Ключови фрази
Иск за признаване уволнението за незаконно * съкращаване на щата * незаконно уволнение * възстановяване на длъжност * обезщетение за оставане без работа * подбор * отмяна на уволнение * прекратяване на трудовото правоотношение


1



Р Е Ш Е Н И Е

№ 668

гр. София, 26.11.2010 г.

В ИМЕТО НА НАРОДА


Върховният касационен съд на Република България, трето гр. отделение, в публичното заседание на 26 октомври през 2010 г. в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: Ценка Георгиева
ЧЛЕНОВЕ: Мария Иванова
ИЛИЯНА ПАПАЗОВА

при участието на секретаря Ан. Богданова,
като разгледа докладваното от съдия И. гр.д. №1582/09 г.,
за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по чл.290 и сл. от ГПК.
Допуснато е разглеждането на касационната жалба на К. Т. срещу въззивното решение на Софийски градски съд /ГС/ по гр.д. №1915/07 г., на осн. чл.280, ал.1,т.2 от КТ. Прието е, че материалноправният въпрос за законността на уволнението поради съкращаване на щата – при установяване на последното за част от бройките за длъжността и без да е извършен подбор по чл.329 от КТ, е решен от въззивния съд в противоречие с цитираните две решения на ВКС без задължителен характер.
В жалбата се правят оплаквания за неправилност- необоснованост и незаконосъобразност, на решението и се иска отмяната му.
Ответникът по жалба Министерство на извънредните ситуации / с правоприемник МВР, пар.63 от ДР на ЗМВР, Дв бр.93/09 г./ я оспорва като неоснователна. Евентуално, ако уволнението бъде признато за незаконно и отменено, моли да се извърши прихващане между дължимото обезщетение по чл.225, ал.1 от КТ и изплатените на служителя по чл.220, ал.1 и чл.222, ал.1 от КТ; възражението за прихващане е направено пред първата инстанция и насрещното вземане не е оспорено от ищеца.
ВКС на РБ се произнася по правилността на обжалваното решение само по посочените в жалбата основания, като намира следното:
Въззивният съд е приел, че с влязлото в сила на 15.01.07 г. щатно разписание на ответника е закрит отдел „Т.” и са прекратени трудовите правоотношения с всички 17 изпълнители – шофьори в него /един от които е ищецът/. Част от бройките за длъжността обаче са трансформирани в такава с друго наименование, но с идентична тр. функция в друг отдел - „Техническо обслужване”. При тези данни ГС е приел, че е налице реално съкращаване в щата за част от бройките на заеманата от ищеца длъжност и това е достатъчно за законността на уволнението му по чл.328, ал.1,т.2, пр.2 от КТ.
Изводите на въззивния съд са незаконосъобразни и необосновани: В решение №1845/99 г. и №1283/95 г. на ВКС, трето г.о. е прието, че когато длъжността се изпълнява от няколко работника и се съкращават само част от тях подборът е задължителен и се извършва по критериите на чл.329 от КТ. На правораздавателен контрол подлежи дали и как е извършен задължителният подбор, като въпрос по приложението на закона.
ВКС намира за правилна практиката в тези две решения, на която въззивното противоречи и на осн. чл.291, т.1 от ГПК постановява решението си по спора въз основа на тази практика.
В случая, при установеното реално съкращаване на щата за част от бройките на длъжността изпълнител- шофьор, като другите са преминали със същата тр. функция към друг отдел, работодателят следва да извърши уволнението по чл.328, ал.1,т.2, пр.2 от КТ след задължителен подбор. Нормата е императивна и за нея, при наличие на предпоставките за прилагането й , съдът следи и служебно – ТР №1/01 г. на ОСГК, т.10. В случая е безспорно, че подбор не е извършен, поради което уволнението на ищеца е незаконно и следва да бъде отменено на осн. чл.344, ал.1,т.1 от КТ.
На осн. чл.344, ал.1,т.2 от КТ ищецът, който е заемал длъжността по тр. договор за неопределено време следва да бъде възстановен на предишната работа. Следва да му се присъди и обезщетение в размер на 1561 лв. за времето, през което е останал без работа – 15.01.- 3.07.07 г., на осн. чл.225, ал.1 от КТ след направено прихващане с обезщетенията по чл.220, ал.1 и чл.222, ал.1 от КТ, предпоставките за което ищецът не оспорва / писмена защита пред ГС/.
Поради изложеното и на осн. чл.293 от ГПК, ВКС на РБ, трето гр. отделение
Р Е Ш И :

ОТМЕНЯ решението на Софийски градски съд по гр.д. № 1915/07 г. от 16.02.09 г. и вместо него постановява:
ОТМЕНЯ като незаконно на осн. чл.344, ал.1,т.1 от КТ уволнението на ищеца К. Т. Т. от длъжността „изпълнител – шофьор” в отдел „Т.” на дирекция „Управление на собствеността” на Министерство на извънредните ситуации / с правоприемник МВР/, извършено със заповед на ответника от 15.01.07 г. на осн. чл.328, ал.1,т.2, пр.2 от КТ.
ВЪЗСТАНОВЯВА на осн. чл.344, ал.1,т.2 от КТ К. Т. Т. на посочената по -горе предишна работа.
ОСЪЖДА Министерство на вътрешните работи, като правоприемник на Министерство на извънредните ситуации да заплати на К. Т. Т. на осн. чл.225, ал.1 от КТ обезщетение за оставането му без работа поради незаконното уволнение за времето от 15.01.07 г. до 3.07.07 г. в размер на 1561 лв., след извършено прихващане с платените му обезщетения по чл.220, ал.1 и чл.222, ал.1 от КТ и деловодни разноски за всички инстанции от 200 лв.
Решението е окончателно.

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

ЧЛЕНОВЕ: