Ключови фрази
Предявяване на установителен иск * редовност на исковата молба * изчисляване на срокове


4
Решение по т.д.№ 2591/2016 год. на ВКС-ТК, І т.о.
Р Е Ш Е Н И Е

№ 125
София, 04.07. 2017 год.

В И М Е Т О Н А Н А Р О Д А

ВЪРХОВЕН КАСАЦИОНЕН СЪД – Търговска колегия, І т.о. в публичното заседание на пети юни през две хиляди и седемнадесета година в състав:
Председател: Дария Проданова
Членове: Емил Марков
Ирина Петрова

при участието на секретаря Силвиана Шишкова, като изслуша докладваното от съдията Проданова т.д. № 2591 по описа за 2016 год. за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по реда на чл.290 ГПК.
Образувано е по касационната жалба на М. К. срещу Решение № 791 от 19.04.2014 год. по т.д.№ 4809/2015 год. на Софийски апелативен съд.
С него е обезсилено Решение № 814 от 20.05.2015 год. по гр.д.№ 4606/12 год. на Софийски градски съд и е върната исковата молба на К..
Ответникът по касация [фирма] не изразява становище.
Ответникът по касация [фирма] (н), чрез Р. К. П. не изразява становище.
Синдикът на [фирма] (н) Д. Г. не изразява становище.
Касационен контрол е допуснат на основание чл.280 ал.1 ГПК – противоречие със задължителна съдебна практика по въпроса дали се счита за пропуснат определеният от съда срок за отстраняване на нередовности в исковата молба/жалбата, ако молбата с която се отстраняват нередовностите е подадена по поща/куриер в последния ден на срока.
С оглед изменението на чл.694 ТЗ по време на висящността на спора (ДВ бр.105 от 30.12.2016 год.), ВКС служебно е конституирал синдика на несъстоятелното дружество. Поради липсата на преходни законови разпоредби, настоящият съдебен състав следва в рамките на отговора на правния въпрос да разясни правното положение на синдика в производството по чл.694 ТЗ.
Като взе предвид изложените в жалбата доводи и извърши по реда на чл.290 ал.2 ГПК проверка по тях, ВКС-Търговска колегия, състав на І т.о. приема следното:
Жалбата е основателна.
Софийски градски съд се е произнесъл по предявен от М. К. срещу [фирма] и [фирма] (н) отрицателен установителен иск по чл.694 ал.1 ТЗ за несъществуване на прието вземане на кредитора [фирма] в производството по несъстоятелност на [фирма].
Производството е протекло при участието на ищеца К., несъстоятелния длъжник, представляван от орган на дружеството и кредитора, чието вземане е било прието. С Решение № 814 от 20.05.2015 год. по гр.д.№ 4606/2012 год. първоинстанционният съд е приел, че искът на К. е неоснователен.
Сезиран с жалбата на ищеца, съставът на АС-София е приел, че исковата молба е била нередовна и след оставянето и без движение, ищецът не е отстранил недостатъците по нея в указания от съда срок. Депозираната от процесуалния му представител молба с вх.№ 3164 в изпълнение на указанията била просрочена.
В касационната жалба се твърди, че преценката на въззивния съд за просрочие е неправилна, тъй като молбата е била депозирана по реда на чл.62 ал.2 ГПК в рамките на срока и разписката за изпращане по куриер се намира в кориците на делото на САС.
По посочените правни въпроси.
Задължителната съдебна практика – определения по същество, постановени по реда на чл.274 ал.3 ГПК е категорична в стриктното тълкуване на чл.62 ал.2 ГПК, а именно – когато молбата е изпратена по пощата в рамките на законовия или определения от съда срок, то позоваването на нейното просрочие е неправилно.
По въпроса за участието на синдика в производството по чл.694 ТЗ,2 следва да бъде взето предвид обстоятелството, че изменението на ТЗ е инспирирано не от разбирането, че синдикът е същинска страна в процеса, а от необходимостта от процесуална симетрия с производството по чл.637 ал.3 ТЗ и с цел създаване на гаранция срещу симулативност на производството по иска по чл.694 ал.1 ТЗ. Синдикът действа в защита на общия интерес на всички участници в производството по несъстоятелност и конституирането му в това исково производство е проявна форма на правомощието му по чл.658 ал.1 т.10 ТЗ.
Синдикът не е страна по материалното правоотношение, поради което за него са изключени процесуалните правомощия на главните страни по делото – признание или отказ от иска. Не е и подпомагаща страна в процеса, отново с оглед защита на общия интерес. Касае се за особен вид страна, сходна с процесуалното положение на прокурора гражданския процес – чл.26 ал.3 ГПК. Използваният в ал.4 на чл.694 ТЗ термин „длъжен” да участва в производството, не бива да се тълкува в смисъл, че синдикът е необходим задължителен другар в това производство. Както бе посочено по-горе, касае се за страна със специфично процесуално положение, несъвпадащо с хипотезата на задължително необходимо другарство.
По основателността на жалбата.
Становището си, че касационната жалба е основателна, настоящият съдебен състав основава на следното:
Въззивното производство е образувано по жалбата на М. К., разглеждането и е било насрочено в открито съдебно заседание, приключило е съдебното дирене, даден е ход на делото по същество и е било обявено за решаване. С Определение № 112/12.01.2016 год. съставът на САС е счел, че е налице нередовност на исковата молба, поради което е отменил определението си за даване ход на делото по същество и съобразно правомощията посочени в т.5 на ТР № 1/2013 год. на ОСГТК е дал указания за отстраняването и. Съобщението е връчено на процесуалния представител на М. К. на 19.02.2016 год. (л.43). С молба с вх.№ 3164 от 01.03.2016 год. (л.44) указанията са били изпълнени. Под датното клеймо върху молбата има ръкописно отбелязване „с експр.поща”. Самата товарителница на пощенската пратка е приложена по делото (л.43) и от нея е видно, че е била изпратена на 26.02.2016 год., т.е. в рамките на дадения от съда 1-седмичен срок.
Обезсилвайки първоинстанционното решение, поради неотстранена в срок нередовност на исковата молба в нарушение на процесуалната норма на чл.62 ал.2 ГПК, съставът на САС е постановил процесуално неправилен съдебен акт, който следва да бъде касиран и делото – върнато на въззивния съд за ново разглеждане от друг състав.
При новото разглеждане от стадия по чл.267 ГПК, ще следва да се укаже и даде възможност на синдика да изрази становище по иска и основателността на въззивната жалба.
Поради това, Върховният касационен съд – Търговска колегия, състав на І т.о.
Р Е Ш И:

ОТМЕНЯ Решение № 791 от 19.04.2014 год. по т.д.№ 4809/2015 год. на Софийски апелативен съд.
ВРЪЩА делото на Софийски апелативен съд за ново разглеждане от друг състав от стадия по чл.267 ГПК.
Решението е окончателно.

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

ЧЛЕНОВЕ: 1.

2.