗС, приспаднал предварителното задържане под стража на осъдения от 07.10.2018 г. до 07.12.2018 г. и в негова тежест възложил разноските по делото.
С решение № 189 от 11.07.2022 г. по в.н.о.х.д. № 1817/ 2021 г. Пловдивският окръжен съд изменил присъдата, на основание чл. 334, т. 3 във вр. с чл. 337, ал. 2, т. 1 от НПК, увеличил по реда на чл. 24 от НК общото най-тежко наказание на пет години лишаване от свобода, а в останалата част потвърдил съдебния акт.
Искането на осъдения М. Н. А. за възобновяване на наказателното производство е процесуално допустимо и подадено в законовия шестмесечен срок по чл. 423, ал. 1 от НПК от узнаване на влезлия в сила съдебен акт.
Разгледано по същество искането на осъдения е неоснователно.
Досъдебното производство е протекло с участието на осъдения М. Н. А. и неговия защитник адвокат С.А.. Осъденият е взел участие и в разпоредителното заседание на първоинстанционния съд, проведено на 08.10.2020 г., когато са решени въпросите по подготовката на стадия на съдебното заседание. На следващото заседание на 05.11.2020 г. осъденият А. не се явил, редовно призован (уведомен от предишното заседание). Не бил намерен на известните по делото адреси, а от справка се установява, че е напуснал пределите на страната на 03.11.2020 г. през ГККП Аерогара София без данни за завръщане. След проведено съдебно следствие на 25.02., на 25.03. и на 29.04.2021 г. в негово отсъствие, но с участието на защитника му адв. А., съдът постановил присъдата. Съдебният акт бил протестиран от Пловдивската районна прокуратура и обжалван от защитника на осъдения А.. В хода на въззивното съдебно производство осъденият А. също не участвал.
Институтът по чл. 423 от НПК предвижда задължително възобновяване на приключило наказателно производство в случаите на задочно осъждане, освен при недобросъвестно поведение на молителя – укриване от разследващите или съдебните органи, след повдигане на обвинение.
Спрямо задочно осъдения М. Н. А. не са налице процесуалните предпоставки на чл. 423, ал. 1 от НПК за възобновяване на делото. Осъденият е знаел за повдигнатото му обвинение, привлечен е към наказателна отговорност и е участвал лично в досъдебната фаза от процеса. Получил е препис от обвинителния акт и е бил запознат с повдигнатите му обвинения. Участвал е и в разпоредителното заседание като първи етап от стадия на първоинстанционното съдебно заседание. След това се е укрил и сам се е отказал от личното упражняване на предоставените му по закон права в наказателния процес. Не е уведомил съда за новия си адрес в чужбина и е нарушил задълженията си по взетата мярка за неотклонение. Предвид обстоятелството, че осъденият не получил разрешение от съдебните власти за промяна на местоживеенето си и не известил съда за новия си адрес в чужбина, същият се е укрил от правосъдието, поради което искането му по реда на чл. 423 от НПК не може да бъде удовлетворено.
В останалата част от искането за възобновяване компетентен да се произнесе е Пловдивският апелативен съд, на основание чл. 420, ал. 2 във вр. с чл. 422, ал. 1, т. 5 от НПК, поради което делото следва да му бъде изпратено за преценка за образуване.
Върховният касационен съд, второ наказателно отделение, на основание чл. 425 във вр. с чл 423 от НПК
Р Е Ш И :

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ искането на осъдения М. Н. А. за възобновяване на приключилото наказателно производство по н.о.х.д. № 4624/ 2020 г., по описа на Пловдивския районен съд, VІ.наказателен състав.
Решението не подлежи на обжалване.
Делото да се изпрати на Пловдивския апелативен съд за преценка за образуване на дело по възобновяване по реда на чл. 420, ал. 2 във вр. с чл. 422, ал. 1, т. 5 от НПК.


ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЧЛЕНОВЕ: 1. 2.