Ключови фрази
Частна касационна жалба * местна подсъдност * възражение за местна подсъдност * съсобственост * производство по открито наследство


3
О П Р Е Д Е Л Е Н И Е


№ 19
гр. София, 14.01.2016 год.

В ИМЕТО НА НАРОДА


Върховният касационен съд, Четвърто гражданско отделение, в закрито заседание на тринадесети януари две хиляди и шестнадесета година в състав:
ПРЕДСЕДАТЕЛ: Бойка Стоилова
ЧЛЕНОВЕ: 1. Мими Фурнаджиева
2. Велислав Павков

при секретаря в присъствието на прокурора като разгледа докладваното от съдията Павков гр.д.№ 6198 по описа за 2015 год. и за да се произнесе, взе предвид следното:
Производството е по реда на чл.274, ал.3 ГПК.
Образувано е по частни жалби на М. А. Т. и Т. Н. Т., В. Л. Л., М. Л. Б., Д. Л. Б. против определение № 883/25.06.2015 г., постановено по гр.д.№ 488/2015 г. от състав на Окръжен съд – Русе.
Частните жалбоподатели не си оспорват взаимно жалбите, а останалите ответници по тях ги оспорват.
Частните касационни жалби са подадени в срок и са процесуално допустими.
С обжалваното определение, състав на окръжния съд е приел, че се касае за делба на съсобствени имоти с правно основание чл.34 ЗС и с оглед разпоредбата на чл.109, ал.1, пр.2 ГПК, по правилата на местната подсъдност това е районния съд по местонахождението на недвижимия имот, предмет на делбата. При обективно съединени искове за делба на недвижими имоти, които се намират в различни съдебни райони, съдът е приел, че съгласно правилото на чл.116, ал.1, предложение второ ГПК ищецът е този, който избира пред кой местно компетентен съд по една от исковите претенции да предяви иска за делба.
В изложението на касационните основания относно допустимостта на касационното обжалване на всички частни жалби се сочи правния въпрос, дали при делба на наследство следва да се определя местната подсъдност съгласно разпоредбата на чл.116, ал.1 ГПК или по реда на чл.110 ГПК, като съгласно последната разпоредба, иска за делба на наследство се предявява по местооткриването на наследството.
В случая, въззивният съд не се е произнесъл по този правен въпрос, доколкото е приел, че се касае за делба на съсобствени имоти, а не за делба на наследство и не е формирал правни изводи относно „съотношението на чл.116 ГПК и чл.110 ГПК”, както е формулиран правния въпрос. Доколкото обаче е поставен въпроса, следва ли при определянето на местната подсъдност, съдът да се произнесе и по въпроса, за делба на наследство ли се касае или за делба на съсобствени имоти, като обуславящи извода на съда относно местната подсъдност, както и доколкото по този въпрос липсва задължителна съдебна практика, то касационното обжалване следва да се допусне в приложното поле на чл.280, ал.1, т.3 ГПК, по този правен въпрос.
При делба на наследство и при делба на съсобствен имот с правно основание чл.34 ЗС, процесуалния закон определя местната подсъдност по различен начин. При делба на наследство, местната подсъдност, съгласно правилото на чл.110 ГПК, се определя по мястото, в което е открито наследството, а при делба на съсобствен имот е местонахождението на недвижимия имот. При всички случаи, когато се касае за делба на недвижим имот, следва да се направи преценка дали се касае за предявен иск за делба на наследство или за делба на съсобствен имот, при който съсобствеността не произтича от открито наследство.
В конкретния случай, ищците са съсобственици с ответниците по делото на основание правни сделки, каквито са и твърденията им в исковата молба. Налице е открито наследство и твърдения в тази насока, но само доколкото ищците предявяват правата на своя наследодател, произтичащи от правни сделки, да искат прекратяване на съсобствеността с останалите съсобственици на недвижимите имоти, но не се иска делба на наследството, останало след смъртта на общия на ищците наследодател. В тази насока, възприетото от окръжния съд, че се касае за делба на съсобствени имоти на основание чл.34 ЗС е правилно, оттам е правилен и извода на съда за местната подсъдност, определена по реда на чл.109 и чл.116 ГПК.
Предвид изложеното, определението на окръжния съд е правилно и следва да се остави в сила.
Водим от горното, състава на ВКС

О П Р Е Д Е Л И :

ДОПУСКА касационно обжалване на определение № 883/25.06.2015 г., постановено по гр.д.№ 488/2015 г. от състав на Окръжен съд – Русе.
ПОТВЪРЖДАВА определение № 883/25.06.2015 г., постановено по гр.д.№ 488/2015 г. от състав на Окръжен съд – Русе.
Определението е окончателно.

Председател: Членове: 1. 2.