Ключови фрази
Касационни частни дела по спорове за подсъдност * спор за подсъдност по н.а.х.д.

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

№ 91
гр. София, 07.08.2019 г.

Върховният касационен съд на Република България, Второ наказателно отделение, в закрито съдебно заседание на седми август, 2019 г., в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ:ГАЛИНА ЗАХАРОВА
ЧЛЕНОВЕ:ТЕОДОРА СТАМБОЛОВА
ПЕТЯ ШИШКОВА
С участието на прокурора от ВКП СОФИЯНСКИ
Разгледа докладваното от съдия СТАМБОЛОВА К.Н.Ч.Д.745/19 г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл.44, ал.1 НПК.
С определение от 09.07.19 г., постановено по Н.А.Х.Д.739/19 г., съдията- докладчик при Районен съд - Хасково е прекратил производството по посоченото дело и е повдигнал спор за подсъдност между този съд и РС-Свиленград, изпращайки делото на ВКС на РБ за произнасяне.
Прокурорът от ВКП счита, че местнокомпетентен да разгледа делото е РС- Свиленград, тъй като установеното и санкционирано нарушение е извършено на територията на гр. Л., където се намира седалището на дружеството, извършило действия в нарушение на Закона за автомобилните превози /ЗАпПр/.
Върховният касационен съд, Второ наказателно отделение, като провери данните по делото и като взе предвид становището на прокурора, намери за установено следното:

С наказателно постановление № ........, издадено от Началника на областен отдел „Авт. администрация”, гр. Хасково, на „Т. У. Н.” О., със седалище и адрес на управление в гр. Л., притежаващо лиценз за международен автомобилен превоз на товари, е наложена имуществена санкция в размер на 3 000 лв. на основание чл.96 г,ал.1,пр.2 ЗАвПр за извършено нарушение по чл.7 а, ал. 4 от същия.
Постановлението е атакувано от дружеството чрез пълномощник, пред РС-Свиленград, по повод на което е образувано Н.А.Х.Д.417/19 г. На основание чл.59,ал.1 ЗАНН с определение №252/19.06.19 г. делото е прекратено и изпратено по компетентност на Районен съд - Хасково със становище, че нарушението е извършено там, където се е дължало осъществяване на съответното действие- по местонахождение на административната сграда на ОО „Автомобилна администрация“ - гр. Хасково.
В определението от 09.07.2019 г. постановено по Н.А.Х.Д.739/19 г., съдията – докладчик при РС - Хасково е изложил мотиви за неподсъдност на делото на същия съд при така описаното нарушение, тъй като последното е извършено по седалище и адрес на управление на дружеството-жалбоподател, а именно в гр. Л., общ. Св. – населено място, попадащо в съдебния район на РС – Свиленград.
Съгласно чл.59,ал.1 ЗАНН компетентен да разгледа жалбата срещу наказателното постановление е съдът, в чийто район е извършено или довършено нарушението. Съобразно нормата на чл. 84 от ЗАНН във връзка с разпоредбата на чл.42,ал.1 НПК, при решаване на въпросите за подсъдността се изхожда от обстоятелствената част на АУАН и Наказателното постановление.
Разпоредбата на чл.7 а,ал.4 ЗАвПр предвижда, че лицензираните превозвачи могат да осъществяват международен превоз на товари с водачи- граждани на държава, която не е членка на Европейския съюз, само когато те притежават сертификат за водач на моторно превозно средство, издаден от министъра на транспорта, информационните технологии и съобщенията или от оправомощени от него длъжностни лица. В чл.96 г,ал.1 ЗАвПр е предвидена административна отговорност за този, който назначи на работа или допусне водач, неотговарящ на някое от изискванията, определени със ЗАвПр и с подзаконовите нормативни актове по прилагането му, който да управлява превозно средство за обществен превоз или превоз за собствена сметка на пътници или товари.
От фактическите обстоятелства, изложени в разглежданото НП е видно, че дружеството-жалбоподател е санкционирано за това, че в нарушение на чл.7 а, ал.4 ЗАвПр като лицензиран превозвач е допуснало да се осъществи международен автомобилен превоз на товари / осъществен на 22.02.19 г. на територията на Кр. Шв./ с водач И. К. – гражданин на Република Турция, без същият да притежава сертификат за водач на моторно превозно средство, издадено по надлежния ред. Следователно, субект на отговорност не е водачът на превозното средство, а дружеството, допуснало да се осъществи такъв превоз. В този смисъл мястото на извършване на нарушението съвпада с населеното място, откъдето се управлява извършването на търговската дейност на превозвача.
Оттук следва, че изводът на РС – Свиленград е неправилен. Твърдяното нарушение не е осъществено от дружеството чрез непредприемане на определено действие по местонахождение на ОО„Автомобилна администрация“ – гр. Хасково /където само служебно е констатирано то/, а чрез назначаване на водача в отклонение на нормите на ЗАвПр, т.е.,на територията на седалището в гр. Л. - населено място, попадащо в съдебния район на РС – Свиленград. Поради това прекратеното от РС - Хасково дело следва да бъде разгледано от РС- Свиленград.
Водим от изложените съображения, Върховният касационен съд, Второ наказателно отделение


О П Р Е Д Е Л И:

ИЗПРАЩА прекратеното от Хасковския районен съд Н.А.Х.Д. 739/19 г., за образуване и разглеждане на РС-Свиленград.
Определението е окончателно.
Препис от настоящото определение да се изпрати на Председателя на РС - Хасково за сведение.


ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЧЛЕНОВЕ: 1/ 2/