Ключови фрази
отмяна-нови обстоятелства * Отмяна на влязло в сила решение по чл. 303, ал. 1, т. 5 ГПК

РЕШЕНИЕ

                Р Е Ш Е Н И Е                                                                                                                  

 

 

                                                              N 295

 

София, 09.04.2009 година

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Върховният касационен съд на Република България, гражданска колегия, първо отделение в съдебно заседание на  двадесет и четвърти март две хиляди и девета година в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЖАНИН СИЛДАРЕВА

ЧЛЕНОВЕ: КОСТАДИНКА АРСОВА

БОНКА ДЕЧЕВА

 

 

при секретар Даниела Никова изслуша докладваното от председателя Ж. Силдарева гражданско дело N 393/2008 год. по описа на ІV г. о.

Производството е по чл. 231, ал. 1, б. "а" ГПК (отм.) във вр. с § 2, ал. 12 от ПЗР на ГПК.

Образувано е по молба на Ю. А. М. от гр. П. с искане за отмяна на влязлото в сила решение от 17.12.2007 г. по гр. д. № 23/2007 г. на Великотърновски апелативен съд. С решението е оставено в сила решение по гр. д. № 919/2006 г. на Плевенски ОС, с което е отменено решение на ПРС по гр. д. № 580/2006 г. и е постановено друго по съществото на спора, с което са отхвърлени предявените от молителя искове по чл. 344, ал.1, т. т. 1, 2 и 3 КТ като неоснователни.

Молителят поддържа, че е налице основание по чл. 231, ал. 1 б. “а” ГПК за отмяна на решението, тъй като е открил предизвестие изх. № 211/30.12.2005 г. издадено от О. “Х”с. Садовец, адресирано до него и връчено му на 30.12.2005 г., с което го предизвестяват, че трудовото му правоотношение ще бъде прекратено на основание чл. 328, ал. 1, т. 3 КТ след изтичане на едномесечен срок.

Този документ не е бил представен като доказателство по делото и е от значение за правилното решаване на спора.

Молбата е подадена в срока по чл. 232, ал.1 ГПК (отм.) и е допустима.

Разгледана по същество е неоснователна.

Основание за отмяна на влязло в сила решение по чл. 231, ал. 1 б. “а” ГПК (отм.) е налице когато се открият нови обстоятелства или нови писмени доказателства от значение за делото. Обстоятелството по връчване на предизвестие не е ново за страната, тъй като предизвестието й е връчено и този факт е бил известен на двете страни по делото. На осъществяването му се е позовал работодателя при издаване на заповедта за прекратяване на трудовото правоотношение.

Писменото доказателство не е новооткрито. То е съществувало по време висящността на спора и при полагане на грижата за добре водене на процеса страната е могла да го представи. Данни за него са били отразени и в изходящият дневник на работодателя, където то е изведено с поставяне на пореден номер и дата.

На последно място фактът, който то установява, е ирелевантен за законосъобразността на прекратяване на трудовото правоотношение, тъй като ако срокът на предизвестието не е изтекъл, работодателят дължи парично обезщетение за това. Отправянето на предизвестие не е елемент от фактическия състав на основанието за прекратяване на правоотношението – по чл. 328, ал. 1, т. 3 КТ поради намаляване обема на работата, поради което е неотносим към неговата законосъобразност, при обсъждане на която следва да се установи дали е било налице действително намаляване обема на работата.

Молбата като неоснователна следва да се остави без уважение.

По изложените съображения тричленен състав на ІV г. о на Върховният касационен съд

 

 

Р Е Ш И :

 

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ молбата на Ю. А. М. от гр. П. за отмяна на основание чл. 231, ал.1, б. “а” ГПК на влязлото в сила решение от 17.12.2007 г. по гр. д. № 23/2007 г. на Великотърновски апелативен съд.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

 

2.